Gönderen Konu: Muhteşem Yüzyıl Rezaleti  (Okunma sayısı 13489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #13 : 06 Ocak 2011, 20:55:33 »
Ben facede bir gurup oluşturmayı düşünüyordum... Aklıma bir fikir geldi. Atasına küfürü marifet bilenlerin yüzüne tükürme gurubu diye bir gurup mu oluştursam acaba..?

"Cumhuriyet dönemi ile Osmanlı tarihinin barışmaya başladığı, tarihimizin çok daha iyi anlaşıldığı bir dönemde, Türkiye'nin Osmanlı coğrafyasındaki etkisinin Wikileaks'te bile görüldüğü bir süreçte bu Oryantalist imgelerin kendi kendimize yeniden hortlatılmasının tek bir cevabı olabilir: Seks ile Osmanlı tarihi pazarlamak ve reyting yapmak. Daha da acısı, burada, son yıllarda Osmanlı tarihi üzerine oluşan sempatiyi kırma çabası da söz konusu olabilir. "

Fikir size aitse muhakkak bir derinliğe sahip olduğunuzdan dolayı güzeldir.Lakin bence fazla da ciddiye almayın yeni yetme gençleri... :)
Neticede günümüz gençlerin bazıları hayattaki babalarına bile saygı duymuyor.Vefat etmiş dedelerine mi saygı duyacaklar... :-*
Bu arada ben hariç herkes merak edip seyretmiş meşhuur diziyi... :D
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #14 : 06 Ocak 2011, 20:58:17 »
Bu arada ben hariç herkes merak edip seyretmiş meşhuur diziyi... :D

Sanmıyorum abi yalnız olduğunuzu. Ben ve ailem izlemedik... KILÇIK, Adsız zaten izlemiyor eminin daha başkalarıda var...
Dünyanın en tehlikeli hali,
cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir.

Çevrimdışı hasmetvu

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #15 : 07 Ocak 2011, 10:17:31 »
Sanmıyorum abi yalnız olduğunuzu. Ben ve ailem izlemedik... KILÇIK, Adsız zaten izlemiyor eminin daha başkalarıda var...

İzlemedik,izlemeyeceğiz.
Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!
Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
Tarih 'i tekerrür diye tarif ediyorlar;
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Mehmet Akif

Çevrimdışı SIR

• Yönetici
  • *
    • birlikteforum
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #16 : 07 Ocak 2011, 10:30:53 »
Akşam habertürkte bu konu konuşuluyordu
Tarihçi Erhan Afyoncu da vardı
Erhan Afyoncu bu dizinin danışmanıymış. Tarihe aykırı birşey yok diyordu. Sonuçta bu tarihi bir belgesel değil. bir kurgu falan diyordu.
Bu konunun ilk mesajındaki yazıyada değindi. Sadece fragmanından yola çıkarak bisürü şey yazıldı ama doğru değil, dizide daha ileriki bölümlerde Kanuninin seferleri konu edilecek. gibi savunmaları vardı.
http://www.birlikteforum.com/googleara.html
Ben parayı görünce bozulmam.
Ama para beni görünce bozulabilir. "bunamı kaldım ben" diye
SIR

Saygısızlıkla Suçladığınıza Saygınlık Bahşedersiniz...
  Daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek!

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #17 : 07 Ocak 2011, 13:05:59 »
Alıntı
05.01.2011 tarihli AB Grubu Rating Raporu
   Program Adı                                    Tiploji           Kanal            Saat            RT   SH
1    MUHTESEM YUZYIL                     Serials Turkish    SHOW    19:51    15,0    38,3
2    COCUKLAR DUYMASIN                 Serials Turkish    ATV            20:09    8,9    22,1
3    MUHTESEM YUZYIL (TKR)         Serials Turkish    SHOW    21:43    6,8    19,3
4    UGUR DUNDAR'LA STAR HABER    Newscast            STAR    19:30    6,0    18,4
5    SUPHE (TKR)                         Serials Turkish    KAND    21:38    5,7    15,0

05.01.2011 tarihli TÜM Grubu Rating Raporu
   Program Adı                               Tiploji          Kanal        Saat        RT   SH
1    COCUKLAR DUYMASIN               Serials Turkish    ATV         20:09        11,2    24,8
2    MUHTESEM YUZYIL                   Serials Turkish    SHOW     19:51        10,9    24,5
3    UNUTULMAZ                       Serials Turkish    ATV          22:24         6,3    22,4
4    MUHTESEM YUZYIL (TKR)       Serials Turkish    SHOW      21:43         6,2    16,2
5    UGUR DUNDAR'LA STAR HABER    Newscast    STAR       19:30         5,9    15,1

Tam tahmin ettiğim gibi... Bırakın kendisini, tekrarı bile ilk 3'te...RTÜK bu diziyi kaldırsın ben de forum meydanında "EŞEĞİM" diye bağırıp, İmza bölümüme bir hafta "BEN EŞEĞİM" yazacağım...

Yanıbaşımızda bataklık varken, sineklerle uğraşmayı anlamsız buluyorum...

Herkes önce kendi evinden, sonra en yakınlarından başlayarak "Neden izlenmemesi gerektiğini" anlatmalı... Bu dizinin, özellikle evlerimizdeki "körpe beyinlerin" geleceğini nasıl etkileyeceği vurgulanmalı... Şimdilik "basit bir dizi" olarak görülen "işlemin", 20 sene sonra ecdadından "nefret" eden bir jenerasyonu doğuracağı bilinmeli...

Evlerimizde rating cihazı olmasına gerek yok... O yüzden "Benim izlemem veye izlememem neyi değiştirir ki?" demeyin... Birlikte izlediğiniz çocuklarınızın okulda "konu etmesi" bile dizinin reklamına katkı yapacaktır...

Tam tersine bilinçli bir şekilde bu diziyi izlemeyen çocuklarımız okullarında diziyi ağzı açık izlemiş ve anlatmakta olan arkadaşlarına, inanmış olarak "Biz bilinçli bir aileyiz ve bizim evde bu dizi şu şu sebeple izlenmiyor " diyebilirse işte o zaman gerçekten "faydalı" bir iş yapmış olur...
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 13:36:00 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı SIR

• Yönetici
  • *
    • birlikteforum
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #18 : 07 Ocak 2011, 13:39:55 »
Skandal Dizide, Muhteşem Yanlışlar

Tarihçiler Show TV'nin tartışılan dizisi, " Muhteşem Yüzyıl' daki tarihi hataları ortaya çıkardı.

Tepkilerin gölgesinde yayına giren Show'un yeni dizisi 'Muhteşem Yüzyıl'a tarihçilerden de eleştiri geldi.

Çarşamba akşamı yayınlanan dizi, tarihî hataların yanında oyunculuk, kostüm ve diyaloglardaki özensizlikle gösterilen tepkileri haklı çıkardı.

Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak diziyi beğenmediğini söylerken, Kanuni'nin hayatı üzerine bir roman yazan Okay Tiryakioğlu, "Tamamen yabancılar izlesin diye çekilmiş." diyerek dizinin Batı'nın hayal dünyasına hitap ettiğini söyledi.

Mustafa Armağan ise Muhteşem Yüzyıl'ın toplumu idealsizleştirmekten öte bir işe yaramayacağını belirtti.

GÖRÜŞLER

Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak: "İzlediğim kadarıyla beğenmedim. Replikler biraz zaman dışı. Bir ara Şekspir okuyormuşum gibi geldi. Mahremi sergilemek gibi bir sinema anlayışı vardı..."

Okay Tiryakioğlu (Kanuni romanının yazarı): "Dizi bu haliyle Türk izleyicilerinden çok yabancılar izlesin diye yapılmış. Batılı hayal dünyasına hitap eden bir yapım olmuş. Mekan ve kostümler dışında hiçbir şey yerli yerince değildi."

Mustafa Armağan (Yazar): "Kötü niyet aramak istemiyorum ancak örnek alınması gereken bir padişahı zevk, sefa düşkünü gibi göstermek toplumu idealsizleştirir. Bu toplum böyle bir diziye layık değil."

Tarihçilerin dikkat çektiği hatalar

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.
Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir.

16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.

Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.
Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.

Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.

Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.

Kostümler Osmanlı'dan çok İngiliz dizisi Tudors'tan alıntı gibi...

Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

kaynak

« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 13:41:53 Gönderen: SIR »
http://www.birlikteforum.com/googleara.html
Ben parayı görünce bozulmam.
Ama para beni görünce bozulabilir. "bunamı kaldım ben" diye
SIR

Saygısızlıkla Suçladığınıza Saygınlık Bahşedersiniz...
  Daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek!

Çevrimdışı HüMa

• Birlikte Üyesi
  • Tek Taassubumdur Hakikat..
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #19 : 07 Ocak 2011, 15:43:55 »
Alıntı yapılan: Tuğrulpaşa
Öncelikle bana uygun görürseniz "Tuğrul abi " derseniz dahi yeter." Paşa" ekini kullanmasanız da olur... 

Tabiki Tuğrul abi nasıl isterseniz öyle hitabedebilirm..

Alıntı yapılan: Tuğrulpaşa
İmdi sualinize gelecek olursam;Bizim evde reyting ölçer aleti belki yok ama kuralları ben tahsis ettiğim için çocuklarımın dizilerden Osmanlı ceddini öğrenmelerini de istemiyorum.Lakin benim bulduğum formül biraz radikal kaçabilir amma bizatihi kendimde radikalim bazı konularda...

Aslında yukarıda reyting ile ilgili söylediklerim ironi içeriyordu
Yani;bu ortalama Türk aileleri kim ?ve kim tarafından belirleniyor?
ki bu ailelerin zevkleri ve tercihleri koca bir Türkiye'ye mal ediliyor.
KILÇIK abi yukarıda reyting rakamlarını vermiş.Bu rakamlara göre deniliyorki "Türkiye bu diziyi izliyor"
Görsel medya yı reyting gibi bir çarpık düzenle ellerinde tutanların bizi pek de dinledikleri yok bu anlamda.

Biri bitiyor diğeri başlıyor..
'Akıl ve Vicdan' aktif ve aktüel değilse yoksayılır...

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #20 : 07 Ocak 2011, 18:03:34 »
Aslında yukarıda reyting ile ilgili söylediklerim ironi içeriyordu
Yani;bu ortalama Türk aileleri kim ?ve kim tarafından belirleniyor?
ki bu ailelerin zevkleri ve tercihleri koca bir Türkiye'ye mal ediliyor.
KILÇIK abi yukarıda reyting rakamlarını vermiş.Bu rakamlara göre deniliyorki "Türkiye bu diziyi izliyor"
Görsel medya yı reyting gibi bir çarpık düzenle ellerinde tutanların bizi pek de dinledikleri yok bu anlamda.

Biri bitiyor diğeri başlıyor..

Hüma ima ettiğin konuya pek de katılamıycam doğrusu...

Ben ratinglere inanıyorum... Tabii ki yüzde yüz değil ama "ortalama" olarak "gerçek" sonuçlar verdiğini düşünüyorum...

Bu düşünceme 2 dayanağım var...

Birincisi bu ratingleri asıl kullananlar "reklam verenler"... Yani "mal satmak isteyenler"... Bu rating sonuçlarına göre "araya alınan reklamların" saniye fiyatları artıyor... Kapitalist sistemin büyük oyuncuları da "izlenmeyen" programlara reklam vermeye çalışmaz... Bence tabi...

İkincisi de sonuçta bizler de mahallelerde belli insanlarla içiçe yaşıyoruz... Bu rating sonuçlarının gerçekten de "ortalama" olarak etrafımdaki TV izleyicilerince teyit edildiğini görüyorum...

Belki "manipülasyon" vardır ama bence bizim millet bu sonuçlara yabancı değil... İzliyorlar ki sonuçlar böyle çıkıyor...

Bak sana benim geçen senelerde kendi öğrencilerimle yaptığım küçük bir "testi" tavsiye edebilirim... Vaktin olursa bir ilköğretim okuluna git, müdürüne şirin bir öğrenci havasında "İzlenen TV programları ile ilgili bir anket yapıyorum, sınıflara 2 dakikalığına sorabilir miyim" de... Rating sonuçları gerçek mi sahte mi gör... ;)
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2011, 18:03:56 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #21 : 07 Ocak 2011, 19:41:18 »
bende reyting sonuçlarına güveniyorum..

bu dizi biz ve bizim gibilerin sayesinde tarihi bir izlenme oranına ulaşacak..

tüm gazetelirin manşetinde tv haberlerinde. yetmezmiş gibi meclise bile taşındı konu..

ben izledim izletirdim ve devam ediceğim..

neye karşı olduğumuzu bilelim..

seyretmeyen abi ve ablalar seyretmeden nasıl eleştiriyorlar anlamadım..

savtegin hocam seyretmeli bence.. hemde en çok o seyretmeli..

seyretsin ve şöyle değil böyle idi desin..

bazen karşı olduğunuz şeyleride okuyup izlemekte çok faydalar var...

haa genç dimağlar ne olucak derseniz..  yasaklarsınız daha cazip gelir kuralı gereğince beraber seyredilmeli bence...

öyle değilse nasıldı peki???

sorusuna cevap içinde seyredilmeli...

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #22 : 07 Ocak 2011, 19:56:43 »
 Abi "insanı zevkini savunmak zorunda bırakmayın" de ama "zevkine" bu şekil "kılıf" arama bence...

O diziyi seyretmek bir "zevk" meselesidir... Ama "danışmanının" bile "kurgu" dediği bir diziyi "neye karşı olduğumuzu bilelim" diye izlemenin ne anlamı var ALLAH aşkına...

Sanki Osmanlı Tarihini 8 ayrı koldan okuyup, araştırıp incelemişiz gibi, zihnimize ya da gençlerin zihnine "önce yamuğunu" koymanın ne faydası olabilir ki?

Bu dizi "kurgu"... Yani "tarihle ilgisi yok"...

Ama bizim millet gibi okumaktan uzak "kolaycı" millet bu diziden "Osmanlıyı öğrenmeye kalkıcaz"...

Yapma abi...

"Bu dizi benim zevkim karışmayın" de ama "izlemeniz lazım" deme...

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #23 : 07 Ocak 2011, 20:10:23 »
Akşam habertürkte bu konu konuşuluyordu
Tarihçi Erhan Afyoncu da vardı
Erhan Afyoncu bu dizinin danışmanıymış. Tarihe aykırı birşey yok diyordu. Sonuçta bu tarihi bir belgesel değil. bir kurgu falan diyordu.
Bu konunun ilk mesajındaki yazıyada değindi. Sadece fragmanından yola çıkarak bisürü şey yazıldı ama doğru değil, dizide daha ileriki bölümlerde Kanuninin seferleri konu edilecek. gibi savunmaları vardı.

Zat-ı muhterem Erhan Afyoncu yeni yeni aktive olan ve adını da daha yeni duyurmaya çalışan bir akademisyen görüntüsü var gibi. Habertürk'de Murat Bardakçı'nın söylediklerini "evet evet" deyip tasdik etmekten başka farklı açıklamasını henüz görmüş değiliz.Şahsen art niyetli olabileceğini sanmamakla birlikte böyle derinik arzeden projelere danışmanlık yapacak derinliğe sahip olduğunu da düşünmüyorum.
Özellikle de bu diziyi çekenler hasseten zayıf halkaları seçerek işlerini kolaylaştırmayı tercih etmiş olabilirler...
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #24 : 07 Ocak 2011, 20:15:00 »
Abi "insanı zevkini savunmak zorunda bırakmayın" de ama "zevkine" bu şekil "kılıf" arama bence...

O diziyi seyretmek bir "zevk" meselesidir... Ama "danışmanının" bile "kurgu" dediği bir diziyi "neye karşı olduğumuzu bilelim" diye izlemenin ne anlamı var ALLAH aşkına...

Sanki Osmanlı Tarihini 8 ayrı koldan okuyup, araştırıp incelemişiz gibi, zihnimize ya da gençlerin zihnine "önce yamuğunu" koymanın ne faydası olabilir ki?

Ama bizim millet gibi okumaktan uzak "kolaycı" millet bu diziden "Osmanlıyı öğrenmeye kalkıcaz"...

Yapma abi...

peki bize sunulan nedir kılçık..

asla izlemeyin. niye ? çünkü osmanlıyı karalayacaklara falan..

vallahi zevk için izlemiyorum. tarzımda değil bu tür diziler..

ama madem karşı fikir olduğu iddia edenlerin çevirdiği dizi deniliyor izleyek dedim..

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
Muhteşem Yüzyıl Rezaleti
« Yanıtla #25 : 07 Ocak 2011, 20:29:35 »

Yapma abi...

Dizinin yapmıcısı TKP'li Meral OKAY sanırım şöyle demişti ;

"Biz okullarda gösterilecek bir belgesel çekmiyoruz. Padişahın çocukları da polen yoluyla dünyaya gelmediğine, onun bir cinsel hayatı haremi, ve ailesi olduğuna göre biz de televizyon kuralları içerisinde kurmaca bir dizi çekerken tarihi gerçekler ve karakterlerden ilham alıyoruz."

Kimse kusura bakmasın buradaki cümleler bile asıl gayenin ne olduğunu açık ve net bizlere anlatıyor.Kurmaca bir dizi ama okullarda gösterilecek bir belgesel değil, dizi çekiyormuş!
Eee o zaman gerçek tarihi karakterleri hiç kullanmamanız gerekir.
Ki kullanırsanız da tarih'ide çarpıtmış olursunuz,ki buda hiç doğru değil...

Osmanlı ile ilgili bu ülkede bazı devşirme şakirtlerin bir kuyruk acısı var. (nedenlerini az çok tahmin ediyorum)
Çakma çağdaşlarla ile dolu olan bu ülkedeki şakirtlerin amaçları da; Tarihini unutturarak asıllarına bağlı köklerini unutturmak ve köklerine bağlı kalabilecek yeni bir neslin gelişmesine balta vurmaktır. Osmanlı ceddinin başarılarının tekrarlanmasını engellemek yada  büyük bir devlet olmasını engelleme yolunda dejenere ederek sağlıksız ve saygısız yeni bir fason gençliğin oluşmasına adım atmaktır...

Kılçık hoca'ya kısmen katılıyorum.Bu ülkedeki en kolay yolda ;medya üzerinden cinsellik soslu diziler üzerinden gençliğe yalan yanlış tarihi magazinsel olarakta öğretmekte işin başka bir yanı... :-*