Birlikteforum

İslam ve Dört Kadınla Evlenme...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #91 : 12 Aralık 2010, 01:23:38 »
Geçenlerde bir banka kapısı öğlen paydosunda açık kalmış diye şaşkın şaşkın haber yaptık.
Tuha değilmi?

Hırsızlıkta bir sanattır sn gezginn, herkesin farkındalığı olan öğle vaktinde hangi hırsız o bankayı soymak ister ki ? Gece açık kalsında o bankanın kapısı, paralarına bir bakalım, ne olacak...

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #92 : 12 Aralık 2010, 01:25:19 »
Son olsun, vaktimi çalıyorsunuz... :)

Necip Fazıl, Reis Bey'de bir cümle kullanıyor "ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz" diye. Sizin için böyle bir ihtimal de yok maalesef... :)
Ben size birşey demedim ki...
Sizin milliyetçi damarınız kabarıyor bana karşı, ondan kelli yazıyorsunuz.
Vallahi benim suçum yok Lütfi, ben birşey yapmadım...:)

Çevrimdışı gezginn

• *
  • 3.187
« Yanıtla #93 : 12 Aralık 2010, 14:10:19 »
Öncelikle bir şeyi iyi anlayalım.
Çok eşlilik dinin bir gereği değil insanlığın bir ihtiyacı veya çıkış noktası olarak ortaya çıkmış ve süregelmiştir.
ALLAH bu konuda kapıları tam kapamamış,istisnalar için açık bırakmıştır.
Biz ne yaptık?
Kendimiz kapattık,ALLAH'ın haram ve yasak etmediğiniz kendimize yasak ettik.
Buna hakkımız varmı?
Var.
Ama olmadı.
Neden?
Tek evlilik yasası olan ülkelere bakalım.
Fuhuş mekanlarından devlet denetiminde vergili çok eşlilik varmı yokmu?
Mademki bu düzen kadınları birden fazla eşe layık görmüyor o halde neden hergün bir çok erkeğin eşi olmalarını vergilendiriyor?
Bu kadınlar elbetteki en öncelik mantıkla daha iyi bir yaşam için böyle kolay bir tercihe yönelmişlerdir.
Peki soralım:"Bumu bir kadın onuru için daha kötüdür?Yoksa varlıklı bir erkeğin nikahında sadece ikinci eş olmakmı?
Genel bir kuraldır,arz-talep dengesi bozulup ortada bir fazlalık varsa değer kaybı yaşanır.
Bu ekonomik kural kadın-erkek sayısal dengesinin bozulduğu durumlar içinde geçerlidir.
Kadın saysı fazla ise kadın değer uğramışsa durum vahimdir.
Eski sovyet toplumu bu sorunu derinden yaşıyor.
Kadınlar yaşam standartlarını yükseltmek ve barınmak için başka memleketlerde olumsuz çarelere başvurabilmektedir.
Ortada kalan kadınlar kendi çarelerini hiçte onurlu sayılabilecek yöntemlerle üretmiyorlar.

« Son Düzenleme: 12 Aralık 2010, 14:55:45 Gönderen: gezginn »

Mısır'da kimler darbe yaptı,uyanalım

Çevrimdışı delikanlı

• 417
« Yanıtla #94 : 12 Aralık 2010, 14:45:38 »
Türkiye'den 20 bin erkek istediler

Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek.
http://www.kanalturk.com.tr/haber-detay/20274-mogolistan-dan-sok-istek-haberi.aspx

SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR. HER LAFA VERECEK CEVABIM VAR! LAKİN BİR LAFA BAKARIM LAF MI DİYE. BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ADAM MI DİYE.

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #95 : 12 Aralık 2010, 15:11:01 »
Alıntı yapılan: gezginn;
Fuhuş mekanlarından devlet denetiminde vergili çok eşlilik varmı yok mu?

Yok diye biliyorum sn gezginn, evlilik kurumu ile fuhuş arasındaki ilişkiyi nasıl kuruyorsunuz, bir türlü anlamıyorum...Yani genelevlere giden erkekler para karşılığı zina ettikleri/birlikte oldukları nikahsız kadınlarla evlenmiş mi oluyorlar ?
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2010, 15:12:40 Gönderen: Amour »

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• 3.164
« Yanıtla #96 : 12 Aralık 2010, 15:44:21 »
" Hoşgörü her zaman iyi değildir. Siz güçlü iken insanları sadık tutar; ama hasta olduğunuzda çok maraza çıkar "   

“ALLAH’a dayandım!” diye sen çıkma yataktan…

Mânâ-yı tevekkül bu mudur? Hey gidi nâdan!

Ecdadını, zannetme, asırlarca uyudu;

Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?

Üç kıtada, yer yer , kanayan izleri şahit:

Dinlenmedi bir gün o büyük nesl-i mücâhid.”

Mehmet Akif Ersoy

Amour'un bildiğimiz tavrı bu başlıkta da kendini göstermiş...

Osmanlı'nın Harem uygulamasında cımbız ile kafasına göre batının medeni ağzıyla yanlışları (!) arayanlara ağızlarını yıkamadan önce Osmanlı'yı ağızlarını almalarını önermekle birlikte kaynaklarınız sizi böyle düşünmeye itiyor olabilir.Ancak bildiğiniz (çok bildiğinizi sanma gafletinde bulunduklarını desek daha doğru olur) sandığınız asparagaslar yanlı ve taraftır...
Milliyetçilikle suçladığınız akdemisyen ve hocaların yanlı ve taraf olabileceğini ima ederken kendilerinin beslendiği kaynakların (hoşgörüyle yaklaştıkları malumların !) nedense objektif olmadığını ve tarafsız olamayacağını hemencecik unutuvermiş!!!

Aslında bu kompleks'i de tahmin etmek güç değil.Amacın başka bir şey olduğunu hissetmek için de kahin olmaya gerek olmadığı kanısındayım.Kişiselleştirmek istemiyorum ama bu provoke tavırlarında sonu gelmek bilmiyor nedense...?!!!
Osmanlı'ya karşı çıkışlar,
Müslüman kesime hoşgörüsüz yaklaşımlar,
Müslümanların zıddı durumundakilere karşı inanılmaz bir muhabbet besleme ve onları doğrulama gayretleri,
Bize ve bize ait olan bu coğrafya'da her olguyu (kabul etsekde,etmesekde) küçük görme ve aşağılık bir banalcılık pozisyonu,
Her konuda (söz konusu biz olunca ama) doğrucu Davut'luk (!) yapıyormuş gibi gösterip mesnedsiz Muhalafet sendromu,
vs vs vs....
Yeri gelmiş iken Sn Mustafa Armağan'dan bir paragraf  yazı alıntılayalım da yerine cuk diye otursun...

" Doğu despotizmi yalanı...

17. yüzyıla kadar Çin, Hint ve İslam âlemlerine oranla epeyce geride bulunan Avrupa, kendisi haricindeki medeniyetlere bilinçli bir çamur atma stratejisini izledi. Ağır bir aşağılık kompleksi içindeydi. İşte bu strateji doğrultusunda Doğu’nun despotik bir yönetimi olduğu tezi ortaya atıldı ve Marx’tan Weber’e, hatta bugünkü bazı akıldanelerimize kadar pek çok kafayı iğfal etmeyi başardı. "

Neyse daha fazla yazmanında ilgili kişi için çok fazla bir şey değiştirmeyeceği kanaatindeyim.Konu başlığıyla ilgili yazan son derece değerli fikirlerden (karşıt olayım yada olmayayım) istifade edildiği bir ortamıda ancak bu zat-ı kişi sulandırabilirdi.Gelmiş amacını gerçekleştirmiş,misyonu bumudur?!
Yada misyon kelimesinin arkasında başka bir şey varmı?!
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #97 : 12 Aralık 2010, 15:56:22 »
Alıntı yapılan: TuğrulPaşa;
Neyse daha fazla yazmanında ilgili kişi için çok fazla bir şey değiştirmeyeceği kanaatindeyim.Konu başlığıyla ilgili yazan son derece değerli fikirlerden (karşıt olayım yada olmayayım) istifade edildiği bir ortamıda ancak bu zat-ı kişi sulandırabilirdi.Gelmiş amacını gerçekleştirmiş,misyonu bumudur?!
Yada misyon kelimesinin arkasında başka bir şey varmı?! 

Keşke diyorum şuan ki kitle iletişim araçları Osmanlı Devrinde olsaydı da harem hayatının o derinliklerini ifşa etselerdi magazincilerimiz, böylece milliyetçi tarihçilerimizde bal tutan parmağını yalar tavırlı akademik devinimlerinden sıyrılabilirlerdi.

Neyse, sizin dediğiniz gibi olsun, ABD İmparatorluğu işgalci olsun, Osmanlı fetihçi olsun, Batı fuhuşçu olsun, Osmanlının harem hayatı ve cariyeleri İslami perspektife paralelde arz-ı endam içerisinde olsun...

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• 3.164
« Yanıtla #98 : 12 Aralık 2010, 16:28:03 »

Keşke diyorum şuan ki kitle iletişim araçları Osmanlı Devrinde olsaydı da harem hayatının o derinliklerini ifşa etselerdi magazincilerimiz, böylece milliyetçi tarihçilerimizde bal tutan parmağını yalar tavırlı akademik devinimlerinden sıyrılabilirlerdi.

Neyse, sizin dediğiniz gibi olsun, ABD İmparatorluğu işgalci olsun, Osmanlı fetihçi olsun, Batı fuhuşçu olsun, Osmanlının harem hayatı ve cariyeleri İslami perspektife paralelde arz-ı endam içerisinde olsun...

Öncelikle sizin gibi çok bilgili ve bilumum her şeyden haberi olanlara (!) şunu hatırlatmakta fayda mülahaza hissediyorum;Osmanlı kusursuz değildi.Şahsen benimde aklımı kurcalayan ve sorgularken şüpheye düştüğüm bir çok konuda hataları olmuş olduğunu düşünüyorum...
Öte yandan ;Tarih'te keşke ler ile neyse ler olsun lar ile yazılmadığını sizin gibi derin analizlere (!) vakıf olmak isteyenlerin bilmesi gereken küçük bir ayrıntı olarak hatırlatmama izin veriniz...

Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa Orta çağ karanlığını yaşarken, Selçuklular'dan miras kalan o pırıl pırıl kültürle, Avrupa'nın yıllar sonra ulaşacağı Aydınlık Çağı yaşamıştır.Bu tarihi sürecin yaşandığı hakikat iken,sizin gibi bu olguya inanmayan bir insana , "niçin inanmıyorsun?" diyecek değilim.
Amma velakin,siz yazarken (pardon mutfakta konuları ısıtıp servis ettiğiniz zaman ) ben mutfak'ta başka birinin olduğunu sorgulamamak için kendimi zor tutuyorum... :-*

Sizin (yada diğer tarafta mutfaktakilerin) neye inandığınız veya inanmadığınız kimseyi ilgilendirmez Sizin doğru inanışınız, başkasının yanlışı olamayacağı gibi, sizin yanlışınız da başkalarının doğrusu olamaz ve burada doğru yanlış kişilere göre değil, evrensel değerlere ve tarihi gerçeklere göre olmalıdır.
Varsayımlara dayalı tarihi gerçekleri değiştiremezsiniz.Bu olsa olsa demogoji olur...

Kaynak konusuna gelirsek; "Osmanlı ve Harem" konusunda en geniş anlamda araştırmalarda bulunan ve bu konuda kitabı bulunan Prof. Ahmet Akgündüz, bu meseleyi sözkonusu eserinde etrafıca izah etmektedir...
Sizin bizim kaynak olarak hüsn-ü kabulde bulunduğumuz insanları hafife almanızda malesef bir şey değiştirmeyeceği gibi en fazla kirişi kırmanıza sebep olur... :)

Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı gezginn

• *
  • 3.187
« Yanıtla #99 : 12 Aralık 2010, 18:54:35 »
Yok diye biliyorum sn gezginn, evlilik kurumu ile fuhuş arasındaki ilişkiyi nasıl kuruyorsunuz, bir türlü anlamıyorum...Yani genelevlere giden erkekler para karşılığı zina ettikleri/birlikte oldukları nikahsız kadınlarla evlenmiş mi oluyorlar ?
Şöyle kuruyorum:
Çok evlilik
Çok eşlilik

Nikahlı olan evlilik
Nikahsız olan eşlilik

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #100 : 12 Aralık 2010, 19:08:18 »
Öncelikle sizin gibi çok bilgili ve bilumum her şeyden haberi olanlara (!) şunu hatırlatmakta fayda mülahaza hissediyorum;Osmanlı kusursuz değildi.Şahsen benimde aklımı kurcalayan ve sorgularken şüpheye düştüğüm bir çok konuda hataları olmuş olduğunu düşünüyorum...

Doğrudur, Osmanlı kusursuz değildi ama İslam kusursuzdu. O yüzden harem hayatını İslami açıdan irdelediğimizde pekte tarihsel masallara uymadığını vicdanen görebiliriz...

Öte yandan ;Tarih'te keşke ler ile neyse ler olsun lar ile yazılmadığını sizin gibi derin analizlere (!) vakıf olmak isteyenlerin bilmesi gereken küçük bir ayrıntı olarak hatırlatmama izin veriniz...

Biz bu keşkeleri empati kurmak maksatı ile yazıyoruz. Gündelik hayattaki lokal olaylar bazında değerlendiriyoruz. Padişahlarında kul olduğunu irdeliyoruz. Everest Tepesi kadar büyük olsan ne yazar şu fani Dünya'da...
Harem'miş, padişah olmakmış..!
Gördün mü toprağı, gördün mü padişah olsan bile tattığın ölüm gerçeğini...

İslamiyet harem hayatı, padişahlık falan dinlemiyor, sade bir hayat padişaha da yakışır, eğer İslamı sembolize ettiğini düşünüyorsan, halife olduğun iddiasında bulunuyorsan bulunduğun mertebe gözlerini kamaştırmasın, cariyeler peşinde koşma..!

Sade ol, nefsine hakim ol eğer İslamı o derece bilmişsen...Bir sultan neyine yetmez, bir eş neyine yetmez...

« Son Düzenleme: 12 Aralık 2010, 19:10:24 Gönderen: Amour »

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #101 : 12 Aralık 2010, 19:14:51 »
Nikahsız olan eşlilik

Nikahsız olan eşlilik nasıl birşey ? Siz sanırım gayr-i meşru ilişkiyi evliliğe benzetmeye çalışıyorsunuz ?.. ???

Çevrimdışı gezginn

• *
  • 3.187
« Yanıtla #102 : 12 Aralık 2010, 19:27:11 »
Nikahsız olan eşlilik nasıl birşey ? Siz sanırım gayr-i meşru ilişkiyi evliliğe benzetmeye çalışıyorsunuz ?.. ???
Nikahsız eşlilik bir defalıkta olur,uzun sürelide.
Evlilik olmaz.
Eş olmakla evlenmenin basit bit ayrıntısı yokmu sizcede?
Nikahsız birliktelik evlilik sayılmıyor.
Metres meselesinde olduğu üzere.

Çevrimdışı Amour

• 1.375
« Yanıtla #103 : 12 Aralık 2010, 19:43:32 »
Nikahsız eşlilik bir defalıkta olur,uzun sürelide.
Evlilik olmaz.
Eş olmakla evlenmenin basit bit ayrıntısı yokmu sizcede?
Nikahsız birliktelik evlilik sayılmıyor.
Metres meselesinde olduğu üzere.

--İslami açıdan baktığımızda eş vasfını hakedebilmenin yolu dini nikahtan geçmektedir. Nikahta sonuçta evlilik sözleşmesidir.
--Nikahsız birliktelik evlilik sayılmadığına göre İslami açıdan evlilik dışı bir ilişkidir.

Buraya kadar herşey tamam...:)

Çokeşlilik nikahsız yaşanılıyorsa bu tür bir ilişkiye evlilik adıyla bakamayız. Yani siz bu türden ilişkileri Batı Medeniyeti'nin evlilik adı altında Dünya'ya servis ettiğini mi söylüyorsunuz... ???