Gönderen Konu: GÜNÜMÜZDE FAİZ YEMEYEN VAR MIDIR?  (Okunma sayısı 1499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı c_e_n_n_e_t

• C_E_N_N_E_T
  • Birlikte Üyesi
  • HERKES KENDİ İSTEDİĞİ KADAR VARDIR HAYATTA
GÜNÜMÜZDE FAİZ YEMEYEN VAR MIDIR?
« : 12 Eylül 2012, 20:11:22 »
 Evdeki buzdolabı bozuldu, yenisini almanız gerekiyor.
Fakat yeterli nakitiniz yok
kredi kartı kullanmıyorsunuz,
mağaza sahibi size elden taksit yapacağını söyledi tamda istediğiniz şeydi ......

Şimdi bu dolaba ödediğiniz parada faiz var mıdır? Satıcı vade farkını içine koymuş mudur?

HERKES KENDİ İSTEDİĞİ KADAR VARDIR HAYATTA

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2012, 21:06:00 »
 Vade farkı, faiz sayılmıyor.
Ticarette peşin alış-verişle vadeli alışveriş arasında fark olması doğaldır.
Ama bu konuda İslami bir bilinç yok.
Ülkemiz maalesef liberal ekonomi ile sermaye piyasası kurallarını kabul etmiş.
Bu faizmi?değilmi? soru ve tereddütleri yerine faize karşı güçlü bir mücadele gerekir.
Faizi daha iyi anlamak için Kuran dilini iyi çözmemiz lazım.
Örneğin Kuranda Bakara Suresinin ilk ayetlerinde neden "İnfak edin" denilmiş?
İnfak etmek harcamak anlamına gelir.
"Kendi rızıklarından harcarlar" denilirken ayet için tanımlanmış bir harcamadan bahsedilmiyor.
Tevbe/34. ayette bunun açıklaması yapılmış;Ayette mal biriktirip ALLAH için harcamayanlar kınanıp, uyarılmış.
Devamında 35. Ayette ise bu kimselerin kötü akibetlerine değinilmiş.

Buradaki zıtlık birisinde "harcamak" ötekinde "biriktirmek"
Kuran dilinden anladığımıza göre ALLAH rızası için mal biriktirilmez,ALLAH rızası için harcanır.
Birde bundan daha kötüsü biriktirdiği malı,parayı vs. faizle ihtiyaç sahiplerine vermektir.
Bu iş ALLAH katında çok daha ciddi bir suçtur.
O nedenle zekat İslamın temel şartlarından biridirki şayet bir kimsenin,ihtiyaçlarından artan birikimleri varsa bunun bir kısmını zekat vererek harcamak zorundadır.
ALLAH yolunda harcamak makul mantık şudur" İhtiyaçtan artan"
Zekat'da zaten artıp biriken malın bir kısmıdır.
Zaten  para biriktirmeyi alışkanlık eden topluluklarda insanların ellerinde tutup harcamadıkları paraları ekonomi çarkının dönmesini olumsuz etkiler.
Birde üzerine faizcilik varsa durum dahada kötüleşir.
Toplum stokçuluk yaptıkça,paralarını sakladıkça hiç ortada olmayan krizlerin ayak sesleri duyulmaya başlar.
Birde böyle toplumlarda ihtiyaç sahiplerine yardım yerine sistem rant için fırsat kollayan insanlar türetir.

FAİZ MESELESİNE BİRDE BÖYLE BAKALIM DEDİK.

« Son Düzenleme: 13 Eylül 2012, 00:07:26 Gönderen: gezginn »

Mısır'da kimler darbe yaptı,uyanalım

Çevrimdışı KüMe

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2012, 12:57:19 »
   Ankaranın hatırı sayılır zenginlerinden ve benim isimimi koyan Hasan amca nın anlattığı bir rüya geldi aklıma konuyu okuyunca.
   Rüya: Birsürü çocuk var,curcuna hepsi bir ağırzan bağırıyor hepsinin elinde oyuncak ağlayanlar,gülenler bazısı yemek yiyor bazısı bacağıma sarılıyor,ben hepsinin ortasındayım.Bulunduğumuz yer çok geniş ama benim göğsüm sıkışıyor boğuluyorum.Derken yemeğini yiyen çocuğun bir tanesi gelip benim omzuma kusuyor..
   Hürmetle andığım hacı ve hafız olan Hasan amca şeytana uyup faiz işine bulaşmış para çok olupta ticaretle uğraşınca şeytan daha çok kurcalıyor insanın beynini sanıyorum.Bulaştığı bu işten sağladığı geliri ise her ay çocuk esirgeme kurumuna bağışlamayı uygun görmüş.Faiz ya eve sokmamış çocuklarının boğazından geçirmemiş !!Aylar geçmiş Hasan amca günlerdir gördüğü fakat değişiklik göstermeyen rüyasını düşünür olmuş.İçini kemiren fkat hiç bir anlam veremediği duygunun kapladığı vücudu artık eşi Tevide teyzem (hasretle kucaklarım)tarafındanda farkedilince Hasan amcamın sorunun ne olduğu anlaşımış.
   Rabbim şeytana uydurmasın yolumuzu yolundan ayırmasın...
DÜNYA DÜZDÜR
İNEKLER UÇAR
NÜKLEER ZARARSIZDIR...

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2012, 19:46:43 »
   Bu öyle bir konu ki, neresinden tutsanız tuttuğunuz yerin yanına "ama" konularak okkalı antitezler öne sürülebilir...

Artık tüm ekonomik değerler "spekülasyonlarla" masumların kanını emme amacıyla kullanılabilir halde...

Bu forumda da yazışmıştık bir ara mesela "faizsiz bankacılık" yaptığını iddia edenlerin "kâr payı" adı altında sundukları gelir ve/veya istedikleri para nedense faiz sistemiyle çalışan bankalrın "reel faiz oranlarının" faizsiz banka müşterilerinin aleyhine olur...

Misal, arkadaşım faizsiz bir bankadan ev kredisi aldı, normal islami sistemde evin satıcısını görmeyip evi bankadan satın alması gerekirken arkadaşım ödemeyi bizzat ev sahibine yaptı.(Konuyu detalandırmıyorum islami ticaretin hassasiyetini bilenler bu durumdaki tuhaflığı fark ederler zaten) Hem de faiz(kar payı oranları) diğer bankalara göre onun aleyhine idi...

Bazıları da altın ile parasının değerini kaybettirmemeye çabalıyor. Ama o iş artık spekülatörlerin elinde... Bir iniyor bir çıkıyor...

Haa müslümanların derdine derman olalım diyerek insanlara "borç verenler" ise artık gerçekten çok az rastlanır hâle geldiler ve maalesef birçoğunun borç verdiği insanlar bankalara olan borçlarını ödemeyi, arkadaşlarına olan borçlarını ödemekten çok daha zaruri görmekte. Çünkü banka donuna kadar alacak, arkadaşı ise çok olsa arkadaşlığını bitirecek...

İslami hassasiyet ve değerler yerlerde sürünüyor...

Hepimizin cebindeki kredi kartları bize 30-40 gün sonra ödeme seçeneği sunarken "namusuyla çalışan" mahalle esnafı da satış yapabilmek için o pos cihazlarından almak zorunda kalıyor ve maalesef artık toplumca tüm alışverişlerimizde araya bankayı alıp ona kazandırıyoruz... Bizim "peşin olarak kart çektiğimiz" ürünlerin bedelini almak için 40 gün beklemesi çok zor olan esnaf ertesi gün gibip %4 gibi fahiş bir eksiltmeyle parasını bankadan çekiyor... tabi sonrasında o peşin ürünün fiyatına en az %5 zam yaıyor ve ruhumuz bile duymadan her kredi kartlı alışverişimizde biz bu bedeli bankaların cebine koyuyoruz...

Yani sözün özü faiz artık her yerde...

Memursanız paranız bankaya 13'ünde yatar ve 15'inde size sunuluncaya kadar banka o paranın üzerinden para kazanır... Siz faizli sisteme destek vermemek için 15'inde sabahın köründe paranızın tamamını çekseniz bile banaka sizin paranz üzerinden iki gün para kazanmıştır bile... Yoksa yıllık 200-300 TL promosyon ücreti öder mi memura?

Çıkacağım için yazımın öncesine gidişine bakmadan çala kalem yazdım...

Devam eden olursa bu konuya eklemelere devam ederiz inşALLAH...
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Eylül 2012, 20:24:31 »
Aklıma gelmişken bir-iki noktaya daha değineyim.
Birincisi bankaların tüm kazançları malum olduğu üzere faiz değildir, bazı işlemlerden komisyon, işlem ücreti falan alırlar.
İkincisi dediğimiz gibi ülkemizde ekonomi sermaye piyasası kurallarına göre işler.
Açıkçası şu; Kapitalizm.
Faizsiz bankacılık, finans kurumlar falanda bu kurallara göre yapılandırıldığı için durum her zaman anlaşılamaz, karmaşıktır.
Bankalara nasıl bakarız? Parasını sağlam kasada tutmak, birikimlerini koruyup, nemalandırmak, para, nakilleri, alışverişler vs işlemlerde aracı kurum ve ihtiyaç durumunda para kaynağı olarak görülür.
Bu durumda bankaların ekonomideki yeri öyle kolay vazgeçilir değil.
Sistem tamamen değişmedikçe de sorunu çözmek kolay olmaz.
Bu sistem içinde faizsiz bankacılık vs kurumlar için tartışmalar hez zaman için olacaktır.

Faizcilik ne kadar yaygın, faizde ne kadar yüksekse o kadar fakirliğe neden olur.
İsraf etmeden harcamak, bir kısmıyla hayır işleri yapmak yerine biriktirip saklamak, birikimini faizle nemalandırmak, işte bir türlü çözemediğimiz gelir dağılımını alt-üst eder.
İhtiyaç sahiplerine faizle para veriliyorsa, zengin daha zengin, ihtiyaç sahibini daha da mağdur olacak, süper zenginlerle, açlık sınırında fakirler olacak mutlaka.
Şöyle bir ayrıntıyı da kaçırmayalım.
İnsanlar toplum olarak vicdanlarının sesi dinleyip kazancının, birikimin artanından istediği kadarını insanlarla paylaşmayı, en azından harcamayı planlamıyorsa, zaten insani olarak bir vicdan muhasebesi meselesi yapılmamışsa o toplumda insanlar birbirlerine karşı her türlü çıkar mücadelesini, çalıp-çırpmayı, kandırmayı kazanç zanneden insanlar türeyecektir.
Tüm bunlar teorik olasılıklar, doğrular falan değil, bizzat hayatın içinde yaşanan gerçekler.

Mısır'da kimler darbe yaptı,uyanalım

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2012, 10:49:59 »
benim en çok dikkat ettiğim şu..

birine bir kişiye borç veripte her ay bir miktar para almak. bu en vahşi faiz..

birde paran var bankaya yatırmışsın ne alıcağınını her ay bildiğin para..

buda ağır faiz..

diğerleri zor iş.. çoğu meşru hükümeti ilgilendirin bir şey..

birdeee..

şu faizsiz bankacılık tezgahlarına gelmiyorum ben..

masal o !!

Çevrimdışı KüMe

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2012, 12:12:47 »
   H.z Ali alışveriş yaparken bir adamı yoldan çevirip devesini tutması için rica etmiş.H.z Ali işlerini bitirince adamı işinden alı koyduğunu düşünüp yuları tuttuğu için 2 altın para hazırlamış.Gelmişki ne adam var ne yular deve oracıkta duruyor.Evine geldiğinde hizmetindeki birine''al şu 2 altını git deveme yular al'' demiş.Yular geldiğinde bakmışki kendi devesinin yuları adam çalıp pazardada hizmetkara satmış.Bunun üzerine H.z Ali ''bak görüyormusun bu para zaten o adamın hakkı idi ben ona helalinden verecektim ama o sabretmeyim hara yolla bu paraya sahip oldu''demiş.
   Bu yazdıklarımı bilen bilir belki,dinlediğimde bende derin hisler uyandırdı.Elbette şartlar bizi faize zorluyor,para biriktirip ev alacak zamanları çoktan geçtik helede borç verip aynı borcu seneler sonra almaya razı gelecek insanlarda kalmadı. Her işimiz bankayla düzen bu düzene uyuyoruz mecburen.Şahsen kredi kartının son ödeme gününü geçirmemeye dikkat ediyor,kredi çekip kendi evimin taksitlerini ödeyecek durumda iken fahiş fiyatlardaki kira bedelini ödemeye buyun eğiyor bu harama bulaşmamaya direniyorum.Elimden gelen bu.Bazı gruplar sandık yapıyorlar her ay altın günü gibi orada para birikiyor ama sandık sana bu ay geldiyse 6 ay sonra onu tamamı ile istiyorlar,mübarek ben okadar parayı sana 6 ay sonra nasıl vereyim benim müşkülümü 6 aylığınamı kurtarıyosun vede fakiri destekleyen bir durum değil.
Kör şeytan dürtüyor ''çekte kurtul şu krediyi şimdiye evin olurdu''diye doğru söylüyor aslında  :azn:
   Velhasıl sabrediyorum,belki helalinden bir kapı açılırda ev sahibi olurum diye direniyorum...
DÜNYA DÜZDÜR
İNEKLER UÇAR
NÜKLEER ZARARSIZDIR...

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2012, 13:29:32 »
   ,kredi çekip kendi evimin taksitlerini ödeyecek durumda iken fahiş fiyatlardaki kira bedelini ödemeye buyun eğiyor bu harama bulaşmamaya direniyorum.Elimden gelen bu.Bazı gruplar sandık yapıyorlar her ay altın günü gibi orada para birikiyor ama sandık sana bu ay geldiyse 6 ay sonra onu tamamı ile istiyorlar,mübarek ben okadar parayı sana 6 ay sonra nasıl vereyim benim müşkülümü 6 aylığınamı kurtarıyosun vede fakiri destekleyen bir durum değil.
Kör şeytan dürtüyor ''çekte kurtul şu krediyi şimdiye evin olurdu''diye doğru söylüyor aslında  :azn:
   Velhasıl sabrediyorum,belki helalinden bir kapı açılırda ev sahibi olurum diye direniyorum...

Bu kadar direnmişken kör şeytanı sevindirmeyin bence... :)

EminEvim türü yapılanmalara göz gezdirebilirsiniz... 

[size=78%]http://eminevim.com/merak_edilenler[/size]

KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı mutekit

• Birlikte Üyesi
  • Rabbin seni terketmedi ve sana darılmadı da...
« Yanıtla #8 : 03 Ekim 2012, 01:58:22 »
Özel olarak araştırdığım, değişik kişilerin yorumlarını okuduğum, üstünde epeyce düşündüğüm bir konu...

Bilerek yemeyi bir kenara koyarsak; bu kadar ilgimin sonucunda "faizle uğraşmayı" ikiye ayırdığımı söyleyebilirim bu konuyu.

Birincisi "vazgeçebilecek veya alternatifleri varken faizle uğraşmak"

Diğeri de "faizle uğraşmaya yasal olarak zorunlu olmak" (dikkat ederseniz "zorunlu olmak" gibi bir ifade kullanmadım, "yasal olarak zorunlu olmak" dedim)

Fetva makamı değilim; ama gönlümün vardığı yargı şu. Birincisinde çekeceğimiz var, ikincisinde özgür irademiz olmadığı için "mizanda" kendimizi savunabilme ihtimalimiz var.

"Faiz yeme" konusunu ben bu şekilde ayrımlı düşünüyorum...
Rabbin seni terketmedi ve sana darılmadı da... (Duha 3)

Çevrimdışı redyellow

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #9 : 03 Ekim 2012, 07:41:56 »
Sayın küme;

Sayın kılçığı dinle...

ŞÜPHELİ ŞEYLERE YAKLAŞMAYIN emrini uygulayın hayatınızda inanın rahat edersiniz, bir şeyden şüpheleniyorsanız helal haram olayında onu yapmayın,  bu dünya hayatı 70-80 sene bilemedin 100 sene olsun ama ahiret sonsuz!!

70-80 sene için SONSUZU riske atmayın!

Selam ve dualarımla.