Gönderen Konu: Muhteşem Yüzyıl Rezaleti  (Okunma sayısı 13489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #26 : 07 Ocak 2011, 20:41:45 »
savtegin hocam seyretmeli bence.. hemde en çok o seyretmeli..

seyretsin ve şöyle değil böyle idi desin..

bazen karşı olduğunuz şeyleride okuyup izlemekte çok faydalar var...

haa genç dimağlar ne olucak derseniz..  yasaklarsınız daha cazip gelir kuralı gereğince beraber seyredilmeli bence...

öyle değilse nasıldı peki???

sorusuna cevap içinde seyredilmeli...

Abi hangi sorunuz bu forumda ve ya doğru kaynaklarda cevapsız kaldı ki dizi adı verilen ........................................................................... bir yığmadan, karşıt ve ya yandaş görüş arıyorsunuz..?

Bunlarla öğrenmeye çalışanlar "cahildir." Estatik, sanat, tarih, edebiyat anlayışı gelişmemiş yoz tiplerdir. Emek vermeyen, her şeyi hazır isteyenler ancak karşıt bile olsa bu tür görsel içerikten bilgi bekler.

Yukarda sizin yazdığınız herşeyin cevabını biz yine sizin açtığınız konuda vermişiz. Günlerce yazılan ve gayet güzel işlenen bir konuydu "Harem" konusu.

BOLKAR, gezginn, TuğrulPaşa çok net tespitler yapmış.

http://www.birlikteforum.com/forum/harem-t31380.0.html

Buyrun okuyun...

Dünyanın en tehlikeli hali,
cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir.

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #27 : 07 Ocak 2011, 20:52:32 »
Zat-ı muhterem Erhan Afyoncu yeni yeni aktive olan ve adını da daha yeni duyurmaya çalışan bir akademisyen görüntüsü var gibi. Habertürk'de Murat Bardakçı'nın söylediklerini "evet evet" deyip tasdik etmekten başka farklı açıklamasını henüz görmüş değiliz.Şahsen art niyetli olabileceğini sanmamakla birlikte böyle derinik arzeden projelere danışmanlık yapacak derinliğe sahip olduğunu da düşünmüyorum.
Özellikle de bu diziyi çekenler hasseten zayıf halkaları seçerek işlerini kolaylaştırmayı tercih etmiş olabilirler...

Abi kendisi ben üniversiteye başladığım zaman okulda asistandı... drahmet kardeşimin hemşehrisi olur. Dört yıl boyunca gözlemlediğim Afyoncu, hiç bir zaman gölge olmanın üzerine çıkamadı. Hala da aynı görüntüyü tvlerden veriyor. Sanırım maddi kaygılar nedeniyle bu tür yorumlar yapıyor.

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #28 : 07 Ocak 2011, 21:03:20 »
Abi kendisi ben üniversiteye başladığım zaman okulda asistandı... drahmet kardeşimin hemşehrisi olur. Dört yıl boyunca gözlemlediğim Afyoncu, hiç bir zaman gölge olmanın üzerine çıkamadı. Hala da aynı görüntüyü tvlerden veriyor. Sanırım maddi kaygılar nedeniyle bu tür yorumlar yapıyor.

Savtegin hocam;
Eyvallah sağolasın.Demekki gözlemlerimizde kısmende yanılmamışız...
Yanlış hatırlamıyorsam Erhan Afyoncu bey,İstanbul- Marmara Ünv. Edebiyat bölümü mezunu değilmiydi?
Hangi arada Tarihçi oldu ... :)

Bir Tarihçi olarak bizleri aydınlatsan diyorum...
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #29 : 07 Ocak 2011, 21:12:44 »
Abi hangi sorunuz bu forumda ve ya doğru kaynaklarda cevapsız kaldı ki dizi adı verilen ........................................................................... bir yığmadan, karşıt ve ya yandaş görüş arıyorsunuz..?

Bunlarla öğrenmeye çalışanlar "cahildir." Estatik, sanat, tarih, edebiyat anlayışı gelişmemiş yoz tiplerdir. Emek vermeyen, her şeyi hazır isteyenler ancak karşıt bile olsa bu tür görsel içerikten bilgi bekler.

Yukarda sizin yazdığınız herşeyin cevabını biz yine sizin açtığınız konuda vermişiz. Günlerce yazılan ve gayet güzel işlenen bir konuydu "Harem" konusu.

BOLKAR, gezginn, TuğrulPaşa çok net tespitler yapmış.

http://www.birlikteforum.com/forum/harem-t31380.0.html

Buyrun okuyun...

okudum..
ama orda konu harem. bu dizide ise bir dönemi anlatıyor. herkes işin hareminde ama..

şimdi ilk bölümde bir divan toplantısı var. rüşvet alan biri için bir karar veriliyor . ertesi günde uygulanıyor.

ben buna takıldım mesala. bu kadar basit olmaz bu işler. koca divan üyesi nasıl savunması alınmaz..
hani kadı?

niye hareme bu kadar takılıyoruz yav..

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #30 : 07 Ocak 2011, 21:20:40 »
okudum..
ama orda konu harem. bu dizide ise bir dönemi anlatıyor. herkes işin hareminde ama..

şimdi ilk bölümde bir divan toplantısı var. rüşvet alan biri için bir karar veriliyor . ertesi günde uygulanıyor.

ben buna takıldım mesala. bu kadar basit olmaz bu işler. koca divan üyesi nasıl savunması alınmaz..
hani kadı?

niye hareme bu kadar takılıyoruz yav..

Abi sen genelde farklı bakmayı becerebilen bir kişiliksin. Bu nedenle divanda ki bir olay ilgini çekebiliyor.

Fakat bu dizide verilen mantık divanda yapılan haksızlık ve ya başka bir durum değil. Dizi özelde Kanuni'nin harem hayatı, genelde ise İslam'ın harem hayatı için hazırlanmış... Verilen mantık ve yapılan reklamlar bunu gösteriyor.

Tuğrul Abi bir yorum yapmış... Daha fazlası ilerde olacak diye. Aynen katılıyorum. Senin bir sözün vardı; insanın karanlığında ki mevzuları karıştırmak diye. Bu dizinin amacı senin dikkat çektiğin o karanlık noktaları ortaya çıkartmak. Bu gerçekleşirse, ilerde yapılacak dizilerde işlenecek konuları ve kişileri düşünmek bile zül olacaktır. Ama bizim için zül olması, onlar için bir şey ifade etmeyecek.

Sarı Kızı verirsek eğer, sürünün hepsi gidecek.

Ben Sarı Kızın sürüden ayrılmaması için elimden geleni yapacağım ve yapıyorumda. Çünkü sonunda sıra çobana kadar gelecek.

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #31 : 08 Ocak 2011, 11:39:13 »

A. Turan ALKAN'ın bugünkü köşe yazısı... Hislerime tercümen olmuş. :)

Alıntı
Daha iyisini yapabiliyor muyuz?

Özel TV kanallarından biri Kanuni Süleyman odaklı bir dizi çekiyor; daha fragmanı dönerken homurdanmaya başlıyoruz; ilk bölümünde ise ortalığı resmen ayağa kaldırıyoruz. Devlet Bakanı Bülent Arınç bile meseleye müdâhil oluyor; bu işte bir gariplik yok mu ey azizler?

Sâkin olalım; derin bir nefes alalım, etraflı düşünelim. Neticede ne oluyor; o televizyon kanalı kaç günden beridir milyonlarca lira ödese bile yapamayacağı "muhteşem" bir reklâm kampanyasını, bizim gibi homurdanıp duranlar sâyesinde bedavaya getiriyor. Etrafınıza bakın, bu diziden haberi olmayan bir ferd-i vâhid kalmadı. Kanalın sahibi ve dizinin yöneticileri daha şimdiden "Konuşun konuşun heyecanlı oluyor!" diye gülüp ellerini oğuşturarak, ikinci bölüme yağan reklam tekliflerini sıraya koymak için harıl harıl çalışıyorlardır eminim.

"Yasaklansın, RTÜK şöyle-böyle yapsın" derken aslında diziye kendi ellerimizle akla hayâle gelmez bir tanıtım desteği veriyoruz. Peki, ey pek muhafazakâr ve doğrucu dizi ve sinemasever efkâr-ı umûmiyesi; siz buna benzer bir desteğin onda birini bile esirgediğiniz için daha ilk gösteriminde iflâs bayrağını çeken kaç sinema eseri olduğunu biliyor musunuz?

Bilmiyorsunuz! Haberiniz bile olmuyor; çünkü dedikodusu bile yapılmaya değer bulunmuyor. Dipsiz bir kuyuya fırlatılmış bir avuç pamuk kadar olsun yankı uyandırmıyor. Onca emek, zihin gücü, ümit ve hayâl, "Dedikodusu bile yapılmayan filmler mezarlığı"nda bir çukura fırlatılıveriyor.

Aziz dostlar, bu işi TRT yapsaydı, "Devlet parasıyla böyle rezillik olur mu?" diye aksilenebilirdik. Burada devlet parası söz konusu değil; hangi şirketse saymış parayı, diziyi çektirmiş. Kaide şudur; beğenmezseniz seyretmezsiniz. Kanal da iki hafta sonra teslim topunu atar, diziyi yayından kaldırır. Kötü filmler ve diziler böyle cezalandırılır; engizitör ağzıyla konuşarak, savcıları, tarihçileri, politikacıları konuşturup tartıştırarak değil.

Hani demokrattık; hani hoşumuza gitmeyen fikirlerin bile seslendirilmesi için göğsümüzü siper ederdik? Tarihten bir olayın kötü ve yanlış yorumlanması fikir hürriyeti kapsamına girmiyor mu a dostlar? Fikir hürriyeti, saçmalama hürriyetini de kapsar. Kötü ürünlerin cezasını adliye, polis, RTÜK değil "piyasa" verir.

Peki ürün kötü mü? Bu kadar patırtı uyandırdığına göre kötü deyip geçmek zor; daha doğrusu "kötü"den ne anladığımıza bağlı. Meselâ bir bakış açısına göre, ticarî bakımdan fevkalade başarılıdır ve işe para yatıranlar keyften gaşy halindedir. Tercih ettiği sinema dili, günümüzün sinema ve dizi diline uygundur fakat tarihî gerçeklerle örtüşme konusunda pürüzler olduğu açık; onun da mâzereti hazır: Sanat ürünlerinde tarihî gerçeklere uymak mecburiyeti bulunmuyor.

Diyeceksiniz ki, "Siz daha iki gün önce film ve dizilerde müptezelliği eleştirmemiş miydiniz?" Evet, eleştirdim ama "Yasaklayalım; utanıyoruz, yaşatmayalım" diye cadı avı düzenlemekten yana değilim. Eski Yunan'da tiyatroların duvarına "Biz burada ahlâksızlığı gülerek cezalandırıyoruz" diye yazarlarmış. Daha iyisini bizzat yapamıyorsanız, "Ben yapamıyorum, başkasına da bu imkânı vermem" diye huysuzluk yapmayacak ama bu arada peçeli bir sabırsızlıkla dizinin ikinci kısmına önden yer ayırtmayacaksınız. Meraklısı, ikinci bölümün izlenme oranına baksın; ilkini geçmezse, keserim şu bıyıkları ben!..

Son sözüm şudur: Bu diziyi beğenmeyenlere iki katı sermaye, imkân, stüdyo hatta animasyon teknikleri imkânı sunsak, daha iyisini yapabilirler mi?

Can acıtan soru budur; gerisi dizinin değirmenine bedava su taşımaktır efendim.
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #32 : 08 Ocak 2011, 22:58:35 »
ilkini geçmezse, keserim şu bıyıkları ben!..
ne bıyığı yav :)

trt karşı atağa geçmiş .. bir osmanlı diziside onlar çekicek.

gönül rahatlığı içinde seyredebilriz..

kurtuluşu setrettiğimiz gibi..

meraksız bekliyorum!!

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #33 : 08 Ocak 2011, 23:15:02 »
Savtegin hocam;
Eyvallah sağolasın.Demekki gözlemlerimizde kısmende yanılmamışız...
Yanlış hatırlamıyorsam Erhan Afyoncu bey,İstanbul- Marmara Ünv. Edebiyat bölümü mezunu değilmiydi?
Hangi arada Tarihçi oldu ... :)

Bir Tarihçi olarak bizleri aydınlatsan diyorum...

Abi kendisi ben öğrenciyken, Marmara Üniversitesi, Tarih Bölümü asistanıydı. Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler mezunu olarak biliyorum ben.

Edebiyatçı değil ve iyikide değil.

Ama hakkınıda yememek gerekir; aslında rahat olduğu zamanlarda orjinal tespitleri oluyordu.

Çevrimdışı ADSIZ

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #34 : 09 Ocak 2011, 00:05:48 »
Yav mendakka abi kusura bakmazsa ben yine bir genelleme yapacam...
Biz halk olarak dizi izlemek zorunda mıyız?...
Tarihimizi dizlerden mi öğrenmemiz lazım?...
İnsana gerçekten bilgi veren herhangi bir fikir
enjekte etmeyen dizi var mı?
Dizisiz hayat olmuyor mu?
Niye takılıyorsunuz bu dizilere anlamıyorum...
İzlemeyin gitsin yav...
Bize gelince: Biz kendi değerlerimizi yok sayıp yabancının değerlerine eklemlenmeye bayılırız. Bu çerçevede kendi padişahlarımızın kimisine "ayyaş", kimisine "sarhoş", kimisine "kızıl", kimisine "hain" derken, Batılı krallara "Aslan Yürekli (Richard) " Korkusuz ( Jean ) "Güzel" ( Philippe ) ve "Büyük" ( İskender ) diyoruz...

Asıl büyük olan İskender filan değil, Kanuni Sultan Süleyman'dır...

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #35 : 09 Ocak 2011, 16:46:00 »
Yav mendakka abi kusura bakmazsa ben yine bir genelleme yapacam...
Biz halk olarak dizi izlemek zorunda mıyız?...
Tarihimizi dizlerden mi öğrenmemiz lazım?...
İnsana gerçekten bilgi veren herhangi bir fikir
enjekte etmeyen dizi var mı?
Dizisiz hayat olmuyor mu?
Niye takılıyorsunuz bu dizilere anlamıyorum...
İzlemeyin gitsin yav...

İşte bizde ondan bahsediyoruz.Üzerinde düşünülmesi gereken temel meselede budur. İnsanlar dizilerden öğreniyorlar, izledikleri herşeyi "aaa demek böyleymiş" diye tabiri caizse yutuyorlar. Aksini düşünmek kimsenin aklına gelmiyor, "dur bir dakika araştırayım bakalım böylemiymiş,değilmiymiş" diye kimse demiyor.Bizim toplumu dejenere eden de budur. İnsanlara yalan ve çarpıtmalarla dolu kolay yoldan birşeyler sunuluyor...

Kaldıki isteyen her şahıs "Kanuni budur" der isteyen açar kitapları (hadi kitabı geçtim o çok yorucu birşey malum insanlarımız için) ya da 21.yüzyılın sanal kütüphanesi olabilecek internet'ten farklı kaynakları gayet tabi öğrenir. Aslında bu kadar basit ama bizim halkımız için zor...

Çok basitce rant olsun sırf daha fazla rating uğruna heba ettiğimiz gözden çıkartığımız şey;Tarihimiz  ve Osmanlı Sultanlarıdır.Kanaatime göre bu muhterem insanlar hataları olmakla birlikte geçmişte olduğu gibi bu gün bundan çok daha fazlasını hak ediyorlar...

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #36 : 09 Ocak 2011, 17:03:59 »
Abi kendisi ben öğrenciyken, Marmara Üniversitesi, Tarih Bölümü asistanıydı. Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler mezunu olarak biliyorum ben.

Edebiyatçı değil ve iyikide değil.

Ama hakkınıda yememek gerekir; aslında rahat olduğu zamanlarda orjinal tespitleri oluyordu.

Tam üstüne bastınız kıymetli hocam ,sakın ayağınızı kaldırmayınız... :)
Bu dizinin Tarih danışmanı olan Erhan Afyoncu'nun rahat olmadığı gibi tarafsız olmadığını da bendeniz ekleyeyim...

İyiki bu dizinin bu muhterem akademisyen hocanız gibi bir Tarih danışmanı varmış.Ya olmasaydı halimiz nice olurdu?  :o
Akademisyen tarih danışmanı varmış pehh.Pehh ki ne pehh..Ört ki ölemm yani o kadar... :-*

Alıntı;
" çok çok kötü olduğu paçalarından akan dizi. senaryoymuş, bilmemneymiş, standart bir ağalık dizisinin senaryosunu osmanlı'ya uyarla, işkembe-i kübrâ'dan tarih ekle, olsun sana osmanlı dizisi.
hayır, osmanlı'yla ilgili böyle diziler çekiliyor, kimi tepki gösteriyor, kimisi makul karşılıyor ama arada çıkan bir takım zevat sürekli olarak "aga senin bildiğin osmanlı külliyyen yalan, sana yutturmuşlar bir osmanlı sevdası peşinden gidiyorsun" diyerek zihin açtığını zannediyor.

+ osmanlı şöyleydi, osmanlı böyleydi, onu astı, bunu kesti, barbar canavarlar, zaten Türk değildiler, türklere eziyet ettiler, zaten türktüler, Türk olmayana eziyet ettiler.
- bitti mi?
+ eşcinseller vardı, haremde partiler düzenleniyordu, halk padişahın kuluydu, patrona kahramandı.
- bitti mi? eksik bir şeyler kaldı sanki!
+ bitmez ki.

doğru bitmez. ama bitsin şimdilik.
hayatı seferlerde geçmiş bir adamı, sarayda mahalle karılarının dedikodusuna peşkeş çekmeyin kardeşim. adam gibi çekin çekecekseniz. siz hele adam gibi çekin, o zaman görürsünüz reyting nedir, ne değildir?"

Arkadaşın biri bir diğer platformda çok güzel özetlemiş durumu.Ağzına sağlık diyorum... ;)
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #37 : 09 Ocak 2011, 17:13:52 »
peki bize sunulan nedir kılçık..

asla izlemeyin. niye ? çünkü osmanlıyı karalayacaklara falan..

vallahi zevk için izlemiyorum. tarzımda değil bu tür diziler..

ama madem karşı fikir olduğu iddia edenlerin çevirdiği dizi deniliyor izleyek dedim..

Bu diziyi izleyip fikir sahibi olurmusunuz diye sorarsanız;ben bire bir canlı olarak izleme yolunu tercih etmeyeceğim...
Lakin ben diziyi forumlardan izleyerek izlenim ve fikir sahibi olmaya devam edeceğim... :D

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #38 : 10 Ocak 2011, 20:54:05 »
BU BİR BELGESEL DEĞİL DİZİ... !

Türk toplumunun, tarihteki önemli şahsiyetlerin ve ünlü simaların takdimi konusunda hassasiyeti olduğuna işaret eden Dursun, ''Osmanlı padişahlarının başarıları ve onları sahiplenmemiz konusunda bir hassasiyetimiz var. Ona uygun düşmediğini var saydığımız herhangi bir şey gördüğümüzde tepki gösteriyoruz. Unutmamak gerekir, Neticede bu bir belgesel değil, dizi. Burada bir kurgu söz konusudur'' değerlendirmesinde bulundu.Dizinin sonunda ''tarihi gerçeklerden hareketle kurgulama yapılmıştır'' şeklinde bir ifadenin yer aldığını hatırlatan Dursun, kurgu bile olsa yayıncıların da izleyicinin hassasiyetini gözeterek senaryoyu oluşturmasının önemine değindi.

Kaynak : http://www.internethaber.com/muhtesem-yuzyila-rekor-sikayet--319961h.htm#ixzz1AevbmvkI

RTÜK'nun özrü kabahatinden büyük olunca, savunması da garabetlikler ile dolup taşıyor... :-*
Hangi dizinin önünde yada arkasında kurgu yapılan olaylar ile ilgili olarak;" Dizide gerçekleşen olayların hakikatte gerçek olaylar ve gerçek kişiler ile alakası yoktur" kurtarma yazısı/ibaresi yok ??? ???
Bir nevi RTÜK ,meşhuur diziyi de inceden aklamış gözüküyor... ;D

Bizim memlekette magazine kapak/konu olan herşey artık malum candaş medya tarafından şişirilip şişirilip abartılıp rantsal ve kuru bir gündem oluşturuluyor.İmdi bu dizinin senaryosu Kanuni'nin harem yada özel hayatı değilde, bir Mohaç savaşını yada bir Budin seferini anlatan kapsamlı bir hikaye olsaydı kaç insan evladı diziyi izlerdi?
Bu dizi Hürrem'in entrika ve aşk maceralarını anlatmaktan, Kanuni'nin Devlet adamlığını anlatamadan bitecektir...

Fatmagül denen artist bayanın vahşice işlene tecavüz sahnesini ağzının sularını şapırtdatarak izleyen ve dizinin ratingini tavan yaptıran ,yada perşembe akşamı meşhur Vadi dizisini izleyip, akabinde kendini Polat Alemdar yada Abdül hey veya Memati zannederek külhanbeyi vari şeklinde volta atarak yürüyen insanlar;T.C Başbakanı'nın ulusa sesleniş konuşmasının, ucuz ve basit bir yarışma programından daha az izleyenler'in olduğu bir ülkede bu vb dizilerin bu kadar rating alması da tesadüfi bir rastlantı olmasa gerek... :o