Gönderen Konu: FELÇ EDEN FELÇ EDİLMELİ Mİ? ARABİSTAN'IN KISASA KISAS DAVASI....  (Okunma sayısı 4386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuğrul Paşa

• Birlikte Üyesi
İlgili bölümü netten bularak okudum. Açıkçası beni aştı hocam. Üstad neye dayanarak hükmetmeyi tasdik etme olarak yorumlamış anlayamadım...

İlginize alakanıza teşekkür ediyorum.Size zahmet verdiğim içinde kusuruma bakmayın sayın hocam... :)
Bahsettiğiniz ve önceki bahsettiklerinizde beni aşıyordu.Haddimi bilen bir aciz kul olarak burada konuya nokta koymak istiyorum,müsade varsa... '^^cicek
Bu fakirde aciz bedenini aşan konularda konuşmaz.Konuşmayacağını da bilmenizi istirham ederim...
Saygılarımla katkı yaptığınız için de hürmetlerimi kabul buyrunuz...
Bir kişi ALLAH (c.c)'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, ALLAH (c.c)' da onu başkasına muhtaç etmez.

Çevrimdışı enessubasi4

• Birlikte Üyesi
Amanın Enes benim konuma yorum yazmış... Hayatta kaçırmam.. ;)

Şimdi aç bakiyim biraz şu sorunu, tam anlayamadım... Yalnız sorunu açarken arasına kendi düşünceni de sıkıştır... (Ülen nereden soru sorduk dedirtim adama ben  :-*)
şimdi ben dün babama da sordum öldüren adamı öldürmeyi hoş görüyor muyuz diye bana Kuranda böyle yazıyor kısasa kısas dedi
ben de dün sana sormuştum abi öldüren adamı öldürmeyi gerçekten hoş mu görüyoruz
adalet sistemi bu şekilde işlemeli mi (idam kalktı gerçi)

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
birde işin bu yönü var..
kıssas doğrumu baba.. elbette doğru. ayet çünkü (net bir emirmi yoksa tavsiyemi. kıssasda sizin için hayır vardır)ee o zaman niye uygulanmıyor..
cevap?

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
şimdi ben dün babama da sordum öldüren adamı öldürmeyi hoş görüyor muyuz diye bana Kuranda böyle yazıyor kısasa kısas dedi
ben de dün sana sormuştum abi öldüren adamı öldürmeyi gerçekten hoş mu görüyoruz
adalet sistemi bu şekilde işlemeli mi (idam kalktı gerçi)

Ben ancak "bencesini" yazabilirm...Farklı görüştekiler de kendi bencelerini yazablirler...

Birini öldürenin % kaç kusurlu olduğu çok önemli. Buradan katilin % 100 kusurlu olduğu sonucuna varabiliyorsak ve maktülün varisleri de aynı fikirdeyse gözümüzü bile kırpmadan kısas yapıp öldürmeliyiz.

Burada işin inceliği şurada. Birisi tamamamen haksız olarak cinayet işlemişse, öldürülenin varislerine de bu hak doğar ve belki bir tek cinayetten kan davası doğar...

Ama varisler belli bir para vs. ile affedeceklerse, o zaman kısasa gerek kalmayabilir...

Yazdıklarım %100 haksız olan bir katil içindir... Yoksa öldürülenin de kabahati varsa o zaman işler arap saçına döner. Mesela adam herifi yatağında buldu çekti vurdu... Burada kıyas olur mu olmaz mı vuran mı suçlu vurulan mı işler arap saçı... ???
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • KİM SÖYLERSE KENDİNE SÖYLER !
cinayet davaları en çok esneyen davalardır..
en çok indirim burda uygulanıyor. çok bahane bulunuyor çünkü..
yüzde yüz emin olmak en azından herkesin öyle inanması çok mümkün değil..
abd idam davaları 10 ile 14 yıl arası sürüyor..

Çevrimdışı KILÇIK

• Yönetici
  • *
  • Düşündüğümü söylerim, düşünmem gerekeni değil...
cinayet davaları en çok esneyen davalardır..
en çok indirim burda uygulanıyor. çok bahane bulunuyor çünkü..
yüzde yüz emin olmak en azından herkesin öyle inanması çok mümkün değil..
abd idam davaları 10 ile 14 yıl arası sürüyor..

Ayeti küt diye koyup uygulayacaksan % 100 olacak abi.

Bak konunun 10. mesajında hırsızlığın ayetle sabit cezası için efendimiz ve Hz. Ömer'in nasıl da "ince" uygulamaları var...

Değişik defalar vurguladığım gibi ayetleri düz mantıkla yorumlamak bizi "Harici" mantığına büründürüp herkesi "tekfir "eder noktaya sürükleyebilir...
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı sonalperen

• SonAlperen
  • Birlikte Üyesi
Hocam müsaadenle "konu dışı" bir şeyler yazayım... :)

Hariciler, "Hakem olayında" yukarıdaki ayetleri temele alarak Hz. Ali'yi tekfir etmemişler miydi?

Yukarıdaki ayetler bence "bıçak sırtı" ayetler... Tefsirlerinin çok dikkatli yapılması icap eder kanaatindeyim.

DOĞRU DEDİN SAYIN KILÇIK
Aşk Andadır Sevgi Anda
Zannetme Ne Günde Ne Zamanda
İnsan Aşkla Var Oldu Bu Yüzden Sever
Gün Gelir Herşey Aslına Döner