Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Kemik iliği nakli,kemik iliği nakli hakkında bilinmesi gereken herşey

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Fark Akademi

Kemik iliği Nakli, Kemik iliği Nakli nedir? Kemik iliği Nakli nasıl alınır?
 
İlik nedir ve nasıl alınır?
İlik, kandaki alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositleri meydana getiren dokudur. İlik alımı ameliyathanede steril koşullarda yapılır. Verici ilik alım müdahalesinden bir gün önce hastaneye yatırılır ve doktor kontrolleri yapılır. Ertesi gün verici ameliyathaneye götürülür ve genel anestezi altında leğen kemiklerinden özel iğnelerle ilik alımı gerçekleştirilir. Bu işlem herhangi bir ameliyat ve dikiş gerektirmez. Bu müdahaleyle vericiden yaklaşık bir litre ilik ve kan alınır ve bu miktar kişinin toplam iliğinin %5'ine tekabül eder. Bu miktar birkaç gün içinde hızla vücut tarafından yeniden üretilecektir.
Klasik ilik alım metodunun yanısıra pekçok durumda yeni bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yönteme göre kısa süreli bir ilaç tedavisi sonunda kandaki hücreler harekete geçiriliyor ve devamında kan alımına benzer bir işlemle alım gerçekleştiriliyor.
Bu durumda vericinin kanı bir makine içerisinden geçerek gerekli hücreleri alınıp kanı vericiye geri veriliyor. Uzun bir süredir uygulanmakta olan bu yöntemin verici için hiçbir tehlike taşımadığı kanıtlanmıştır.


İlik vericilerine neden ihtiyaç vardır?
Kötü huylu olan ya da olmayan kan hastalıklarında ve çeşitli genetik hastalıklarda sorunun kemik iliğinde olduğu saptanmıştır. Yani lösemide olduğu gibi ilik normal olmayan hücreler üretiyor, aplastik anemide ise ilik normal çalışmıyor.
Bu hastalıklar çoğu kez yalnızca sağlıklı vericiden yapılacak ilik nakliyle tedavi edilebiliyor. Hallojen ilik nakli olarak isimlendirilen bu işlemde doku uyumunun sağlanması yaşamsal öneme sahiptir. Doku uyumu, doku uyumu antijenleri tarafından belirlenen bir dokusal benzerliktir. Bu antijenler çok çeşitlilik gösterdiği için aynı doku tipine ait iki kişinin tesbit edilmesini zor kılar.

 
Kimler ilik vericisi olabilirler?
İlik vericilerini belirleyen kriterler kan vericilerini belirleyen kriterlerle benzer özellikler gösterir. Vericinin sağlık durumunun iyi olması gerekiyor. Vericinin bulaşıcı ve bağışıklık sistemi hastalıklarından muzdarip olmaması ve 18-55 yaş arasında olması gerekiyor.


Gönüllü vericiden neler istenir?Gönüllü verici kayıt yaptırırken az miktarda kan örneği verir. (Tıpkı herhangi bir kan tahlili durumunda olduğu gibi.) Vericinin kan örneği gerekli kan taramasından geçtikten sonra kişi ilik nakli bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.

 
Kişi herhangi bir hastayla uyumlu bulunduğu zaman ne olur?
Kişi bir hastayla uyumlu bulunduğu zaman daha ileri tetkik için çağrılır. Bu tetkikler çok önemlidir çünkü belli hasta için hangi vericinin daha uygun olduğuna karar verilmesi gerekir. Kişi en uygun verici olarak tesbit edildiği takdirde sağlık durumunun iyi olduğunun tesbit edilmesi için ilik alımından üç hafta önce tam bir sağlık kontrolünden geçirilir.

 
Vericilerden hangi sıklıkta ilik vermesi istenebilir?
Bir kişinin hayatı boyunca bir defadan fazla ilik vermesinin istenmesi mümkün değildir. Fakat kimi durumlarda hastanın sağlık durumunun gerileme göstemesi halinde tekrardan ilik vermesi gerekebilir. Vericinin ilik verdikten sonra arşivde kayıtlı kalıp kalmaması kendi seçimine bağlıdır.

 
Gönüllü ilik vermenin kişiye etkileri neler olabilir?
İlik alımı nedeniyle doğabilecek sorunlar sıfır noktasındadır. Genellikle alım noktalarında hafif ağrılar hissedilir. Vericilerin çoğu alım müdahalesinden sonra kendilerini hastaneden ayrılacak kadar iyi durumda hissederler. Küçük bir bölümü ise ertesi gün ve doktorlar tarafından muayene edildikten sonra hastaneden ayrılırlar. Vericinin ilik verdikten sonra birkaç gün yoğun beden eforu gerektiren davranışlardan uzak durması önerilir.
 
Almanya'da yasadigim sehrin yakininda bir-(bizim) girisim grubunun 'DKMS - ilik tipi belirleme kampanyasi esnasinda cekilen resimler .
 
 Bizim-( DKMS ) hakkımızda DKMS Deutsche Knochenmarkspenderdatei gemeinnützige Gesellschaft mbH (Sinirli Sorumlu Kamu Yararina Çalisan Alman Kemik Iligi Bagisçilar Veritabani Sirketi) 1.413.179 üzerinde kayitli bagisçisi ile dünya çapindaki en büyük kök hücre bagisçi veritabanidir. Son 15 yil içinde 9.400ün üzerinde kök hücre naklini mümkün kilmistir. Almanya'da her 45 dakikada bir, bir insan lösemi hastaligina yakalanmakta olup bunlarin çogunlugunu çocuklar ve gençler olusturmaktadir. Bu insanlarin çogu için tek iyilesme sansini kök hücre nakli sunmaktadir - kosul uygun bir bagisçi bulmalaridir. Aile içerisinde uygun bir bagisçi bulabilme olasiligi % 30 civarinda oldugundan, birçok vakada bir yabanci bagisçiya muhtaç olunmaktadir.

DKMS'nin ana gayesi mümkün oldugunca çok lösemi hastasina yasamak için yeni bir sans vermek amaciyla veritabaninin sürekli genisletilmesidir. Bu arada ilgililerin yüzde 75'ine uygun bir bagisçi bulunabilmektedir. Çok büyük bir basari, ancak her dört kisiden biri hala çaresizce beklemektedir.

DKMS bagisçi veritabaninin genisletilmesinin yani sira veritabani kalitesinin ve etkin bagisçi araciliginin sürekli iyilestirilmesi üzerinde çalismaktadir. Bu amaçla 2001 yilinda Dresden'de kendilerine ait bir laboratuar, DKMS Life Science Laboratuari kuruldu.

DKMS bunun haricinde vatandaslari lösemi hastalari için kök hücre tedavi sansi hakkinda aydinlatmayi görev bilmektedir. Çünkü bilgisizlik ve eksik bilgi sebebiyle de tüm hastalar bir kök hücre nakli imkani bulamiyorlar

 
Aşama 1: Kayıt işlemi ve kan alımı
 
 
Kayit Isleri ve Bilgi  Danismanlari (Ablam ve Ben)
Almanca ve Türkce  :)
 

 
 
DKMS Grubumuz  ( resimde üc kisi eksik )
 

 
 

Uploaded with ImageShack.us
 
 
Kan Ver(me  )  '^^cicek
 
Kan veren (bagsci ) Mehmet Abimiz ... ignelerden cok korktugu halde (yüzüne bakiniz  :azn:  ) , bu hayirli ise katkida bulundu sag olsun.
 
Kan alan: Ablam (hemsire )
 

 
 
Hastaliktan veya yas itibariyle Kan veremeyen 'Bagiscilar' Para Bagisinda'da bulunabilirler.
 
Bir Kisinin/Bagiscinin 'sadece'Doku niteliklerinin analizi 50 Euroyu buluyor.
 
Biz hedefimize ulastik ve 100 kisi bagista bulundu .... ALLAH her birinden  razi olsun.
 
 

 
 
Aşama 2: Doku niteliklerinin analizi
 
Kayıt gerçekleştikten sonra kanınız özel bir laboratuarda altı doku niteliğinin en az dördü açısından incelenir (HLA-A-, -B- tipi belirleme). Bu verilerle sizi DKMS’ye kabul etmiş oluyoruz.
 
Bir kök hücre naklinin gerçekleştirilmesi ve bunun başarılı olması için hasta ve bağışçının doku özelliklerinin tamamen uyum sağlamaları en temel koşuldur.
 
Aşama 3: Merkezi sicile kaydedilme
 
Doku özellikleri bağışçı numarasıyla birlikte anonim bir şekilde Ulm kentinde bulunan ZKRD’ye (Almanya merkezi kemik iliği bağışçı sicili) aktarılır ve burada tüm dünyadan gelebilecek hasta talepleri için hizmete hazır halde tutulur.
 
Aşama 4: Diğer testler
 
Bir hasta ve bir bağışçının ilk HLA-bulguları arasında bir uyumun tespit edilmesi halinde, bu bağışçı üzerinde bir başka doku tip belirlemesi, yani HLA-DR tip belirlemesi gerçekleştirilir.
 
Eğer sizin doku özellikleriniz sebebiyle, bir hasta için kök hücre bağışçısı olabileceğiniz tespit edilirse, engelleyici kriterlerinin önceden belirlenebilmesi için size ayrıntılı bir sağlık anketi gönderilir. Ardından bir onaylayıcı tip belirlemesi (CT) gerçekleştirilir, burada kan örneğiniz hastanın kan örneğiyle ayrıntılı biçimde karşılaştırılır. Kanınız bu aşamadan sonra, örneğin HIV veya hepatit virüsü gibi belirli enfeksiyon tetikleyicileri açısından incelenir. Elde edilen bu sonuçlar neticesinde uygun bağışçı olup olamayacağınıza ve büyük bir olasılıkla kahraman olup olamayacağınıza karar verilir.
 
Aşama 5: Nihai karar
 
Onaylayıcı tip belirlemesinin hasta için gerçekten de aranan “genetik ikiz” olduğunuzu göstermesi durumunda, artık hastanın hayatını kurtarmak için hazır olup olmadığınıza kesin karar vermenizin zamanı gelmiştir. Ayrıntılı bir sağlık taramasından geçtikten ve bir hekim tarafından riskler hakkında aydınlatıldıktan sonra bağış için yazılı bir rıza beyanı doldurulur. Nakil için belirlenen süreden yaklaşık bir hafta önce hasta için hazırlık aşaması başlar, burada hastaya ait hastalıklı kemik iliği kemoterapi ve eğer gerekirse ışın tedavisi ile yok edilir. Terapinin tamamlandığı andan itibaren hasta, bağışçının sağlıklı kök hücresi hemen nakledilmediği takdirde, hayatta kalamaz.
 
 
Duyarli olalim ve elimizde olan Imkanlarla bir Hayati kurtarmaya 'vesile' olalim.
 

 
 
 
 
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2011, 03:14:18 Gönderen: esma 41 »


Daha fazla bilgi icin ....
 
http://www.dkms.de/index.php?id=261&L=2