RSS Facebook LinkedIn Twitter MySpace

BirlikteForum. Kültürel Bilgi Paylaşım Platformu

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: M. KEMAL, ENVER PAŞA VE MAHMUT ŞEVKET PAŞA AYNI KAREDE...  (Okunma sayısı 2766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KILÇIK

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 1465

Bugün elime geçen 1965 basımı bir kitapçıkta rastladım yukarıdaki fotoğrafa... Fotoğrafın kalitesi düşük bir de cep. telefonu ile çekince daha bir düştü...

Bu fotoğrafı foruma ekleme sebebim şu. Atatürk fotoğraflarında genelde hep ön plandadır... Bu fotoğraf Şam'da çekilmiş ve önde M. Şevket Paşa, ve Enver Paşa'nın arkasında hazırolda bekliyor M. Kemal... Ben üçünü aynı karede görmemiştim daha önce... Belki de benim cahilliğimdir...

Nette aradım, bu fotoğrafa ulaşamadım...

Konuya meraklı olanlar olursa fotoğraf makinesi ile daha temiz bir çekim yaparak ekleyebilirim fotoğrafı...

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 15:09:38 Gönderen: KILÇIK »
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

Çevrimdışı ADSIZ

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 780
Abi bu fotoğraf cumhuriyet tarihi
sonra yazıldı diyor...
Ben mi yanlış anlıyorum yoksa?
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 21:01:49 Gönderen: ADSIZ »
Bize gelince: Biz kendi değerlerimizi yok sayıp yabancının değerlerine eklemlenmeye bayılırız. Bu çerçevede kendi padişahlarımızın kimisine "ayyaş", kimisine "sarhoş", kimisine "kızıl", kimisine "hain" derken, Batılı krallara "Aslan Yürekli (Richard) " Korkusuz ( Jean ) "Güzel" ( Philippe ) ve "Büyük" ( İskender ) diyoruz...

Asıl büyük olan İskender filan değil, Kanuni Sultan Süleyman'dır...

Çevrimdışı KILÇIK

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 1465
Anlatmak istediğin anlayamadım Adsız..

Bu fotoğraf Cumhuriyetin ilanından en az 10 sene öncesi olmalı... Tahminlerime göre 1911-1913 gibi...

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 849
bende sen neyi anlatmaya çalşıyorsun onu anlamadım..
mustafa kemal paşa, paşa olarak doğmadıki..
atatürkün önde olduğu resimleri, özellikle ön plana alınması, her resimde ön planda olması anlamına gelmezki..
anlamadım yav..
enver paşa daha üst rüybeli değilmiydi.?
GENELLEME FAŞİZME AÇILAN İLK KAPIDIR(mendakka)

Çevrimdışı mutekit

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 1422
Üçünün bir arada olduğu bir resim görmemiştim. Üçünün de bir arada bulunduğu tek olay (bildiğim kadarıyla) "Hareket ordusu" olduğu için, ben 1909'dan yanayım. 1911'de Enver Paşa ve Mustafa Kemal Trablus'a geçmişlerdi. Sonrasında da Mustafa Kemal Balkan harbinde yer almadı, yanılmıyorsam. Zaten 1913 sonrasın da Mahmut Şevket Paşa'nın fotoğrafta yer alması mümkün değil.

Rabbin seni terketmedi ve sana darılmadı da... (Duha 3)

FORUM KURALLARI
Yasal Uyarı: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bf@birlikteforum.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet incelenip ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Birlikteforum.com SMF 2.0.8 | SMF © 2011, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal