Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

İşte GSS Uygulamasındaki soru işaretleri!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SIR

  • *
  • Cinsiyet: Bay
    • birlikteforum
İşte GSS Uygulamasındaki soru işaretleri!
« : 23 Şubat 2012, 15:19:22 »

Fark Akademi

İşte GSS Uygulamasındaki soru işaretleri!

Seve Seve GSS’de tezatlar dizboyunu da aştı

Akparti kendi ayağına sıkar gibi uygulamaları içeren ve 3,5 yıldan beridir defalarca ertelediği “Zorunlu Genel Sağlık Sigortası”nı 1 Ocak 2012 günü devreye soktu. Ortada bilgi karmaşası olduğu gibi tezatlar da can yakmaya başlayacak….

1 Ocak 2012 günü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 1 Ekim 2008 gününden beridir ertelenen seve seve GSS devreye girdi. Artık hiç kimse ben de GSS’li olmak istemiyorum deme hakkına sahip değil. Bu arada SGK bu yazının hazırlandığı anlarda daha genelgesini çıkarabilmiş değildi ve SGK önlerinden karmaşa had safhalardaydı.

***GSS’DE TEZATLAR

1-18 yaşından sonra çocuğuna baktıramazsın ama primini ödemek zorundasın
18 yaşından sonra kendi üzerinden çocuğuna sağlık yardımı veremezsin artık o özgür bir birey oldu deniyor ama çocuğun için gelir testi yaparken ana-baba-dede-ninenin harcamalarına göre gelirlerine bakarım diyorlar... Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, madem 18 yaşından büyük çocuğuma baktıramıyorum git sadece çocuğun gelirine bak... o zaman...


2-Borçluysan sağlık yardımı vermem ama borcunu da icra ile alırım

Zorunlu GSS'ye bir kuruş bile borcun olsa sağlık yardımı vermem ama prim borçlarını her ay sana borç olarak yazar üstüne bir de gecikme zammı ilave ederim, icraya verir alırım diyor. Madem borcu zorla alacaksın o zaman borcu olsa da sağlık yardımını ver.

3-Gelirin yok ama harcaman var

Hiç gelirim yok deme şansın yok. Kira veriyorsun, kredi kartıyla market alışverişi yapmışsın, demek gelirin var denecek. Anamdan borç aldım öyle yaşıyorum desen de anandan aldığın borç da gelirindir denecek, ödediğin kira veya ödeyemedin kira da gelirindir denecek senden zorla GSS primi istenecek.

Bu arada babanın emekli aylığı var, annenin evde bakım parası var, sana devlet öğrenci bursu veriyor bunlar da senin gelirindir denecek.

4-Eş evde oturursa prim yok ama çalışırsa GSS primi ödeyeceksin
Çalışan veya emekli eşler kadın erkek fark etmez birbirlerine hiç GSS primi ödemeden baktırma hakkına sahipler. Bu arada siz ayda 30 gün çalışıyorsunuz ve bu durumda eşiniz evde oturuyorsa eşinize sağlık yardımını GSS primi ödemeden aldırabilirsiniz. Ancak, eşiniz derse ki ben de ayda 10-15 gün çalışayım eve katkıda bulunayım işte o zaman eşiniz 30 günden eksik çalıştığından 30 günden eksik olan çalışmaları için SGK’ya her ay GSS primi ödemek zorunda. Kısaca eş çalışmazsa bedava, çalışırsa para ödeyerek GSS’li olacak.
Ayrıca, eşlerden her ikisi de ayda 30 günden az çalışıyorsa her ikisi de GSS primi ödeyecek.

5-Yeşil kart vizesi almak zor
Haberlerde görmüşsünüzdür yeşil kartlılar yılda bir defa vize yani gelir testi yaptırmak zorundadır. Ancak, 1 Ocak 2012 günü gelir testi değişti eskiden olduğu gibi gelire göre gelir testi yok, harcamaya göre gelir testi var. Bu sebeple vize tarihleri 1 Ocak 2012 gününden sonra Kaymakamlıklara gidenlere bugün git 15 gün sonra gel diyorlar, peki bu süre boyunca sağlık yardımı ne olacak sorusuna ise cevap veren yok.

6-Zorla GSS özel sağlık sigortacılığını da öldürüyor
Artık, ben SGK’nın sağlık yardımını istemiyorum kendi cebimden ödeyerek sağlık yardımı alacağım veya özel bir sigorta şirketine sağlık sigortası yaptırıp poliçe satın alacağım deseniz de bir anlamı yok. SGK diyor ki, ister cebinden sağlık yardımı al ister özel sağlık sigortası satın al fark etmez bana da her GSS primi ödeyeceksin.

7-Emekliye de GSS primi ödetecekler
Başlığa bakıp yanlış anlamayın, emekliler kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları için prim ödemeden sağlık yardımı alırlar. Ancak, 18 yaşından büyük çocukları varsa bunlara sağlık yardımı verdiremezler ve zorla GSS primi ödeyecekler. Yani, emeklinin aldığı aylık gelir sayılacak ve baktıramadığı 18 yaşından büyük çocuk için emekliden zorla GSS primi alınacak. Öte yandan, devletin verdiği özürlü aylığı, 65 yaş aylığı, sosyal yardımlar, evde bakım paraları, öğrencilere verilen burslar gelir sayılacak.

Ali TEZEL- Gazete Habertürk
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 15:24:49 Gönderen: SIR »

Çevrimdışı SIR

  • *
  • Cinsiyet: Bay
    • birlikteforum
İşte GSS Uygulamasındaki soru işaretleri!
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2012, 15:30:01 »

Hüseyin İrfan FIRAT

Personel ve İnsan kaynakları Yönetimi Danışmanı

hifirat@insangucu.com.tr

 
GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA SIKÇA SORULAN SORULAR ve YANITLARI

 
01.01.2012 tarihi itibariyle hayatımıza giren Genel Sağlık sigortası (GSS) pek çok soruyu da beraberinde getirdi. Geçen ay yazdığımız makalenin ardından bu ay da bize ulaştırılan ve sıkça sorulan sorulardan bir derleme yaptık. Aşağıda kategorize edilen sorular ve yanıtlarını bulacaksınız.

 
Yeni işe başlayanlar/başlayacaklar
 

Soru: Merhaba iki -üç ay issiz kaldım fakat extra 10 gün 5 gün gibi extra işlerde çalıştım o sırada sigörtam kısmi ödendi. 9 ocak 2012 de devamlı işe başladım. Zannedersem sigortam subatta başlar, bu sırada eve GSS den kağıt geldi. Sorum şu ben bu durumdan muaf mıyım? Gidip GSS testi yaptırıp prim ödeyecek miyim?

 
Cevap: Eğer sigortasız çalışmaya devam ederseniz gelir testi yaptırıp gelir durumunuza göre GSS primi ödemek zorundasınız. Sigortalı olarak çalışmaya başladığınız anda GSS primi ödeme yükümlülüğünüz bulunmayacaktır.
 

Soru: Merhabalar, Ortalama 2 Aydır çalışmıyorum, öncesinde düzenli sigortam ödenmekteydi. 4 ay önce evlendim, eşimde şu anda çalışmıyor. Kısa bir süre içinde işe başlamış olacağım. Herşeye rağmen işlem yaptırmalı mıyım?

 
Cevap: Evet, şu anda çalışmadığınız için sigortalı olarak çalışana kadar gelir testi yaptırıp, sonuca göre GSS primi ödemelisiniz.

 
İşten Yeni çıkanlar

 
Soru: Merhaba Ben 21.12.2011 tarıhınde işimden ayrıldım. SSK’mın 99 gün daha geçerli oldugunu söyledıler. Gelir testine bende dahil oluyor muyum? Zorunlu olanlar şemasında belirttiğiniz üzere, sigortasız işsizler yazmaktadır. Ben işsizim ancak SSK'm devam ettıgınden dolayı gelir testıne dahıl mıyım? Yoksa ssk’m bıttıkten sonra mı yaptıracagım veya ceza mı gelır aksi halde? Şimdiden teşekkürler.
 

Cevap: İşten ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olanların sigortadan yararlanma hakları 90+10 gün devam edeceği için bu süre içinde GSS kapsamındadırlar.

 
Soru: 21.11.2011 den beri işsizim. Benim sigortam ne kadar daha devam eder. 90 gün diye duydum, bu durumda bende gelir tespitini ocak sonuna kadar yaptırmalımıyım?

 
Cevap: İşten ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olanların sigortadan yararlanma hakları 90+10 gün devam edeceği için bu süre içinde GSS kapsamındadırlar.

 
Öğrenciler
 

Soru: Ben 21 yaşından gün aldım hafta sonları çalıştığım için arada sırada sigorta yatırıyolardı, ancak su anda işsizim üniversite ögrencisiyim açık öğretim okuyorum banada gelir testi bildirim kağıdı gelmiş babamın sigortasından yararlanıyorum. Üüniversite ögrencisi oldugum için simdi ne olacak bendemi para yatıracağım?

 
Cevap: Üniversite öğrencisi olduğunuz için çalışmadığınız sürece 25 yaşını doldurana kadar babanızın sigortasından yararlanırsınız. Ancak bu arada kısmi süreli işlerde çalışırsanız eksik kalan günleriniz için GSS primi ödemek zorundasınız.
 

Soru: Merhaba; Annem ve babam benim sigortamdan yaralanıyor. 95 doğumlu erkek kardeşim benim sigortamdan yararlanamıyor, öğrenci belgesi götürmesi gerekiyor mu? Ayrıca babam 02.01.2012 tarihinde emeklilik için dilekçe verdi ve onaylanmış fakat daha maaş almadı bunun içinde birşey yapması gerekli mi? İyi çalışmalar

 

Cevap: Kardeşiniz sizin sigortanızdan yararlanamaz. Ancak GSS 18 yaş altı tüm çocukları kapsadığından kardeşinizin gelir testi yaptırmasına  gerek yok

 
Soru: Cevap yazacakmısnız bilmiyorum fakat bir sorum olacak. Ben yaklaşık 5.5 ay part time olarak çalıştım. 12.01.2012 tarihinde istifa ettim. Ve şuan işsizim. Ancak şöyle bir problemim var üniversitede okuyordum ve şubatta okullar açılacağı zaman mezun olacağım. bu boşluk için herhangi bir ücret ödemek zorundamıyım? Ya da şuan ben borçlu durumda mıyım ?

 
Cevap: 1 ocak 2012 den itibaren part-time çalışanlar eksik çalıştıkları günler için GSS primlerini kendileri ödemek zorunda olduklarından gelir tespiti yaptırıp bu süreye ait primi ödemeniz gerekiyor.

 
Soru: Ben eşimden yararlanıyorum gelir testini yaptırmak zorunda mıyım?

 
Cevap: Eşinizin sigortasından yararlandığınız için gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

 
Kız Çocukları

 
Soru: Merhaba, Benim kızkardeşim 19 yaşında ve geçen sene liseyi bitirdi. Öğrencilik durumu bitti çünkü şu an üniversiteye hazırlanıyor. Dershaneye gidiyor. Onun da gelir tespiti yaptırması gerekiyor mu? Bugüne kadar babamın sigortasından yararlanıyordu, şimdi yararlanamayacak mı?

 
Cevap: Kızkardeşiniz babanızın sigortasından yararlanmaya devam edebilir. Ayrıca GSS primi ödemesine gerek yok.

 
Soru: mrb ben 2010 yılında işe girip çıktım. Babamdan yararlanma hakkını kaybetmiştim ancak yeniden yararlanmaya başladım. Şimdi çalışmıyorum ve 24 yaşındayım benim durumumda yeniden GSS yaptırmak zorunda mıyım? Birde Annem 47 yaşında hiçbir sigorta başlangıcı yok. Sigortalı olabilir mi? Oloabilirse ne yapılmalı?

 
Cevap: Babanızın sigortasından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Gelir tespiti yaptırıp prim ödemenize gerek yok.
 

Soru: Ben 23 yaşındayım. Öğrenciyim fakat ailem emekli ve sigortalı. Haziranda öğrenciliğim bitecek. SGK Şu an kayıt yaptırmak zorunda olmadığımı söyledi. Ama yukarıdaki kız çocuğu maddesi ödeyecek diyor. Ne olacak anlamış değilim.

 
Soru: 24.09.1987 doğumluyum. Temmuz ayından beri çalışmıyorum.bekarım,babam emekli sandığından emekli fakat ben sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum.Yararlanmam için ne yapmam lazım. GSS'ye başvurmam gerekli mi? İlginiz için tşk ederim.

 
Cevap: Kız çocukları evlenmedikleri ve çalışmadıkları sürece babalarının sosyal güvenliğinden yararlanma hakları var. Bu nedenle babanızın bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna başvurmalısınız.

 
Soru: Merhaba.ben 23 yaşında üniversite mezunu bayanım.babamın sosyal güvencesinden yararlanıyorm.acaba gelir testi yaptırmam ve herhangi bir başvuru yapmama gerk var mı?? teşekkür ederim.
 

Cevap: Babanızın sigortasında yararlandığınız için gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

 
Soru: Ben 24 yaşında bayanım. Yüksekokul mezunuyum. Ayrıca şu anda açık öğretim fakültesinde okuyorum hala babamdan yararlanmaya devam edebilir miyim? Yoksa gelir tespiti yaptırmak zorunda mıyım?

 
Cevap: Babanızdan yararlanmaya devam edebilirsiniz. Gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

 
İşsizler

 
Soru: Merhaba 10.10.2011'de işten çıkartıldım. işsizlik ödeneği almıyorum. SSK'da bakılma dolmadan 1 ay önce 10.12.2011'den itibaren cebimden isteğe bağlı ödüyorum. Sonuç olarak sorum şu bende gelir testi yaptırmak zorunda mıyım? Not: Üzerime ev de var.
 

Cevap: İsteğe bağlı sigortalılar GSS kapsamında olduklarından ayrıca gelir tespiti yaptırıp prim ödemelerine gerek yoktur.
 

Soru: Benim normalde sigorta girişim var daha önce ama tabi şu anda son bir yıldır çalışmıyorum ben bu gelir testini yapmasam 1 ay ya da daha sonra çalışmaya başlarsam ne olacak?

 
Cevap: Yasa yürürlüğe 1 Ocak 2012 tarihinde girdiği için bu tarihten itibaren  sigortalı olarak çalışmaya başlayana kadar geçen süre için GSS primi ödemelisiniz.


Soru: Merhabalar. Ben eylül den bu yana işsizim malesef ve sadece çalışırken ev kirası eşim ve çocuğumun masraflarını karşılamaktayım ama şimdi çok ama çok zor durumdayım. Hiç bir maddi detesteğim yoktur ne yapmam lazım? İş bulsaydım bunları hiç düşunmezdim ama eski sistem daha iyiydi yani işsiz de kalsan 6 ay devlet seni sigortalı yapiyordu ama şimdi devlet galiba bizlerin daha fakir olmasın istiyor ya ölsek belki daha iyi hem rahatlarız ve rahatlatırız. Olmayan parayla nasıl ödemek zorundayız anlamıyorum?

 
Cevap: Sigortalı olarak çalışmadığınız için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Gelir testinin sonucunda aile içinde kişi başına düşen geliriniz brüt asgari ücretin altındaysa GSS priminiz devlet tarafından ödenecektir.

 
Soru: Merhaba, aslında önemli bir hususu tüm sosyal güvenlik uzmanları dile getirmiyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanmakta olan işsizlerin GSS primleri İŞKUR tarafından karşılandığı için bu kişilerin gelir testi yaptırmasına ve/veya GSS primi ödemesine gerek yoktur. Peki bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının durumu nedir?
 
Cevap: İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca bakmakla yükümlü olduğunuz eş ve çocuklarınızda GSS kapsamındadır.
 
Soru: Merhaba ben 59 yaşında ve bekarım. Hiç bir gelirimde yok. İsteğe bağlı ve sadece sağlık sigortası aylık 33 TL yatırıyorum. Benimde gelir tesbiti yaptırmam gerekir mi?

 
Cevap: Ödenecek GSS primi gelir durumunuza göre saptandığından ödeyeceğiniz primin yeniden saptanması gerekiyor.Gelir testinin sonucunda aile içinde kişi başına düşen geliriniz brüt asgari ücretin altındaysa GSS priminiz devlet tarafından ödenecektir.
 
Soru: Yapılan yorumları okudum hemen hemen benimde sorum aynı şekilde olacak 5 ay önce istifa ederek işden ayrıldım ve şuan işsizim zaten işe başlasak bile deneme süresi diyip 2 ay sigorta yapmıyorlar durum değişmiyor sigortanın 1 ay kadar devam ettğini biliyorum çünkü geçenlerde hasteneye gittiğimde kaç gündür sigortasız olduğumu orda söylediler şimdi benimde gelir testine gitmem gerekirmi? Bende sigortasız işsiz sayılırım teşekkürler

Cevap: Öncelikle 2 aylık deneme süresi içinde de işvereninizin sigorta yapma zorunluluğu var. Şu anda çalışmadığınız için gelir testi yaptırmanız gereklidir.

Soru: 15.12.2011 tarihinde işten çıkarıldım işsizlik ödeneği almam için henüz baş vurmadım ocak 31 ine baş vurursam gelir testi yaptırmam gerekirmi? Teşekür ederim. Saygılarımla

Cevap: İşsizlik ödeneği için işten ayrılış tarihinden itibren 1 ay içinde İŞKUR'a başvurmanız gerekiyor. İşsizlik ödeneği aldığınız sürece GSS primi, ödeme zorunluluğunuz yok.

Soru: Selamlar 27.06.2011 den beri çalışmıyorum benin de bir şey yapmam gerekiyor mu?

Cevap: Sizde gelir testi yaptırmalısınız.

Soru: Merhaba kolay gelsin. Ben Antalya'da otelde çalışıyordum Sezonluk. Yaklasık her yıl 8 ay falan çalışıyordum daha sonra sezon sonunda iş aktimiz askıya alınıyordu ve birdahaki sene sezon başı birdaha çağrılıyorduk. 2011 in eylül ayında kardeşim trafik kazası geçirdi ve ben bunun üzerine evime döndüm işimi bırakıp. ve o tarihten beri çalışmıyorum. Bende bu yeni çıkan kanun kapsamına giriyor muyum? Gelir testi veya ben zaten bu kapsamın içinde miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Sağolun kolay gelsin

Cevap: Çalışmadığınız için gelir testi yaptırmalısınız.

Soru: Sigortasız işçi derken ne demek isteniyor? İşsiz kişi zaten işten çıkmıştır ve iş bulana kadar sigortasızdır. Yani bunlarda mı GSS'ye başvurmalı?

Cevap: Kayıt dışı çalışanlardan söz ediliyor. Sigortasız olarak çalışanların bu durumları yasa dışı olduğundan sigortalarını bir an önce yaptırıp ceplerinden GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtulmaları gerekiyor.

Başvuru ve ödeme için gereken bilgiler

Soru: Başvuru süresi şubat sonuna kadar uzadı diye birşeyler duydum doğruluğu varmıdır resmi bir açıklama duydunuzmu acaba? Birde gereken evraklar neler burda elini kolunu sallayarak gidiyorsun intibası var ancak tv lerde konuşan insanlar eksik belgeleri falan tamamladım diyor nedir bu belgeler son günleri malum git gel yapmamak lazım. Teşekkürler cevaplarınız için...


Cevap: Gelir tespiti yapılması için başvuracak kişiler, gelir tespitine esas teşkil edecek göstergeleri içeren başvuru formu ile müracaat eder. Ancak, başvuru işleminin kanunî temsilciler tarafından yapılması hâlinde mahkemeden alınmış karar örneği, vekil tarafından başvuru yapılması hâlinde vekâletname örneği başvuru formuna eklenir.

Soru: İyi günler gelir testine başvurdum, bize çıkaracakları prim borçlarını nereye ödeyeceğiz. Eğer bankalar aracılığıyla oluyorsa, internet bankacılığı ya da şubelerden öderken sadece TC. numarasını vermek yeterli olacak mı?

Cevap: Bu konudaki bilgileri bağlı bulunduğunuz ilçenin SGK müdürlüğünden alınız.

Soru: 31 Ocak 2012 itibari işten ayrılan çalışan SSK'lı sağlık yardımı alma 10 gün geriye dönük 90 günlük ssk prim ödemesi varsa 90+10= 100 gündür. GSS'ye ne zaman nereye hangi sürede başvurmalıdır? Sosyal Yardım Vakfına mı? Bağlı olduğu SGK il müdürlüklerine mi müracaat etmelidir? Teşekkürler.. 

Cevap: 100 günün sonunda bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakfına müracaat etmeniz gereklidir.

Askerlik

Soru: Askerde olan askerlik görevini yapan erlerin durumu nedir? Onlarada işlem yapılacakmı ya da prim ödemeselerde bildirimde bulunacaklarmı acaba?

Soru: Merhaba ben şu anda askerim ve 1 şubat 2012 tarihinde askerlikle ilişiğim kalmıyor ve ne zman işe gireceğimde belli değl ne yapmam gerekiyor? tşk.

Soru: Merhaba ben halen askerlık gorevimi yapmaktayım terhisimi 31.01.2012 tarihinde alacağım yani gelir testinin bittiği son gün bu durumda ne yapmam gerekiyor? Şimdiden tesekkurler.

Cevap: Askerlik hizmetini yapanlar GSS kapsamda değil. Askerlik hizmeti bitene kadar herhangi bir işlem yapmaları gerekmiyor. Ancak  askerlik sonrası sigortalı bir işte çalışmaya başlamayanların gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

Eşinden Yararlananlar

Soru: Ben eşimden yararlanıyorum gelir testini yaptırmak zorundamıyım? 

Cevap: Hayır gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

Soru: Merhaba, 6 aylık evliyim ve ev hanımıyım. Evlenmeden önce 3 aylık geçici işçi olarak çalıştım. Bende GSS kapsamında herhangi bir prim ödeyecek miyim yoksa eşimin sigortasından yararlanabilecek miyim? Tesekkurler, iyi çalışmalar ... 

Cevap: Eşinizin sigortasından yararlandığınız için gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

Ücretli Öğretmenler

Soru: Merhaba. Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. 28 yaşındayım. İzlemem gereken yol nedir? 

Cevap: Ücretli öğretmen olduğunuza göre sosyal güvenliğinizin olması gerekir. Bu nedenle ayrıca GSS primi ödemenize gerek yok.

Çevrimdışı mendakka5

  • ******
  • Cinsiyet: Bay
İşte GSS Uygulamasındaki soru işaretleri!
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2012, 19:45:35 »

bravo sır bu konu acayip önemli ve acayip bir bilgisilik hakim bu konuda..

yazıyı daha bitirmedim ama bu yasa köprüden geçenlerden haraç almaya benziyor..

ne demek mecburiyet yav. istemiyorum ben senin sğlık hizmetlerini kime ne bundan..

eğer başvuru yapmassan en üst sınırda prim (haraç) alıcak..

bu parti artık miladını doldurduğunu kendide biliyor.