Gönderen Konu: Peygamberlerin yaşları ile ilgili bir çalışmam STAR gazetesinde yayınlandı.  (Okunma sayısı 2054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *

23.04.2010 tarihinde "Peygamberlerin yaşları" başlıklı çalışmamı bir forumda yayınlamıştım.
O günden bu güne 74.764 defa tıklanan ve internet aramalarında ilk sırada çıkan bu çalışma bugün Star Gazetesinde "Peygamberlerin vefat yaşları" adlı bir başlıkla Gazetenin Yaşam Kategorisinde kelimesi kelimesine değiştirilmeden sayfalar halinde yayınlandı.

Gazetenin ana sayfasında 100 yıl yaşayan peygamberin kim olduğunu biliyor musunuz? şeklinde geçen toplam 30 sayfadan oluşan haberin
İLK SAYFALARDAN...

Alıntı

Hz Adem: 
  Rivayetlere göre toplam ömrü 1000 yıl civarında olan Hz. Adem 930-936 yıl kadar yaşamış Ömründen bir kısmı (60 yıl kadar)ise Kendi isteği üzere Hz. Davud’a verilmiştir
“Âdem Aleyhisselâmın vefat ettiği gün, cuma günü idi. Ömrü de, bin yıldı '  Tevratta:  “Adem toplam 930 yıl yaşadıktan sonra öldü .” 
 “Sa'îd b. Cubeyr'in de içerisinde bulunduğu bir cemaatten bu rivayetin bir benzeri rivayet edilmiştir. İbn Abbâs, Hz. Âdem'in ömrünün dokuz yüz otuz altı yıl olduğunu söylüyor. Tevrat ehli ise Hz. Âdem'in ömrünün dokuz yüz otuz yıl olduğunu iddia ediyor.
Hz. Şit:
  “Şis Aleyhisselâm, vefat ettiği zaman, dokuz yüz on iki yaşında idi. idris Aleyhisselâm da, o zaman yirmi yaşında bulunuyordu.”
  Tevratta:
  “Şit toplam 912 yıl yaşadıktan sonra öldü” . http://fotogaleri.stargazete.com/album/haber/689964/1/Guncel
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 13:54:21 Gönderen: gezginn »

Mısır'da kimler darbe yaptı,uyanalım

Çevrimdışı Wolt

• Wolt
  • Administrator
  • *
    • birlikteforum
Hocam tebrik ederim. Çok sevindim  '^^cicek  '^^cicek  '^^cicek

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir. 
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma; 
Sessiz yaşadım; kim, beni nereden bilecektir...

Çevrimdışı SIR

• Yönetici
  • *
    • birlikteforum
Tebrler hocam  ^^svg  '^^cicek

Yaw kaynak belirtselermişya  :azn:
http://www.birlikteforum.com/googleara.html
Ben parayı görünce bozulmam.
Ama para beni görünce bozulabilir. "bunamı kaldım ben" diye
SIR

Saygısızlıkla Suçladığınıza Saygınlık Bahşedersiniz...
  Daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek!

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
  Hocama muhalefet etmiyim dedim ama dayanamadım... :)

Bu tarz Kur'an kaynaklı olmayan bilgilerin "İsrailiyat" ile süslenerek "dini bilgi" olarak sunulması beni öteden beri rahatsız etmiştir doğrusu...

Bana bu İsrailiyat sevdası "ALLAHım sen işi iyi bilmiyorsun, Kur'anda boşluklar bırakmışsın, bak biz onu dolduruyoruz." gibi gelir...

Son dönem okuduğum tefsirlerde "İsrailiyat" süslemelerine çok dikkat ediyorum...

Geçmişte çok fazla okuduğum süslemelerin zihnimde oluşturduğu bir çok bulanıklığın böylece sona erdiğini ve Kur'anın aslında son derece yeterli bir kaynak olduğunu hayretle fark ediyorum...

Dikkate alan çıkar mı bilmem ama özellikle tefsirlere sokulmuş İsrailiyat dinin özünü anlamamıza korkunç bir darbe vurmakta...

Mesela herkes Adem'la Havva'nın işlediği günahı bir düşünsün... Hangisi daha suçluydu? İsrailiyat'a göre Havva... Oysa ki Kur'an bize ikisini aynı ölçüde günahkar gösterir...

Mesela İbrahim'e inen koç sahnesini zihninizde bir canlandırın... Kur'anda o koç gökten inmez melekler eşliğinde hiç inmez....

Mesela Hz. İsa asla yeniden dünyaya inmeyecektir... Kur'anda bir tek delili yoktur...

Mesela Mehdi ve deccal kavramlarının Kur'anda hiçbir delili yoktur... Hadislerin arasına sokuşturulmuş uydurmalardır...

Neyse ben kapıyı açtım... Dileyen girsin, dileyen "ALLAHım ben senin gönderdiğin Kur'an yerine onun bunun yorumlarını okudum" diye mazeret beyan etsin hesap gününde.... :)

« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 14:08:32 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
Tebrler hocam  ^^svg '^^cicek

Yaw kaynak belirtselermişya  :azn:

Nereden alındığını da kaynak göstermeleri çok da önemli değil, Faydalandığım öz kaynakları vermiştim,  kullanma gereği duymamışlar, ciddiye almalarının nedeni zaten bu öz kaynakların Üniversitelerde tez çalışmalarında da kullanılan ana kaynak olması diğer bir nedeni de çok tıklanmasıdır.
Benim açımdan önemli olan orta kesimin Peygamberle ilgili konulara araştırma merakı doğurabilecek bir bilgiye ulusal medya aracılığıyla da ulaşabilmesi oldu.
Başvurduğum kaynaklar:
M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları
Tevrat(muharref)
(Hadis)Müslim, Zühd 60, (2996)
 İbnü’l Esir, El Kâmil Fi’t-Tarih Tercümesi, Bahar Yayınları
Kur’an ( Ankebut.29:14)
Ahmet Cemil Akıncı Kısas/Kısas-ı Enbiyâ/1985

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *

Mesela Hz. İsa asla yeniden dünyaya inmeyecektir... Kur'anda bir tek delili yoktur...

Mesela Mehdi ve deccal kavramlarının Kur'anda hiçbir delili yoktur... Hadislerin arasına sokuşturulmuş uydurmalardır...

Neyse ben kapıyı açtım... Dileyen girsin, dileyen "ALLAHım ben senin gönderdiğin Kur'an yerine onun bunun yorumlarını okudum" diye mazeret beyan etsin hesap gününde.... :)

Hocam İsrailiyatı kiminle tartışmayı istersin? :D
Bazı hadislerin içine İsrailiyat karıştığı her dönemde gündeme gelir,bazı Müfessirler ve tarihçilerde bu kaynaklardan istifade etme gereği duymuşlar.
Ancak bunlar ağırlıklı olarak itikadi konularda değil, tarihi konulardadır.

İsrailiyat konusu Hz. İsa döneminde de Asrı Saadet döneminde de gündeme gelmiş, konu hakkındaki tartışmalar  önceki kitaplarla yüzleşmeye kadar dayanmıştır.

Enbiya
21:24    Yoksa ondan başka ilahlar mı edindiler? De ki: "Haydi getirin delilinizi! İşte benimle beraber olanların kitabı ve işte benden öncekilerin kitabı (Hiçbirinde birden fazla ilah olduğuna dair hiçbir delil yok). Şüphesiz çokları hakkı bilmezler de bu sebeple yüz çevirirler."

Örneğin Kuranda Hz. Muhammed (s.a.v) in İncil’de AHMED adıyla müjdelendiği, geçer, bunu Hristiyan ve Yahudi kaynaklarıyla yüzleştirdiğimizde o cümlelerin geçtiği bölümleri bulabiliyoruz, elbette onlar bunu çarpıtmaktan, değişik yorumlama gayretinden vazgeçmezler, ama biz bunları bulabiliyoruz, o nedenle bu kaynakları irdeleyip, ayıklayıp gerçek yüzünü ortaya çıkarmak hakka hizmettir.
Zaten bu son zamanlarda Hz. İsa’nın yaşadığı dönemin tarihsel gerçekleri, kimlerle, nelerle mücadele ettiğine, Roma’nın hangi döneminde, hangi imparator zamanında yaşadığına dair bilgilere bulmak için bu kaynakları da irdeliyorum.
Çünkü Hz. İsa’yı ve Hristiyanlığın nasıl müşrik dini olduğunu, İncil denilen kitapların aslında birilerin Hz. İsa’nın hayatını ve sözlerini konu ederek yazdığı, içine çelişkili, bozuk felsefelerin karıştığı, İncil denilen kitapları daha iyi anlamanın başka yolu da yok.
Örneğin Kuranda Yahudilerin kitaplarını nasıl değiştirdiğini anlamak için Yine Hz. İsa dönemine ve israiliyat kaynaklara çok iyi bakmak gerekir.

Bakara:
(59)   Derken, onların içindeki zalimler, sözü kendilerine söylenenden başka şekle soktular. Biz de haktan ayrılmaları sebebiyle o zalimlere gökten bir azap indirdik.
Bakara
(174)    ALLAH'ın indirdiği kitaptan bir kısmını gizleyip onu az bir bedel ile değişenler (var ya); işte onlar karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar. Kıyamet günü ALLAH onlarla ne konuşacak, ne de onları arıtacaktır. Onlar için elem dolu bir azap vardır.
Yine Yahudilerin ikiyüzlüğü hakkında geçen ayetleri Bu İsrailiyat ve Kanonik İncillerle yüzleştirdiğinizde durum daha iyi anlaşılıyor.
Bakara
(44)   Siz Kitabı (Tevrat'ı) okuyup durduğunuz halde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz? (Yaptığınızın çirkinliğini) anlamıyor musunuz?
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 17:16:56 Gönderen: gezginn »

Çevrimdışı redyellow

• Birlikte Üyesi
Starın  internet sitesinde yayınlanmış mı sadece gazetede mi yayınlamışlar?

Çevrimdışı redyellow

• Birlikte Üyesi

http://fotogaleri.stargazete.com/album/haber/689964/1/Guncel

Şimdi gördüm nette de yayınlanmış.

Tebrikler.