Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

ABD ajanı Başbakan kim?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mutekit

  • *****
  • Cinsiyet: Bay
ABD ajanı Başbakan kim?
« : 29 Eylül 2010, 10:02:15 »
Fark Akademi

Eski Başbakanlardan ve Fenerbahçe Eski Başkanı Şükrü Saraçoğlu'ile ilgili müthiş bir iddia atıldı.
Araştırmacı yazar Aytunç Altındal’dan müthiş iddia: "1942’de Başbakan olan Saracoğlu, ABD ajanıydı. Kod adı Harem’di..." 16 yıl Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı'nı da yürüten Şükrü Saracoğlu, ünlü Time dergisinin 12 Temmuz 1943’te yayınlanan sayısına kapak olmuştu.
Yazar Aytunç Altındal, konuyla ilgili görüşlerini Takvim Gazetesi'nden Arda Uskan'la paylaştı.

İŞTE O GERÇEKLER

"Allen Dulles, İsviçre'den İstanbul'a geliyor ve bir istihbarat ağı kuruyor. Elemanları, bütün casusluk teşkilatları gibi kod adlarıyla çalışıyorlar. Türkiye'ye de bir kod veriliyor. Türkiye'nin kodu: Yellow, yani sarı... Türkiye demiyorlar yazışmalarda sadece 'yellow' diyorlar. Bir de, çok ünlü bir Türk yöneticiye kod verilmiş, o da; 'Harem' Yazışmalarda Harem kod adlı birisi var Türkiye'de yani. Yellow'un sorumlusu Harem diye geçiyor adam...

Bu harem de Başbakan Şükrü Saracoğlu... Başbakanın ta kendisi. Bu ilk kez sizde yayınlanacak! İnönü cumhurbaşkanı, Saracoğlu başbakan o dönemde. "Sarı'dan -yani Haremden- gelen bilgiye göre..." diyor ABD kaynakları.

BİR TEK İNÖNÜ BİLİYOR

Saracoğlu bir yandan da Amerikalılar'a bilgi veriyor.
Bunu bir tek İnönü biliyor. Şimdi Almanlar'la bir anlaşma yaptı ya, bakıyorlar savaş başka türlü gidiyor, Amerikalılar da Pearl Harbour baskınından sonra girmiş savaşa... İster misin Amerika kazansın bu işi! Biz de Alman taraftarı olarak arada kaynarız gideriz maazallah!. Saraçoğlu, Lozan Üniversitesi mezunu bir hukukçu ve İnönü'nün en güvendiği adam. Bu yüzden önce Şükrü Kaya'yı başbakanlıktan alıp Saracoğlu'nu getiriyor yerine. Onun müttefiklerle aramızı düzeltecek bir yol bulmasını istiyor gizliden gizliye. İşte 'Harem' o zamanki CIA yani OSS'in Saraçoğlu için kullandığı kod adı. Bütün belgeler ve bilgiler bir tek onun üzerinden Amerika'ya geçebiliyor.

TÜRKİYE'DE DUYAN OLMADI

İddiaya göre sonuçta 'Harem', yani Şükrü Saracoğlu, ABD istihbaratına bilgi ulaştırıyor!
1942-1946 yılları arası bir işbirliği yapıldı ve bu belgeler iki yıl önce açıklandı. Ama Türkiye'de hiç duyan olmadı. Bu olay Türkiye'deki istihbarat faaliyetlerinin boyutlarını göstermesi bakımından çok önemli."

http://www.anadoluhaberim.com/haber/5100-abd-ajani-basbakan-kim.html