Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Öksürük Kalp Yetmezliğinin Habercisi mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öksürük Kalp Yetmezliğinin Habercisi mi?
« : 04 Eylül 2009, 00:18:11 »

Fark Akademi

Öksürüğün kalp yetmezliği, astım, reflü, kötü huylu ve kronik hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, öksürüğün, solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizması olduğunu belirterek, sağlıklı kişilerde, beklenen bu amacı sağladığında etkili ve yararlı olduğunu söyledi.

Ancak öksürüğün uzun sürmesinin önemli bir rahatsızlıkların habercisi olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Tahaoğlu, "Öksürük, birçok solunum yolu ve sistemik hastalığın en sık görülen ilk bulguları arasında yer alıyor. Dolayısıyla hastalık olmasından çok, birçok hastalıkta görülen bir belirti olması itibarıyla öksürüğün üzerinde durmak gerekiyor. Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabilir.

Bu hastalıkları söz konusu organların basit iltihaplarından, kötü huylu hastalıklarına, astım, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklardan, gastroözofageal reflüye, sigara dumanına maruz kalmaktan, ilaç kullanımına kadar değişen geniş bir yelpaze oluşturur." diye konuştu.

Öksürüklerin, süreleri göz önüne alındığında, akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrıldığını hatırlatan Tahaoğlu, üç haftadan daha uzun süre devam eden öksürüklerin, genellikle kronik öksürük olarak adlandırıldığını ifade etti.

Öksürükle beraber dışarı balgam atılıp atılmamasına da dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Tahaoğlu, balgamlı öksürüğün genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görüldüğüne dikkat çekti.

Bazen öksürüklerin kanlı balgam çıkarma ile birlikte de olabildiğine işaret eden Tahaoğlu, bu durumun genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın bulgusu olduğunu açıkladı.

Akut öksürüklerin, en çok soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklandığını aktaran Tahaoğlu, "Öksürüğe yol açan diğer en sık karşılaşılan nedenler arasında alerjik burun akıntıları, astım atakları, sigara dumanı ve ozon gibi dış etkenlere maruz kalmak bulunuyor.

Öksürük, akciğer tüberkülozu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), gırtlak ve akciğer kanseri belirtisi olabiliyor. Özellikle çocuklarda görülen, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması da şiddetli öksürüğe yol açar. Bu durum çocuklarda görülmekle beraber, erişkinlerde ve yaşlılarda da rastlanabiliyor." şeklinde konuştu

SİGARA ÖKSÜRÜĞÜNÜ CİDDİYE ALIN

Sigara içen kişilerde balgamlı olan öksürüğün sık görüldüğüne değinen Tahaoğlu, sigara tiryakilerinin bu duruma alışarak 'sigara öksürüğü' olarak adlandırıp fazla önemsemediklerini vurguladı.

Bunun çok tehlikeli bir durum olduğuna işaret eden Tahaoğlu, sigara içtikleri için kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi önemli akciğer hastalıklarına karşı ciddi risk taşıyan tiryakilerde tanıda gecikmenin önemli nedenlerinden birinin de öksürüklerini benimsemiş olmaları olduğunu dile getirdi.

Sadece sigara içmek değil, sigara dumanına maruz kalmanın da sağlığa ciddi zararları olduğunun altını çizen Tahaoğlu, anne ve babanın sigara içtiği evlerde yaşayan 11 yaş altındaki çocukların yüzde 50'sinde kronik öksürük gözlendiğini aktardı.

ÖKSÜRÜK ŞURUBUNU BİLİNÇSİZ KULLANMAK TEHLİKELİ

Toplumda yaygın olarak kullanılan öksürük şurubu konusunda da dikkatli olmak gerektiğine değinen Tahaoğlu, şunları söyledi: "Çok çeşitli olan öksürük şuruplarının her biri değişik etken maddeler içeriyor. Bir çoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazılarının balgam sökücü etkisi, bazılarınınsa öksürük kesici etkisi bulunuyor.

Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip şuruplar, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabiliyor. Kanama, pnomotoraks gibi durumlarda da balgam söktürücü etkiye sahip şuruplar öksürüğü artırıcı etkilerinden dolayı daha fazla kanama ve pnomotoraksiye neden olabiliyor. Hekim önermedikçe öksürük şuruplarının kullanılmaması gerekiyor."