Gönderen Konu: İslam ve Dört Kadınla Evlenme...  (Okunma sayısı 17184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
İslam ve Dört Kadınla Evlenme...
« : 05 Aralık 2010, 20:43:10 »
İlginç bir yazı olmuş. Geliştirilen mantığı beğendiğimi söyleyemem. Sizler ne düşünüyorsunuz..? Sayı ile sınırlamak için bu şekilde emredildi demek meseleyi halletmiyor. İslam geldiğinde 360 puttan bahsediliyor. İslam bunu devam ettirip, 10 puta tapın demedi. Tamamını reddetti. Ve ya kadın sayısı çok, erkek sayısı az, bu kadınlar için nimettir gibi bir yaklaşım, ne derece doğru..? Bir adada bulaşıcı hastalık nedeniyle kadınların 2/3'ü ölse, erkeklerden iki tanesi bir kadınla evlenecek ve bu erkekler için nimet mi kabul edilecek..?

Neyse okuyun bakalım, ne düşüneceksiniz. Sonda ki Said - i Nursi'nin yazdıklarınıda ihmal etmeyin lütfen...

*********************************************************************************************************

İslam dini Arabistan Yarımadasına yayıldığı sırada bir kısım cahiliye adetleri de bütün tesirleriyle hükmünü icra ediyordu. İslamiyet bunlardan bazılarını tamamen kaldırıyor, bazılarını mutedil hale getiriyordu. Bunlardan birisi de Cahiliye dönemindeki sınırsız kadınla evlenme meselesi idi. İslamiyet gelmeden önce Arap Yarımadasında erkekler, sayı tahdidi olmaksızın, istedikleri kadar kadınla evlenebilirlerdi.

İşte Kur'an-ı Kerim bu cahiliye adetine bir sınırlama getirdi. Azami olarak dörde kadar evlenebileceğini açıkladı. Cenab-ı Hak “Eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin.” buyurdu.(1)

Buna göre, birden fazla evliliği Kur'an tesis etmedi. Ancak daha önce sınırsız olan adedi sınırlandırdı. Mesela Giylan ismindeki Sahabi Müslüman olduğu zaman on hanımla evli idi. İslamiyeti kabul ettiğinde dörtten fazlasını boşadı.

İslamiyet her ne kadar birçok kadınla evlenmeye müsaade etmişse de, bir tek kadınla evlenmeyi esas olarak kabul etmiştir. Birden fazlasına müsaade “ahlaki ve sosyal zaruretler” haline tahsis edilmiştir. Bu durumda kadınlar arasında adaletin şart olduğu açıklanırken ruhi temayüllerde eşit davranmanın pek mümkün olmadığına dikkati çekilmiştir: “Ne kadar isteseniz kadınlar arasında adaletli davramaya güç yetiremezsiniz” (2)

Cenab-ı Hak bir ayette adaleti emrederken, diğer ayette de insanların hanımları arasında adaleti gerçek manada gerçekleştiremeyeceklerini açıklaması, birden fazla kadınla zaruret olmaksızın evlenmemeye işaret içindir.

Tarihin her devrinde milletler arasında ortaya çıkan kanlı savaşların acımasız tesiriyle erkek nüfusu azalıp, kadın nüfusu bir kaç misli artar. Böyle bir durumda bir erkeğin bir kaç kadını koruması bir vazife olur. Türkiye, Birinci Dünya, Almanya da İkinci Dünya Savaşından sonra bunu yaşamıştır. Almanya'da İkinci Dünya Savaşından sonra kadınların sayısı erkeklerin üç katı kadardı. Alman milleti şiddetli bir sosyal dengesizlik tehlikesiyle yüz yüzeydi. Çünkü kadınların hemen hemen üçte ikisi çaresizlik ve kimsesizlik içinde bulunuyordu. Böylece Almanya hükümeti bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine imkan tanımak zorunda kalıyordu. Bir Alman Profesör, Alman kadının kurtulması için İslamın bu ruhsatını kabul etmekten başka çare olmadığını ısrarla belirtiyordu.

Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı sonundaki durumunda olduğu gibi şayet bir topluma bir erkeğe karşı üç kadın bulunsa, problemin halledilmesi için üç durum söz konusu olur:

1. Her erkek bir kadınla evlenecek ve her üç kadından ikisi aile hayatını, çocuk sevgisini, annelik şefkatini tadamayacaktır.
2. Her erkek bir kadınla evlenecek ve diğer kadınlarla gayr-ı meşru münasebetler kuracak; kadın bu durumda yine aile hayatını, annelik şefkatini ve çocuk sevgisini tadamayacaktır.
3. Bir erkek birkaç kadınla evlenecek, meşru daire dahilinde aralarında adalet prensiplerine riayet ederek haysiyet ve şereflerini koruyacak, vicdani rahatsızlıktan kurtaracaktır. Toplum da cinsiyet ve nesep karmaşasından kurtulmuş olacaktır.

Akl-ı selim sahibi her insan üçüncü şıkkı kabul eder. Çünkü insan fıtratı bunu gerektirir.

İslamın dörde kadar kadınla evlenmeyi bir ruhsat olarak göstermesinin insan fıtratına, akla ve hikmete uygun olduğunu açıklayan Bediüzzaman şöyle diyor:

“Dörde kadar taaddüd-ü zevcat, tabiata, akla, hikmete muvafık olmakla beraber, şeriat bir taneden dörde çıkarmamış, belki sekizden dörde indirmiştir. Bahusus taaddütte öyle şerait [şartlar> koymuştur ki, ona müraat etmekle [uymakla> hiçbir mazarrata müeddi olmaz (hiçbir zarara sebep olmaz). Bazı noktada şer olsa da ehven-i şerdir. Ehven-i şer ise bir adalet-i izafiyedir. Heyhat! Alemin her halinde hayr-ı mahz olamaz.” (3)

Sorularla İslamiyet sitesinden alıntıdır...
Dünyanın en tehlikeli hali,
cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir.

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2010, 22:56:17 »
Bu konu; gezginn hoca ile TuğrulPaşa abimi bekleyecek sanırım...

Ne düşündüklerini ve bu açıklamaların geçerli olup olmadığını merak ediyorum

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2010, 01:01:12 »
Bence kadın-erkek nüfus dengesi,koruma altına alma meselesi olayın özü değil belki detayıdır.
Çok eşliliğin öne çıkan nedenleri siyasi,sosyo-ekonomik,kültürel ve geleneksel meşruluğa ve kimi zaman çıkarlara dayanır.
Kadın barınma,sığınma,korunma içgüsüne yönelebileceği gibi erkekte sahiplenme içgüdüsüne yönelebilir.

İslam ve Kuran Arap toplumu üzerinde uygulama örneği ile bize bir model olmuştur.
Arap toplumunda yaygın olan çok eşlilik tamamen yasak edilmeyipte makul ölçü olarak tek eşlilik, en fazla dört eşlilik kurala bağlanmışsa şartlara,geleneklere,sosyo-ekonomik durumlara göre gerektiğinde çok eşliliğe yasal zemin oluşturmak gerektiği kendiliğinde anlaşılır.(Zaten AB uyum yasası çerçevesinde buna olanak yokya...)
Bu durum zannedildiği gibi kadını mağdur etmiyor, aslında kadının haklarını koruyup bir hukuka bağlıyor.

Çok evlilik yasaklandı ama çok eşlilik devam ediyor.
Bir insan gayri resmi ve gizli-saklı bu tür bir evliliğe yönelmiş durumda.
Bununla birlikte hukuksuz, meşruluğu olmayan birliktelikler ve kolay ayrılıklar yagınlaştı.
Evlilik ise zorlaştı.

Birden fazla eşlilik genel bir kural değil,tarafların kabulüne dayanan, şartlarına göre oluşan bir ayrıntıdır.

Bununla birlikte bazı alt başlıklar üzerinde iyice düşünmek gerekir.
Erkekler ve kadınlar neden evlenir?
Erkekler neden birden fazla eş edinir?
Kadınlar neden evli erkeklere yönelir?
Günümüz insanları çok eşliliği yürütebilirmi?

Bu konularda en aydınlatıcı bilgiler psikoloji merkezlerindeki müracaat kayıtlarıdır.
(bu bilgiler isim belirtilerek açıklanmaz)

« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 01:38:35 Gönderen: gezginn »

Mısır'da kimler darbe yaptı,uyanalım

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2010, 01:18:25 »
Kim zaman bir kadın evli bir erkeğe yönelmek zorunda kalabilir.
Buna katlanmak istemeyenler kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmeli,kendi hayatlarını kazanabilecek eğitim ve kariyeri edinebilmelidir.
Aksi durumda ya ailesine yada evli bir erkeğe sığınmak zorundada kalabilir.
(genelleme yapmayalım,aşık olanlarda olabilir)

Bazı kadınların neden ikinci eş olmayı kabul ettikleri ve evli erkeklere yönelmek zorunda kaldıklarına zemin oluşturan bir örnek:

Evlenmeden önce 1,5 yıl konuştuk. Zor razı oldum. Dört yıl içinde her şey bitti. İstediğim hayat bu değildi. Son derece mutsuzum. Nice umutlarım vardı!  
Şimdi, "boşa beni" diyorum, "sen mahkemeye ver" diyor. Cesaretsizim, ben onsuz ne yaparım ki! Okumadım, elimde bir mesleğim yok. Hayatta hiçbir şeyi doğru dürüst başaramadım. Yalnız başıma bir hiçim ben! O da beni bir hiç olarak görüyor zaten.
Halbuki bana neler vaat etmişti. Gözümdeki, gönlündeki yeri ne kadar da yücelerde idi.
Ne olursa olsun, ona bir şey diyemem. Bütün hıncımı kendimden alıyorum, kendimi perişan ettim!"

« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 01:39:31 Gönderen: gezginn »

Çevrimdışı gezginn

• Genel Moderator
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2010, 01:23:22 »
Evli bir kadının eşine ilgi ve sevgi göstermeyen kocadan yakınmaları:

“Şimdi geliyorum!” lafzından tiksiniyorum. “Ne zaman geliyorsun?” diye sorduğumda hep böyle der;
‘Şimdi geliyorum!’
Öyle canını acıtmak istiyorum ki, anlatamam!
‘Hemen!’ deyip de 4-5 saat sonra mı gelinir!. Bu kadar sorumsuz ve yalancı birini görmedim. Ya eve geldiğinde ilgisizliğine ne demeli!
               Yanımda karı koca birileri gülse orada duramıyorum. Kendi durumumu hatırlayıp üzülüyorum. Kalkıp gidiyorum.
Akşam oluyor, komşularımın eşleri bir bir görünüyor. Balkonda durup yolunu beklemekten usandım. Saat 8-9 oluyor… Bekle ki, bizimki gelsin! Nerede?!
Her gün aynı terane.. Telefon etmeye başlarım, o; “Siz yiyin, ben biraz sonra geliyorum.” Saatler geçer; 11 0lur, 12 olur, yok! Bazen saat 1 olur, gene yok! Gene yok..!
Vakit ilerledikçe, hıçkırarak ağlamalarım başlar. Niye başaramadım, diye saçımı başımı yolarım. Midem bulanıyor, canım sıkılıyor. Çok kızgınım.!
İki de çocuğum var. Onlar bile mutsuz olduğumu görüyor, gözümün içine bakıyorlar. Kimseyle görüşmek istemiyorum. Evli miyim, dul muyum belli değil!”

Bunları yaşayan bir kadın eşinden boşanmışsa evli eşine iyi davranan erkeklere ilgi ve sempati besleyebilir.
Aradığı ilgi ve sevgiyi onda bulabileceğini düşünebilir.
Bu düşünce o kadını ikinci eş olma veya evli erkekle birlikteliğe itebilir.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 01:24:49 Gönderen: gezginn »

Çevrimdışı c_e_n_n_e_t

• C_E_N_N_E_T
  • Birlikte Üyesi
  • HERKES KENDİ İSTEDİĞİ KADAR VARDIR HAYATTA
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2010, 12:17:27 »
Bu konuya yazmak istiyorum ama şu işlerimi bir toparlayayım sonra inş.
HERKES KENDİ İSTEDİĞİ KADAR VARDIR HAYATTA

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2010, 13:12:53 »
Bu konu; gezginn hoca ile TuğrulPaşa abimi bekleyecek sanırım...

Ne düşündüklerini ve bu açıklamaların geçerli olup olmadığını merak ediyorum

Sn Savtegin hocam;

Yine aynı siteden alıntı yaparak Şeri hüküm açısından bizlere denilmek istenen aslında çok açıktır;

"Bir hadis-i şerifte bu hususla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: "İki zevcesi olup da birine tamamen meyledip diğerini ihmal eden kimse, kıyamet gününde, bir yanı felçli olarak gelir" (İbn-i Mace, Nikah, 47; Mişkâtü’l-mesabih, 2/196)

Kadın yaratılışı itibariyle erkeğini normal şartlar altında ikinci bir kadınla paylaşmaya razı olmadığı gibi, hiçbir kadın da mecbur kalmadan evli bir erkekle hayatını birleştirmek istenmez.

Çok evliliğin hak olduğuna inanmak imanın gereğidir Ancak, buna inanmak kadının, kocasının kendi üzerine evlenmesini onaylayarak rıza göstermesi, tasvip etmesi zorunluluğunu getirmez.

Hiçbir mümin babadan da kızı üzerine damadının ikincisi, üçüncüsü veya dördüncü kadını almasını olgunlukla beklenemez Kadının kıskançlık fıtratı ve babalık şefkati buna engeldir Nitekim:

Peygamberimizin kızı Hz.Fatıma, kocası Hz.Ali'nin ikinci bir kadınla evlenmek istemesine karşı çıkmıştır Peygamberimizin terbiyesinde büyüyen HzFatıma'nın, kocasının ikinci evliliğine karşı çıkması caiz olmasaydı ALLAH Resulü onu ikaz eder, kocasının arzusuna boyun eğmesini emrederdi Halbuki durum öyle olmamış, bilakis kızının üzüldüğünü gören ALLAH Resulü, damadı Hz.Ali'nin bu arzusundan vazgeçmesini istemiş, eğer vazgeçmezse ancak Fatıma'yı boşadıktan sonra evlenebileceğini bildirmiştir Hz.Ali'nin Fatıma'nın üzerine evlenip onu üzmesine razı olmamıştır.

ALLAH resulünün bu davranışında, müslüman kız ve babalarının damadın ikinci evliliğine karşı çıkabilecekleri hususunda ruhsat vardır denilebilir.

Sözün özü: İslam çok evliliği ne emir ne de tavsiye etmiştir Sadece bazı zaruri hallerde müsaade etmiştir. Zaten yukarıdaki olayı naklettikten sonra diyecek bir şey olmasa gerek.

Kaynak: Bu yazının hazırlanmasında büyük ölçüde, Sayın Mehmet Dikmen tarafından kaleme alınan "İslamda Kadın Hakları" eserden ve Merhum Elmalı'nın Tefsirinden yararlanılmıştır.- Sorularla İslamiyet sitesi'nden... "

Değerli hocam ;Yukarıdaki alıntıdaki bold ile yaptığım noktalardan dikkat çekmeye çalıştığım vurgulardan anlaşılacağı gibi mesaj yeterince açık ve nettir.Ki bende bu vurgu üzerinden gitmek istiyorum..Bu konuda itikadi olarak hepmizin çok evlilik konusunda iman edip ittifak edeceğimiz gibi uygulamayı da Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v)'ın kızına uyguladaığı bu yöntemi şahsen bende bir kız babası olarak kendime şiar edindiğimi ifade etmeliyim.Hz Peygamberimizin (a.s) izlediği yolun takipçisi ve uygulayıcısı olduğumu tasdik etmek isterim.Açık ve net; Efendimiz (A.s)'ın Hz.Fatıma (r.a)'ın da muhatap olduğu bu davranış karşısında takındığı tavır benim için önemlidir.Gerisi açıkca teferruattır...

İlaveten;Hangi kız babası,biricik kızının bu uygulamaya muhatap olmasını ister?
Ya da şöyle sorayım;Forumumuzda değerli hanımefendiler var, (onları tenzih ederek) Hangi hanımefendi bu durumu gönül rızası ile kabul edebilir?
Ataerkil bir toplum olarak bu olaya birde değerli hanımefendiler penceresinden, bir kız babası olarak bakmanın daha sağlıklı tartışma sağlayacağı kanaatini taşımaktayım.Onlarında konuyla ilgili bizimle paylaşacağı görüşler ehemmiyet arz etmektedir.

Öte yandan Said-i Nursi hazretlerinin söylediklerinden de şunu açıkca anlıyoruz ki;Ehven-i Şer noktasında İslamiyetin verdiği cevazları Müslümanların sıkça kullanması/talep etmesi  Mümin-i Kamil noktasında bizleri zafiyete götürdüğü de ayrı bir hakikattir.Ben böyle anladım.Algılamamda bir yanlış anlaşılma var ise, konuya haiz değerli arkadaşlar var ise konunun olgunlaşması açısından farklı bakış açısıda getirebilirler...
Cüneyd Bağdadi hazretlerinin (yanlış hatırlamıyorsam) bu konuya da iktibas edilecek güzel bir beyanı vardı; "Zaruret kapıyı çalınca,mahzurat baca'dan dışarı çıkar "
Ancak, 21.yüzyıldaki bu mahzuratları, zaruret olarak gördüğümüz için ehven-i şeri de pekala kolayca tasarruf edebilme hakkına da kendimizde yetki görebiliyoruz!
Malesef...
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2010, 13:20:00 »
Bir adada bulaşıcı hastalık nedeniyle kadınların 2/3'ü ölse, erkeklerden iki tanesi bir kadınla evlenecek ve bu erkekler için nimet mi kabul edilecek..?

Sayın hocam bu öngörünüzün tarih boyunca yaşandığını ve bundan sonra yaşanacağını sanmıyorum. Eğer yaşanma ihtimali olsaydı mutlaka kuranda buna uygun bir hüküm olurdu.

Bir erkeğe dört kadın konusu değişik ortamlarda defalarca açılsa da beni gerçekten çok fazla düşündüren bir konu değil.

Efendimiz'in Fatıma'yı verirken "onun üzerine başka eş almama şartı" koştuğunu biliyorum. Demek ki hatun kişi evlenirken "üzerime başka eş almayacaksın" şartı koşabilir. Sonuçta evlilik 1 kişiyle de olsa dört kişiyle de olsa rıza işi. Şartları kuranda belirtildiği ölçüde "haklara riayet" ederek evlenebilecek erkeklere saygı duyarım ben. Ayrıca dört kadın almak bazılarının kısır düşündüğü şekilde sadece "zevklenme" ile alakalı da olamaz... O dört kadını yedireceksin, giydireceksin, onlardan olacak çocuklara babalık edip tüm sorumluluklarını üstleneceksin...

Bu bence gerçekten "mübarek" bir iş olur. Çünkü kadın her daim acizdir ve kendisine bakacak birisi olmazsa hayatını devam ettirmesi son derece zordur. (Günümüz maddi özgürlüğü olan modern kadınları dahi güya evlilikten kaçarken onun bunun metresi veya sevgilisi olup yasal hiç bir hakkı olmadan ve terkedilince hiç bir hak iddia edemeyecek şekilde yaşamakta.)

Olaya sadece üzerine diğer eşlerin getirildiği kadınlar açısından değil, bir yuvaya, bir eşe ve hayata tutunmaya ihtiyacı olduğu için bir erkeğin 2-3-4. eşleri olan kadınlar açısından da bakabilme zorunluluğu olduğunu düşünüyorum...

Ayrıca islamda kadının mehir hakkı en temel hakkıdır. Akıllı bir kadınsan evlenirken öyle ağır bir mehir şartı koşarsın ki evleneceğin adam başka kimseye verecek para bulamaz.  :-*

« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 13:21:59 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2010, 13:39:01 »
Değerli Kılçık hocam;

Bir Erkişi düşünün ki;Maddi olarak üst mertebeye ulaşmış.Bakıma muhtaç kadınları yedirmek için,giydirmek için vs illaki evlenmesi gerekir mi?
Adamcağızın parası varsa bu insanlara pekala maddi açıdan bakımda sağlayabilir.İllaki evlenip halvet olması yada ne bileyim karı koca ilişkisi içine girmesi olmazsa olmaz bir şartmıdır?
Bu Mübarek iş farklı şekilde hayatiyete geçirilip uygulanamaz mı?
Diğer yandan tek başına kalmış Erkek,  her daim acizdir ve kendisine bakacak birisi olmazsa hayatını devam ettirmesi son derece zor olduğu gibi bayağıda bunalımlı bir hayat yaşar... :-*

Ayrıca günümüz yasalarında Evlenmek kolaydır ama boşanmakta bayağı zordur.Elin kızı (!) kafası atarsa erkeğin ömrünün sonuna kadar maddi anlamda (tazminat'tı,nafaka idi vs) iki yakasını bir araya getirmez... :)
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2010, 14:19:35 »
Değerli Kılçık hocam;

Bir Erkişi düşünün ki;Maddi olarak üst mertebeye ulaşmış.Bakıma muhtaç kadınları yedirmek için,giydirmek için vs illaki evlenmesi gerekir mi?
Adamcağızın parası varsa bu insanlara pekala maddi açıdan bakımda sağlayabilir.İllaki evlenip halvet olması yada ne bileyim karı koca ilişkisi içine girmesi olmazsa olmaz bir şartmıdır?
Bu Mübarek iş farklı şekilde hayatiyete geçirilip uygulanamaz mı?

Hocam o er kişiye bizim oralarda "evliya" deniyor ki onlardan bir tane bulursam eteğine sarılmakta hiç bir sakınca görmem.  ;)

Alıntı
Diğer yandan tek başına kalmış Erkek,  her daim acizdir ve kendisine bakacak birisi olmazsa hayatını devam ettirmesi son derece zor olduğu gibi bayağıda bunalımlı bir hayat yaşar.

Ben "genç kadınları" kast ettim, ehtiyar erkekleri değil. :-*

Takdir edersiniz ki ehtiyar erkeklerin namusuna göz diken kadın pek görülmüş değildir ama tersi durumlarda toplumda kadının işi gerçekten çok zordur... :)

« Son Düzenleme: 06 Aralık 2010, 14:22:05 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2010, 18:33:21 »
yazıcam çarşı pazara karışacak. yazmayacam içime dert olucak..
ne yapim ben şimdi :)

Çevrimdışı Savtegin

• Birlikte Üyesi
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2010, 18:52:22 »
yazıcam çarşı pazara karışacak. yazmayacam içime dert olucak..
ne yapim ben şimdi :)

Yaz abi... Karışacaksa karışır. Tabi eğer evde karışacaksa onu bilmem. :)

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2010, 19:11:43 »
kadın hakları konumuz vardı. keşke o bulunsa. ordada yazmıştım. islamı kendi nefslerine göre kullanarak bu ülkede kadına zülüm yapıldı ve yapılıyor. özellikle doğu,güneydoğu ve karadenizde bu böyle.
hayatında islamın yari olmayanlar mras ve bu ruhsat gündeme geldimi ulema kesiliyorlar.
bu zamanda gerçekten mağdur bayanlara yardım etme amacında olupta mağdur bayan bulamayanmı var yav. af edersiniz ama onbinlerce kadın fuhuş batağında bu ülkede. hepsimi gönüllü yapıyorlar .
bu konuda herkes kör ve sağır gibi . bizzat bu hükümet ve diğerleri kör ve sağırları oynuyorlar..
ne dramlar yaşanıyor ne hayatlar perişan oluyor kimsenin umrunda değil..
bir bakanlık bile var. kadın ve aileden sorumlu. ne iş yapar o bakanlık..
şimdi bu ortamda. (savaş yok bişi yok, ve bayan sayısı erkeleri geçmişken) efendim şöyle bir ruhsat var nedir ne değildiri tartışmak kusura bakmayın ama bana gayri ciddi geliyor( elbette konuyu açanı ve üyeleri tenzih ederim)
madem bu konu açılmış bu konuda birde şu MUTA nikahını tartışalım..
 ben bitti biliyordum ama İRAN ,da hala bu uygulamanın sürdüğünü bir gazete haberinde gördüm..
tarihi önceden belirlenmiş (ne zaman biteceği yani)bir çeşit nikah değilmi bu..