Gönderen Konu: İMSAKTA OKUNAN EZANLA SAKIN NAMAZ KILMAYIN.  (Okunma sayısı 5069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MZ

• IV. (G@L@P@GOS lu ÇİLEKEŞ ZİYANKAR CORTİNGEN DALGACI ARAP SON DİKDATÖR)SON PALA
  • Birlikte Üyesi
  • ACI ÇEKMEK RUHUN FİYAKASIDIR. SON PALA
    • birlikteforum
İMSAKTA OKUNAN EZANLA SAKIN NAMAZ KILMAYIN.
« Yanıtla #26 : 17 Temmuz 2013, 10:25:26 »
Sayın MZ,

Soracağım soruya sadece "Sana ne?" diye cevap da verebilirsiniz...

Ama sormadan edemeyeceğim...

5 vakit namaz kılıyor musunuz veya bir kaç vakit de olsa günlük sabit bir namaz "devamlılığınız" var mı?

Konu namaz oldu mu biz her türlü uyarıyı ciddiye alır ve topu kimseye atmamaya gayret ederiz...

Siz sanki topu diyanete atmak istiyorsunuz gibi....

Namaz müdavimi değilseniz her türlü polemiğe girebilirsiniz tabi...

Ama namaz müdavimiyseniz bence uyarıları ciddiye almalısınız...

Öte alemde "mazerete yer yok"...

Sahur vakti konusu da namaz vaktiyle bire bir ilgilidir...

Ezan "namaza çağrıdır"...

Sahurda ezan okunuyorsa arkasından namaz kılınabilmeli...

Ama öyle olmuyor...

Tabi sorun "namaz kılanları" bağlıyor...

Spor olsun veya diyet olsun diye oruç tutanlar için hiçbir risk yok...

İçinde namaz yoksa herkes dilediğince aç kalabilir.... :)

DOSTUM BENİM NAMAZ KILIP KILMAMAM BENİ BAĞLAR...SENİN BURAYA KOYDUĞUN SONU SAKIN NAMAZ KILMAYINLA BİTEN CÜNLEDE SENİ BAĞLAR...

HERKESİN İBADETİ KENDİNE KİMİN NAMAZ KILDIĞINI YADA KILMADIĞINI ALLAH BİLİYOR ALLAH HERKEZİN NİYETİNİDE BİLİYOR BURALARDA SIKINTI YOK BENİM NAMAZ KILIP KILMADIĞIMI YARGILAMAK SANA DÜŞMEZ..KOMİK OLMUŞ....

BURDA İSLAMİ BİLGİ YARIŞINDA HİÇ DEĞİLİM .....MAKSAT İNSALARI AYDINLATMAKSA Kİ SENİN NİYETİN O OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUMM..... NAMAZ KILANLARIN NAMAZ SAATTLERİYLE İMSAK VAKİTLERİYLE UĞRAŞMAK  YERİNE MİLYONLARCA NAMAZ KILMAYAN ORUÇ TUTMAYAN İNSANLAR VAR BUNLARIN ÜZERİNDE YOĞUNLAŞIP ONLARI NAMAZA ORUCA İSLAMİYETE ÇAĞIRSANN ENERJİNİ BU YÖNDE HARCASAN UMARIM Kİ RABBÜL ALEMİN SENDEN DAHA ÇOK RAZI OLUR EN AZINDAN BEN ÖYLE ÜMİT EDİYORUMMM.....

NAMAZ MÜDAVİMİ OLMAK YADA OLMAMAKLA ALAKASI BU TARZ DÜŞÜNEN KİŞİLERİN UYURILARINADA İHTİYACIM YOK....

İSLAMIYETİ YAŞAMAK İSTİYOSAN KAYNAK BELLİ KURANI KERİM UYGULAYICI ALEMLERİN EFENDİSİ HZ MUHAMMED MUSTAFA A.S HAYATI YAŞAM TARZI ARAŞTIR AÇ OKU....OYOSUNDUR BİLİYOSUNDUR BİLEMEM BİLMEDİĞİNİ İDDAA ETMİYORUM
İMAM-İ RABBANİ HZ KS. MEKTUBATLARI  EVLİYALAR ALLAH DOSTLARI ŞAHI NAKŞİBENDİ HZ LERİ ABDULKADİR GEYLANİ HZ....DAHADA YETMEDİ GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DOSTLARI SOR SORUŞTUR BAK TÜRKİYENİN HER YERİNDE VAR İSTANBULDA ANADOLUDA.....SEN KİME İNANMAK İSTOYSAN ONA İNAN....HERKEZİN İNANCI KENDİNEE.....

AMA KİŞİLERİ SEN NAMAZ KILIYINMU YOK KILMYOSAN BİLMEM NE ÇOÇUKCA...SEN VE SENİN GİBİ DÜŞÜNENLER HER KONUDA DİYANETE KARŞI HER ŞEYİNİ DÜZGÜN YAŞADIN İSLAMİYETİN KUTUPLARDAKİ NAMAZ SAATLERİ KALDI

SEN DİLEDİĞİN GİBİ NAMAZINI KIL İSTEDİĞİNE İNAN İSTEDİĞİN VE BİLDİĞİNLE AMEL ET... ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN...

MEVLAM GÖRELİM NEYLER..NEYLERSE GÜZEL EYLER....YAZDIKLARIM KENDİ FİKİRLERİM OLUP YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.KELİN İLACI OLSA BAŞINA SÜRER....

Çevrimdışı MZ

• IV. (G@L@P@GOS lu ÇİLEKEŞ ZİYANKAR CORTİNGEN DALGACI ARAP SON DİKDATÖR)SON PALA
  • Birlikte Üyesi
    • birlikteforum
« Yanıtla #27 : 17 Temmuz 2013, 10:27:46 »
gönderdiğim linklere zahmet edip bakmadığınız için bu tarz savunmalar yazıyorsunuz. "nasıl olursa öyle olucak"  cevabıda çok ilmi olmuş. kutuplarda namaz vaktinin hesabını Kuran ve sünnete uygun yapan din adamlarımız var çok şükür.
ben linkleri yineleyeyim. belki okuma/dinleme zahmetinde bulunursunuz.
Kuran'da namaz vakitleri:
http://www.suleymaniyetakvimi.com/Include/NamazVakitleri.htm?

dünyanın heryerini hesaplama aracı:
http://www.suleymaniyetakvimi.com/

http://www.suleymaniyevakfi.org/bulten/imsak-sabah-namazi-vakti.html

buda kutuplarda namaz vakti videosu:

İYİKİ VAR KUTUPLARA GİTTİĞİNDE UYGULARSIN ALLAH KABUL ETSİN....DOSTUM BENİMKİSİ SAVUNMA DEĞİL SUÇLUMUYUMKİ SAVUNMA YAPAYIM YAHU...

NASIL OLURSA ÖYLE OLACAK DEMEK GÜNEŞİN HAREKETLERİNE GÖRE SİZİN HESABINIZDA BUNA GÖRE DEĞİLMİ ZATENN GÜNEŞ BATMIYOR 22 SAAT AYDINLIK SA 22 SAAT ORUÇ TUTULACAK DİYORUM BEN SEN NEDİYORSUN ?? 22 SAAT TUTULMAYACAKMI DİYOSUN... ??? NE DİYOSUN...
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2013, 10:35:12 Gönderen: MZ »
MEVLAM GÖRELİM NEYLER..NEYLERSE GÜZEL EYLER....YAZDIKLARIM KENDİ FİKİRLERİM OLUP YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.KELİN İLACI OLSA BAŞINA SÜRER....

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
« Yanıtla #28 : 17 Temmuz 2013, 11:33:11 »
DOSTUM BENİM NAMAZ KILIP KILMAMAM BENİ BAĞLAR...SENİN BURAYA KOYDUĞUN SONU SAKIN NAMAZ KILMAYINLA BİTEN CÜNLEDE SENİ BAĞLAR...

HERKESİN İBADETİ KENDİNE KİMİN NAMAZ KILDIĞINI YADA KILMADIĞINI ALLAH BİLİYOR ALLAH HERKEZİN NİYETİNİDE BİLİYOR BURALARDA SIKINTI YOK BENİM NAMAZ KILIP KILMADIĞIMI YARGILAMAK SANA DÜŞMEZ..KOMİK OLMUŞ....

BURDA İSLAMİ BİLGİ YARIŞINDA HİÇ DEĞİLİM .....MAKSAT İNSALARI AYDINLATMAKSA Kİ SENİN NİYETİN O OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUMM..... NAMAZ KILANLARIN NAMAZ SAATTLERİYLE İMSAK VAKİTLERİYLE UĞRAŞMAK  YERİNE MİLYONLARCA NAMAZ KILMAYAN ORUÇ TUTMAYAN İNSANLAR VAR BUNLARIN ÜZERİNDE YOĞUNLAŞIP ONLARI NAMAZA ORUCA İSLAMİYETE ÇAĞIRSANN ENERJİNİ BU YÖNDE HARCASAN UMARIM Kİ RABBÜL ALEMİN SENDEN DAHA ÇOK RAZI OLUR EN AZINDAN BEN ÖYLE ÜMİT EDİYORUMMM.....

NAMAZ MÜDAVİMİ OLMAK YADA OLMAMAKLA ALAKASI BU TARZ DÜŞÜNEN KİŞİLERİN UYURILARINADA İHTİYACIM YOK....

İSLAMIYETİ YAŞAMAK İSTİYOSAN KAYNAK BELLİ KURANI KERİM UYGULAYICI ALEMLERİN EFENDİSİ HZ MUHAMMED MUSTAFA A.S HAYATI YAŞAM TARZI ARAŞTIR AÇ OKU....OYOSUNDUR BİLİYOSUNDUR BİLEMEM BİLMEDİĞİNİ İDDAA ETMİYORUM
İMAM-İ RABBANİ HZ KS. MEKTUBATLARI  EVLİYALAR ALLAH DOSTLARI ŞAHI NAKŞİBENDİ HZ LERİ ABDULKADİR GEYLANİ HZ....DAHADA YETMEDİ GÜNÜMÜZDE YAŞAYAN DOSTLARI SOR SORUŞTUR BAK TÜRKİYENİN HER YERİNDE VAR İSTANBULDA ANADOLUDA.....SEN KİME İNANMAK İSTOYSAN ONA İNAN....HERKEZİN İNANCI KENDİNEE.....

AMA KİŞİLERİ SEN NAMAZ KILIYINMU YOK KILMYOSAN BİLMEM NE ÇOÇUKCA...SEN VE SENİN GİBİ DÜŞÜNENLER HER KONUDA DİYANETE KARŞI HER ŞEYİNİ DÜZGÜN YAŞADIN İSLAMİYETİN KUTUPLARDAKİ NAMAZ SAATLERİ KALDI

SEN DİLEDİĞİN GİBİ NAMAZINI KIL İSTEDİĞİNE İNAN İSTEDİĞİN VE BİLDİĞİNLE AMEL ET... ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN...

Amin...

Ama kabul et "5 vakit namazlı veya birkaç vakit bile namazlı" olmadığını doğru tahmin etmişim... :azn: 

Biz namazlılar "namaz kılıyor musun?" sorusuna asla "sana ne" mealinde cevaplar vermeyiz... Gururla "kılıyoruz" deriz. Çünkü "ALLAHın emridir"... Bununla hava da atılmaz... Sadece "emir olduğu için" kılınır....

Namaz gizli ve Allahla kul arasındaki bir ibadet türü de değildir. Açıkça ve mümkünse cemaatle kılınır...

Nafile ibadetler sorulmaz kula... Çünkü nafileler gerçekten Allahla kul arasındadır...

Senin yaptığın tür polemiğe hiçbir "namaz müdavimi" girmez... Biz namazımı ciddiye alırız ve Allahla aramıza diyaneti, evliyayı onu bunu sokmayız... O bize şah damarımızdan yakınken "aracıya" gerek duymayız... Ayetleri algılar ve ikna olursak uygularız...

Gönlün hoş olsun... :)
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2013, 11:38:43 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı MZ

• Birlikte Üyesi
    • birlikteforum
« Yanıtla #29 : 17 Temmuz 2013, 11:44:09 »
Amin...

Ama kabul et "5 vakit namazlı veya birkaç vakit bile namazlı" olmadığını doğru tahmin etmişim... :azn: 

Biz namazlılar "namaz kılıyor musun?" sorusuna asla "sana ne" mealinde cevaplar vermeyiz... Gururla "kılıyoruz" deriz. Çünkü "ALLAHın emridir"... Bununla hava da atılmaz... Sadece "emir olduğu için" kılınır....

Namaz gizli ve Allahla kul arasındaki bir ibadet türü de değildir. Açıkça ve mümkünse cemaatle kılınır...

Nafile ibadetler sorulmaz kula... Çünkü nafileler gerçekten Allahla kul arasındadır...

Senin yaptığın tür polemiğe hiçbir "namaz müdavimi" girmez... Biz namazımı ciddiye alırız ve Allahla aramıza diyaneti, evliyayı onu bunu sokmayız... O bize şah damarımızdan yakınken "aracıya" gerek duymayız... Ayetleri algılar ve ikna olursak uygularız...

Gönlün hoş olsun... :)

dostum inan gülüyorum konuyu nereye getirdin benim namaz kılıp kılmamam la konunun ne alakası var...gururla namaz kılınmaz sen kulsun gururlanmak neyine kii....Bİz namazımızı ciddiye alırız derken siz kimsiniz yani kimi temsilen konuşuyorsun Namaz tabiki ciddiye alınmalı kılınmasıda her müslümanın boynunun borcu ne alaka yani...

seninde gönlün hoş olsunn...Biz derken kimleri kasdettiğini bilmiyorum ama  eğer istanbuldaysan seni gerçekten müslümanlığı hakkıyla idrak edip yaşamaya çalışan dostlarımla tanıştırabilirim Ozaman farkı farkedersin...

yani konu senin benim ibadetim olmamalı bunları yargılamak sorgulamak bu konuda fikir beyan etmek yanlış.. biz namazlılarrr siz namazsızzlarrr bu nedirr bu resmen fitne çıkarmaktır ayrımcılıktır...yapma yahu...

ayetleri algılama derken neye göre algılayacaksın ayetlerin uygulayıcının hayatını bak demek aracı sokmakmıdır kardeşim...niye çarpıtıyosun...hem aracı ya gerek yok aracı sok diye demiyorum yaşantıları örnek alman için örnek verdim....sende aracı koyyon o zaman sende hocaların yaptığı hesaplara göre hareket etmiyonmu...sende diyaneti koymuyon o zaman aracı videodaki hocalarımı koyyon yani ne alakaa şimdi...
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2013, 11:51:11 Gönderen: MZ »

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
« Yanıtla #30 : 17 Temmuz 2013, 11:55:35 »
  Samimiyetle yazdığın için samimiyetle yazıyorum.

İnan ki namaz konusunda mazerete yer yok...

Namazsız bir iman şekli de yok...

Konunun özüne dönersek sahuru önce kesmek "tedbirdir", olabilir...

Ama namazın şartlarından birisi "vakittir"... Vakit girmeden namaz kılınmaz... Lütfen bu konuyu "gerçekten müslümanlığı hakkıyla idrak edip yaşamaya çalışan dostlarına" da sor...

Abdülaziz Bayındır hocalar demeden önce de "hassas" insanlar imsak ezanıyla sabah namazı kılmazlardı.

Hatta ALLAH aşkına Ramazan'dan sonra bir sabah İstanbul güneş doğma saatinden tam bir saat önce uyanıp (ki sabah ezanı güneş saatinden bir saat önce okunur) sabah ezanını dinle... Ezanın son sahur gecesinden en az 45 dakika sonra okunduğunu kendi kulaklarınla duyacaksın...

Bizim derdimiz de o 45 dakika...

Diyanet işte bunu açıklamıyor...

Ramazanın son gecesi 45 dakika önce kılınan sabah namazı neden bayram gecesi birden 45 dakika sonraya atılıyor...(Hatta Ramazan dışında camilerde cemaat sabah namazı ezanından 30 dakika sonra namaza dururlar normalde. O zaman fark 1 saat 15 dakikaya çıkıyor.)

Bunun akli bir izahı olabilir mi?

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2013, 11:57:52 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı MZ

• Birlikte Üyesi
    • birlikteforum
« Yanıtla #31 : 17 Temmuz 2013, 12:05:16 »
  Samimiyetle yazdığın için samimiyetle yazıyorum.

İnan ki namaz konusunda mazerete yer yok...

Konunun özüne dönersek sahuru önce kesmek "tedbirdir", olabilir...

Ama namazın şartlarından birisi "vakittir"... Vakit girmeden namaz kılınmaz... Lütfen bu konuyu "gerçekten müslümanlığı hakkıyla idrak edip yaşamaya çalışan dostlarına" da sor...

Abdülaziz Bayındır hocalar demeden önce de "hassas" insanlar imsak ezanıyla sabah namazı kılmazlardı.

Hatta ALLAH aşkına Ramazan'dan sonra bir sabah İstanbul güneş doğma saatinden tam bir saat önce uyanıp (ki sabah ezanı güneş saatinden bir saat önce okunur) sabah ezanını dinle... Ezanın son sahur gecesinden en az 45 dakika sonra okunduğunu kendi kulaklarınla duyacaksın...

Bizim derdimiz de o 45 dakika...

Diyanet işte bunu açıklamıyor...

Ramazanın son gecesi 45 dakika önce kılınan sabah namazı neden bayram gecesi birden 45 dakika sonraya atılıyor...(Hatta Ramazan dışında camilerde cemaat sabah namazı ezanından 30 dakika sonra namaza dururlar normalde)

Bunun akli bir izahı olabilir mi?

Saygılarımla...

abi namazın mazareti var diyen yok islamda emir varsa mazerete yer yok bu her konuda böyle..yada mazerete göre uygulama şekilleri var diyelim..ama var sonuçta..

vakit girmeden namaz kılınmaz tamam burdada sıkıntı yok..vaktin girmediğini sen nerden bilcen yada her ilde her vatandaş bunu nasıl kestircek herkez her gün eline dürbün alıp ortalığımı yokluyacak havanın kapalı olma durumları aydınlık olma durumları kış yaz durumları vs vs vs bir sürü sıkıntısı varken Bu konuda ülkenin en yetkili mercisinin belirlemiş olduğu vakitlere karşı sürekli bir tavır sergilemek yerine gidin diyanettekilere anlatın ozaman durumu ordakilerle istişare edin eğer yanlışsa yanlışı kökten çözünn....

bende diyorumki namaz kılanın vakitleri konusunda enerjimizi tüketene kadar hiç kılmayanlarıda ikna etmek yolunca harcasak milyonlarca oruç tutmayanları oruca teşvik için mücadele etsek daha hoş olmazmı....diorumm...

sende diorsun ki sen namaz kılıyomusunn yok bak nasil bildim kılmadığını vs vs bunlar komik..gereksiz..

bence başlığıda değiştir sakın namaz kılmayın vs bu cümleyi kurmak bile yanlış bırak vatandaş kılsın namazını eğer yanlış kılıyorsa bile müdahale etmee eğer namaza devam ederse düzelecektir ve doğruyu bulacaktır...

ben namazın vakti hemen imsakın sonu demedim demem uygulama bu şekilde değil zaten diye yazdım camilerde namaz hemen imsaktan sonramı kılınıyorr yine en ideal vaktinde kılınıyor namazın vaktinin girmiş olması başka bişey en uygun vakti başka bişeyy bu konuda meseplerin durumlarıda başka bir konu....

ayrıca her şeyin akli bir izahı olması gerekmez ....akıl kişiden kişiye değişir....
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2013, 12:13:42 Gönderen: MZ »

Çevrimdışı Doğrunun peşinde

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #32 : 17 Temmuz 2013, 19:21:57 »
sn. MZ aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum ancak bişey merak ediyorum. şu anda siz diyanetin her fetvasını doğru kabul ediyormusunuz? net bi cevap verirseniz sevinrim

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #33 : 18 Temmuz 2013, 15:11:53 »

İmsak ve namaz vakiti konusunda aynen senin gibi düşünüyorum abim... Namaz konusunda ki hassasiyetinede katrılıyorum.

Ama yukarıda ki cümlen tashihe muhtaç göründü bana...

Namazsın iman olmaz derken kastını açıklarsan sevinirim. Sanırım benim cümleden anladığımı anlatmak istemiyorsun. Yani inşaAllah öyledir. :)
Dünyanın en tehlikeli hali,
cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir.

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
« Yanıtla #34 : 18 Temmuz 2013, 18:21:05 »
İmsak ve namaz vakiti konusunda aynen senin gibi düşünüyorum abim... Namaz konusunda ki hassasiyetinede katrılıyorum.

Ama yukarıda ki cümlen tashihe muhtaç göründü bana...

Namazsın iman olmaz derken kastını açıklarsan sevinirim. Sanırım benim cümleden anladığımı anlatmak istemiyorsun. Yani inşaAllah öyledir. :)

Düzeltiyorum o zaman abi.

Namazsız "kaşarlanmış bir müslümanlık" şekli yok... :azn:

Yani hedefte mutlaka namaz olmalı. Taze delikanlı ya da genç kız değilsen ve "müslüman" olarak yıllarca yaşamışsan ve hâlâ namazı "çooook uzak yıllara" erteliyorsan bu olmaz diyorum...

Ya da şöyle diyeyim olur da "yürek ister"...

45-50 yaşlarında okul hizmetlisi bir abim vardı... Samimiydik de..."Mustafa abi namaza ne zaman başlayacan?" dediğimizde "Valla hocam ben de çok istiyom. Ama görüyon üstümüz başımız perişan. Bak gör bir emekli olayım. Çekicem üstüme tertemiz kıyafetleri, 5 vakti de camide kılacam" derdi... Konuşmamızın üstüne 5 sene daha geçti... Geçenlerde sordum daha emekli olmamış... :D

Şeytan ve nefis el ele verip kandırıyor... Sonra diz bükülmüyor, gönül katlanmıyor ve o namazların vakti bir türlü gelmeden ölünüveriyor...

"Yürek ister" dediğim de o...

Kılmamak yürek ister... Namazsız ölmek "döt ister"... :azn:

Benim kılmamaya cesaretim yok...

Kılınmayarak kurtulunacağına dair de inancım...

Hörmetlerimle abi... :)

Çevrimdışı mendakka

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #35 : 18 Temmuz 2013, 21:21:51 »
inş kıldığımız namazların bir bölümüde olsa ahirete gidenlerden olur. namazın NAMAZ! olup olmadığını ancak öte tarafta anlayacağız diyip konuya geçim...

kılçık sen bu yüksek mercilerle uğraşmayı seversin. şu diyanete bir meil faks falan çeksene. yani senin demene göre(haklısında) diyanettekiler zırcahil. bu kadar açık bir olayı çözemiyorlar. arifede 45 dakika önce bayramda 45 dakika sonra.

burda vatandaş biraz daha uyusun kaygısımı yaşanıyor acaba ve bu zaruret olarakmı algılanıyor..

bence sormak lazım..

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
« Yanıtla #36 : 18 Temmuz 2013, 23:32:13 »

kılçık sen bu yüksek mercilerle uğraşmayı seversin. şu diyanete bir meil faks falan çeksene. yani senin demene göre(haklısında) diyanettekiler zırcahil. bu kadar açık bir olayı çözemiyorlar. arifede 45 dakika önce bayramda 45 dakika sonra.

Abi geçen gün diyanetin bir açıklamasından şunu çıkarmıştım. Şimdi yatsı namazı vakti ne zaman çıkar? İmsakta... O zaman yatsı namazı vakti çıkmışsa "sabah namazı vakti girmiştir" üzerinden "astronomik hesaplar" falan yapıyorlar...

Ama burada iş herkesin kendi vicdanına kalıyor...

Belki de tek parti hükümetleri zamanında profesyonel bir hainlikle hazırlanmıştır bu oyun kim bilir? :)

ve belki de "şimdi geri adım atarsak yıllarca oruç tutanlar bizi hacamat eder" diye de taviz vermiyorlardır. Olamaz mı?  ???

Çevrimdışı MZ

• Birlikte Üyesi
    • birlikteforum
« Yanıtla #37 : 19 Temmuz 2013, 09:55:44 »
RAMAZANDA İMSAKTA OKUNAN EZAN VATANDAŞ YEMEYİ İÇMEYİ KESSİN DİE...YANİ SABAH NAMAZINI  KILSIN DİYE DEĞİL  CAMİİ LERDE SABAH NAMAZI NORMAL VAKTİNDE KILINIYOR......BENCE BUNUN İÇİN...

DİYANETİN BU KONUDAKİ DÜŞÜNCESİ YADA FETVASI NEDİR BİLMİYORUM....

Çevrimdışı MZ

• Birlikte Üyesi
    • birlikteforum
« Yanıtla #38 : 19 Temmuz 2013, 10:04:11 »
sn. MZ aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak istemiyorum ancak bişey merak ediyorum. şu anda siz diyanetin her fetvasını doğru kabul ediyormusunuz? net bi cevap verirseniz sevinrim

GÜNAYDIN HAYIRLI CUMALAR....

KARDEŞ SIRF SEN SEVİN DİYE YAZIYORUMM....

DİYANETİN HER FETFASINI TAKİP ETMİYORUM
NİYE DERSEN BEN NEYİ TAKİP EDİP NEREYE BAKACAĞIMI ELHAMDÜLİLLAH BİLİYORUM...
FETVALARINI DUYSAM BİLE YORUM YAPMAM DİNİ KONUDA YORUM YAPMAK BİR NEVİ FETVAYA GİRER Kİ ÇOK SAKAT FETVA VERMEK İÇİN ADAM GİBİ BİLMEK LAZIM..
KENDİMDE DİYANETİN FETVASINA YORUM YAPACAK KAPASİTE GÖRMÜYORUM

HERKEZ KENDİ İŞİNİ YAPSIN...

« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2013, 10:09:09 Gönderen: MZ »