Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Sizin özürlü evladınız var mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SIR

  • *
  • Cinsiyet: Bay
    • birlikteforum
Sizin özürlü evladınız var mı?
« : 19 Nisan 2012, 15:01:24 »

Fark Akademi


Sizin özürlü evladınız var mı?ALLAH’ım hiç kimseyi evlat acısı ile imtihan etmesin. Çünkü ben evladını kaybetmenin ne olduğunu, eşimin ailesinden dolayı biliyorum ve her gün yaşıyorum. Bu yüzden de “ALLAH evlat acısı vermesin” duası ile ne denmek istendiğini yaşayarak anlıyorum ve kendi payıma her an bundan dersimi çıkartmaya çalışıyorum.


Birde biricik evlatları göz nurları özürlü olanlar var. Ya doğuştan yada sonradan yaşanan talihsiz olaylar nedeni ile evlatları özürlü aileler benim için hep şükür kaynaklarıdır İşte 2 gün önce Perihan isminde bir anne 24 yaşında yüzde 70 zihinsel engelli kızı Rukiye ile odamızdan içeri giriverdi. Yanında da bir bey vardı. Meğer o da Perihan anne gibi yüzde 90 zihinsel engelli raporu olan 19 yaşındaki Şerife’nin babası, dertli babası İzzet Bey imiş.


Bu üç insanın ne yazıktır ki yalan dünyanın acı gerçekleri ile boynu bükük gözleri yaşlı yürekleri dağlanmış şekilde karşımızdaydılar. Bir yandan anne ağlayarak derdini anlatmaya çalışıyor, diğer yandan öfkeli baba iki de bir ayağa fırlayıp “Başbakana gideceğim” diyordu. Bu hengameden korkan 24 yaşında ki Rukiye ise ikide bir annesinin elinden tutup odadan dışarıya çıkmaya çalışıyordu.


Uzun uzadıya yapılan konuşmaların ardından zihinsel özürlü evlatları bulunan bu anne ve babanın meramını anlayabildik.


Tekrar tekrar ifade ediyorum Cenab-ı ALLAH’ım kimseye evlat acısı vermesin. Bizleri bu tür evlatlarımız ile imtihan etmesin.


Gelelim konumuza.


24 yaşındaki Rukiye Kabadayı yüzde 70 zihinsel engelli raporu olan genç bir kızımız.


19 yaşında Şerife Oğuz ise Yüzde 90 zihinsel engelli raporu bulunan bir başka kızımız.


Bu çocuklar bugüne kadar yaklaşık 2 yıldır Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim görüyorlarmış. Öyle ki elini yüzünü yıkamanın ötesinde hiçbir özel ihtiyacını dahi karşılayamayan Rukiye aldığı özel eğitim ile okuma yazmayabile başlamak üzere imiş. Ama şimdi her gün annesine ben okula gideceğim diye tutturup ağlıyor saçını başını yoluyormuş. Babasının anlattığına göre Şerife’nin durumu da bundan farklı değilmiş.


Bu dertli aileler için sorun şu noktada başlamış.


Aileler çocukları için her yıl Milli Eğitim Müdürlüklerinden rapor alıyorlarmış. Rapor süresi yani rehberlik raporu her yıl yenileniyormuş. Raporların süresi bittiği için bu iki aile Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezine gitmişler. Bu gözü yaşlı anne ve babanın anlattığına göre bu rehberlik merkezindeki görevliler “Gerekli incelemesi yapıldı destek eğitimine gerek duyulmamaktır”… diye bir sonuç yazmışlar. Gerekçede de


“Selçuklu Rehberlik Özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından destek eğitimine ihtiyaç duyulmamaktadır” diye resmen yazılmış.


Aileler bu kez Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğüne tekrar çocuklarının incelenmesi için itiraz dilekçesi vermişler.


İşte film de zaten burada kopmuş. Vay siz misiniz bu dilekçeleri veren.


Bunun üzerine Selçuklu Rehberlik Araştırma Merkezi veliyi çağırıyor ve bizim bu çocuğu tekrar incelememiz için siz şimdi gidin 6 ay sonra yeniden bize müracaat edin” diyorlar.


İşte Perihan anne yine başlıyor ağlamaya ve anlatıyor “Vallahi ailecek psikolojimiz bozuldu. Bu kız yemek yemiyor su içmiyor, ben okula gideceğim diyor. Bize eziyet ediyorlar. Sizin gittiğiniz kurum sizin çocuklarınızın üzerinden para kazanıyorlar” diyorlar. Bizim çocuklarımızın eğitim hakkı elinden alınıyor “diyerek gözyaşı döküyor.


Bu arada bazı görevliler ailelere çocuklarınızı halk eğitime verelim demişler. Dertli veliler çıldırıyor da biz biraz daha sakin olamam ve soralım “ALLAH rızası için Konya’da hangi Halk Eğitim Merkezinde yüzde doksan zihinsel engelli çocuk için kurs var? Yoksa bu çocuklara nakış eğitimi mi vereceksiniz?


Biz bunları dinlerken Konya Milli Eğitim ve Konya polisinin özel rehabilitasyon kurslarına yönelim yakın zamanda yaptığı operasyonları hatırlıyoruz. Bir tanıdık kurumu arıyoruz. Bu kurum yöneticisi de aynı durumdan muzdarip. Mesela o da diyor ki “Biz yasal olmayanların yasal çalışmayanların cezalandırılmasından yanayız. Bizi gelsinler her ay denetlesinler. Ama kurunun yanında yaşıda yakmaya çalışmasınlar. Mesela Konya’da grup dersleri verilmiyor. Diğer illerde ise yine örnek vermek gerekiyorsa Bingöl’de Elazığ’da, İstanbul’da, Adana’da yüzde 80-90 grup dersleri varken bu rakam Konya’da yüzde 12’dir.


Bu ailelerin durumları ile başta Sayın Valimiz Aydın Nezih Doğan Bey ve eşlerinin gayretlerini yakından biliyordum. Ama KTO’da özel eğitime bakan Sayın Doktor Seyit Karaca’nın hassasiyetini yeni öğreniyorum. Eski vekilimiz şimdi ki Bakan yardımcımız Sayın Orhan Erdem’in konunun yakından takipçisi olduğunu da bilgilerimiz arasına kaydediyoruz.


Hele hele şimdi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünde


benim aslan gibi hocam Sayın Hakan Sarı var.


Ortada tapu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 26.05.2011 tarih ve 2053 sayılı eğitsel değerlendirme ve tanılamada dikkat edilecek hususlar konulu yazısında “İtirazlar dikkate alınır” denildiği halde Selçuklu Rehberlik ikinci bir incelemeyle gerek dahi görmüyor.


Vallahi ortada yürekleri yakan tablolar var. Kimse kraldan çok kralcı olmamalı. Özellikle bürokratlar empati yapmalı ve işi sağlam düzgün yasal olan kurumlara anne ve babalara yardımcı olmalılar derim.


Aksi takdirde bu vicdan meselesinin vebalinden kimse kurtulamaz.


KAYNAK: http://www.memleket.com.tr/sizin-ozurlu-evladiniz-var-mi-15093yy.htm

Çevrimdışı SIR

  • *
  • Cinsiyet: Bay
    • birlikteforum
Sizin özürlü evladınız var mı?
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2012, 16:11:37 »

Yorumlar ilginç.

selçuklu ram kadar lüks içinde olan yok
cevher

O KADAR MERKEZ GEZDİM AMA SELÇUKLU REHBERLİK KADAR LÜKS İÇERİSİNDE OLANI GÖRMEDİM. ÇOK PARA KAZANIYOR DENİLEN REHABİLİTASYONLARDA LÜKS GÖRMEZKEN SELÇUKLU RAM DA İSE TAMAMEN Bİ ŞAŞA MEVCUT. BUNASIL BİR TEZATTIR. BENCE DENETLENMESİ GEREKEN BİR KURUM.
19 Nisan 2012 Perşembe 15:28
10 TL ALDIĞINIZ HARAÇLAR NERE GİDİYOR RAM
MURAT

AİLELERDEN ZORUNLU OLARAK ALDIĞINIZ 10 TL ÜCRETİ NEYE DAYANDIRIYORSUNUZ? HARAÇMIDIR BU? 2 SAYFA EVRAĞI 10 TL YE SATIYORSUNUZ. HİÇBİR GEREKÇE YOKKEN. BAĞIŞ ADI ALTINDA YAPIYORSUNUZ.
 SU GİBİ PARA HARCAMALARINIZ-BAKAN MAKAMI GİBİ ODALARINIZ-LED TV LERİNİZ NEREDEN GELİYOR ACABA? SONRADA ÇIKIP REH.MERKEZLERİNİN ALDIKLARI ÜZRETİ HESAPLIYORSUNUZ. YAZIK ÇOK YAZIK. YETKİLİ KURUMLAR NERDE? NEDEN SİZE BAKAN YOK? TARİH ZULMEDENLERİ, HALKINI SOYANLARI HİÇ AFFETMEMİŞTİR...
19 Nisan 2012 Perşembe 14:56
Ran Krallığı
Aysel Akar

Sayın Uğur Özteke kaleminize yüreğinize sağlık!!!! Bu sorunlar kesinlikle var bu konu ıle bılgılerı Rehberlik Genel Müdürlüğüne belgelerıyle bırlıkte bizlerde ılettık.Sayın Genel Mudurumuz Hakan Sarı konuyu takıp edecegını ıletmıs olmasına rağmen henuz bır gelısme sağlanamamıs ENGELLININ MAGDURIYETI surdurulmeye devam etmıstır.
19 Nisan 2012 Perşembe 14:50
RAM ÇALIŞANLARI
Ahmet Er

Keşke RAM çalışanlarını burada yorumlara cevap vermek yerine görevlerini yaparken görseydik.
 yazık inanın yazık. eğitimci dediğimiz kişilerden böyle yazılar okumak üzüyor bizi. Keşke liyakatlı kişiler gelse RAM lerine. ( Bu çocukların haklarını nerede ödeyeceksiniz bilmem)
19 Nisan 2012 Perşembe 14:47
M.Ali Adlı kişiye Yorum
Ahmet Er

M.Ali bey. Devlet bir ücret belirlemiş ve ödemiş. Bu konuda sizin bir tasarrufunuz olamaz. Siz bu mantıkla giderseniz başkasıda derki. "devlet ram de çalışan bir memura nekadar para veriyor bundan ne karı var. karşılığında ne alıyor?" böyle mantık olmaz. sizin haddinizede değil zaten devletin verdiğine yorum yapmak. ki siz bu işin masrafı nedir? nasıl yürürtülür bir merkez ufacık bir bilginiz olsa bukadar sallama yazınız olmazdı zaten....
19 Nisan 2012 Perşembe 14:44
bu yorum yapanlar RAM ÇALIŞANLARIMI
ahmet er

Hakkı bey anlıyorum kendinizi savunacaksınız. gayet doğalda buluyoruz. ama bunu resmi kannallardan RAM yetkilisi olarak medeni cesaretinizi göstererek yapsaydınız belki taktir edilirdiniz. Elinizde hiç ıspatınız yokken dahi çıkıp "reh.merkezlerinin vermediği eğitim" diye sözedebiliyorsunuz. bu cümleyi futursuzca sarfedebilen birindende medeni cesaret beklemek hata olur sanırım. sizlerin yaptığından İllallah diyenlerin ellerinde raporları varken siz suizanlarınızla insanlara suç yaftalıyorsun..
19 Nisan 2012 Perşembe 14:36
ne zaman adam oluruz
P.Osman

uğur hocam başkasına bilip bilmeden çamur atmadığımız zaman adam oluruz bence. sizce... Daha Selçuklu RAM olduğunu bilmiyorsunuz kurumun ama genel müdürlüğün bilmem nezamanki tarihli ve kaç sayılı bilmem ne konulu yazısını ŞAKKADANAK bulup maddelerin içerisinden konuyla ilgili maddeyi sular seller gibi ezberleyivermişsiniz. ne diyeyim ezberleten güzel ezberletmiş. Ne demişler ezberleyene değil ezberletene bakacaksın. sahi ezberleten kimdi hocammm...
15 Şubat 2012 Çarşamba 20:49
BİLGİ EKSİKLİĞİ Mİ ISMARLAMAMI
HAKKI

UĞUR BEY UMARIM BU YAZIDA Kİ TEK TARAFLI TUTUMUNUZ BİLGİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYORDUR VE EN KISA ZAMANDA ENGELLİ ÇOCUKLARIMIZIN DURUMLARINI İSTİSMAR EDENLERLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPIP KÖŞENİZDE BUNDAN DA BAHSEDERSİNİZ. BENCE SADCECE BİR YERE TELEFON AÇACAĞINIZA BİR DE İLÇE MEM VEYA RAM A TEL AÇIP SORMANIZ GEREKMEZMİYDİ? YOKSA BU YAZINIZ ISMARLAMAMIYDI?
 TARAFSIZ VE ISMARLAMA OLMAYAN YAZILARINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ.
15 Şubat 2012 Çarşamba 10:03
BİLGİ EKSİKLİĞİMİ ISMARLAMAMI?
hakkı

UĞUR BEY, ÖNEMLİ BİR KONUDA YAZI YAZMANIZ ÇOK GÜZEL VE SEVİNDİRİCİ AMA BU YAZINIZI OKUDUKTAN SONRA YA TAMAMEN BİLGİ EKSİKLİĞİ OLDUĞU YA DA ISMARLAMA BİR YAZI YAZDIĞINIZI DA SÖYLEMEDEN GEÇEMEYECEĞİM. ENGELLİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK TABİ Kİ ZOR VE ALLAH KİMSEYİ BUNLA İMTİHAN ETMESİN. AMA SİZDEN ŞUNU DA BEKLERDİM AİLELERİMİZİN BU DURUMUNDAN FAYDALANMAK İSTEYEN REHEBİLİTASYON MERKEZLERİNİ VE VERMEDİKLERİ EĞİTİMDEN DOLAYI HİÇ İLERLEME KAYDEDEMEYEN ÇOCUKLARIMIZIN DURUMLARINI DA BİR SORGULASANIZ DİYORUM.
15 Şubat 2012 Çarşamba 09:41
teşekkürler
rıdvan

sayın abim kaleminize sağlık bu işin başındakilerle de görüşüp ,mağdur ailelerin haklarını arayacağınıza inanıyoruz,at gözlüklerini çıkartıp etraflarına baksınlar özürlü çocuğa sahip olmak kolay mı hele önlerine çıkarılan bu engeller daha çok yıpratıyor dediğiniz gibi ALLAH vicdan versin sorumlu alanlara
09 Şubat 2012 Perşembe 15:06
sağolun sayın yazarım
perihan

yazınızı okudum ve ALLAH sizden razı olsun diyorum.özürlü ailelerin ve rehabilitasyon merkezlerinin korkulu rüyası rehberlik ve araştrma merkezlerinin üzerine gideceğinizden mutluluk duyacağız,bizler engelli çocuk sahipleri olarak ram'ların kapısından girmeye korkuyoruz,resmen bize çocuğunuz delimi niye özel eğitime gönderiyorsunuz diyen ram personellerinin davranışları nizi çok üzüyor,fayda görmezsek niye gönderelim,devlet bu kurumların açılmasına onay vermiş,bütçe ayırmış onlara ne oluyor
09 Şubat 2012 Perşembe 15:00
aslan gibi haca
cenk çakan

Senin aslan hocan Konyada iken akademisyendi şimdi bir bürokrat o makamlardaki şaşadan kurtulup özürlü sorunlarıyla ilgilenemez. Zaten ilgilensede birşey yapamaz.
 Sayın yazar siz önce gidin o RAM denilen merkezlerin binalarına bir bakın özürlü çocuklar oralara girip hizmet alabilirmi.
 Sonra diğer sorunlara bakalım.
09 Şubat 2012 Perşembe 10:41
Teşekkür
H. Hüseyin HADİMLİ

Sayın Özteke,
 Toplumda sürekli göz ardı edilen ve yeterli ehemmiyet verilen bir konuda velilerin şikayetini ve durumlarını belirttiğiniz için teşekkürler. Özürlü kişilerin bir çoğu çoçukluk dönemlerinde rehabilitasyon ve eğitim almış olsalar, inanıyorum ki velilere kişisel bakımları yönünden yük olmaktan kurtulacaklar.
09 Şubat 2012 Perşembe 10:40
KATILIYORUM.
mehmet GÜNERİ

sayın yazarın yazdıkları tamamen bu alandaki gerçekleri yansıtmaktadır bu sebeple kendisine teşekkür ediyorum.Ben alanında yüksek lisans yapmış bir özel eğitimciyim.MEB geçtikten sonra bu kurumlar yavaş da olsa eski alışkanlıklarından kurtularak gerçek fonksiyonlarına kavuştular.Ancak bu kurumların yaşaması öğrenciye bağlı,o da sayın yazarın da dediği gibi RAM'ın verdiği rapora bağlı.RAM'larda çalışan arkadaşlar da maalesef olaya yanlış taraftan bakıyorlar.Öncelikle bunun değişmesi lazım.
09 Şubat 2012 Perşembe 09:24
Ayda kaç saat? Kaç TL?
M.Ali

Sayın yazar,
 ALLAH RIZASI İÇİN açıklarmısınız! Özel ve Rehabilitasyon Merkezleri ayda kaç saat ders veriyorlar ve devletten KAÇ TL alıyorlar?
 Haftada 2 dersten ayda 8 ders saati mi? Ya devletten kaç TL alıyorlar?
09 Şubat 2012 Perşembe 01:12
Onlar Kral
hasan

Sevgili Üstadım,
 Tam yaraya parmak bastınız,Selçuklu Ram 'da bulunanlar burnundan kıl aldırmaz,işlerini yaparlar.Selçuklu Milli Eğitim Müdürü Sayın Koca ise Kral.Yıllar geçer o yerinde kalır,bölgesindeki okulun yerini bilmez,ziyaret etmez ama işler yürür durur.
08 Şubat 2012 Çarşamba 18:58
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2012, 16:13:56 Gönderen: SIR »

Sizin özürlü evladınız var mı?
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2012, 23:50:34 »

Çok önemli bir konu, güncelleyelim.

ALLAH yar ve yardımcıları olsun.