RSS Facebook LinkedIn Twitter MySpace

BirlikteForum. Kültürel Bilgi Paylaşım Platformu

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: LG LCD Televizyonlarda USB den Film İzleme Özelliğini Açmak  (Okunma sayısı 10590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SIR

• Moderator
  • *
  • Teşekkür Sayısı: 971
    • birlikteforum
LG LCD Televizyonlarda USB den Film İzleme Özelliğini Açmak

oğu LG Televizyon kullanıcısının haberi olmadığı bir özellikten bahsetmek istiyorum. USB girişine Flash Disk veya Harici Hard Disk takarak resim görüntülemeyi ve müzik dinlemeyi mutlaka denemişsinizdir. Peki aynı şekilde film de izleyebileceğinizi biliyormuydunuz? Evet, televizyonu satın aldığımda bende bilmiyordum :)

Ama araştırmalar neticesinde bir çok LG televizyon modelinde (LU,LH,LF,LD) mkv, divx oynatma özelliği olduğunu ama pazarlama stratejisi sebebiyle (üst modeli sattırmak) servis menüsünden bu özelliğin kapalı olduğunu öğrendim. Bu özelliği açtığımda mkv ve avi’de dahil olmak üzere bir çok video formatını açabildiğini gördüm. Özellikle 720p ve 1080p mkv filmleri sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Tek kötü yanı ise DTS’yi desteklemiyor olması. Filminiz DTS ise ses çıkmıyor. Anca bilgisayarda özel programlarla DTS’yi AC3′e çevirmeniz gerekiyor. Televizyonun player’ında altyazı desteğide mevcut, şöyle ki altyazı boyutu, pozisyonu, ileri-geri senkronu, dil formatı gibi bir çok seçenek elinizin altında. Eğer altyazı çıkmazsa film dosyası adıyla altyazı dosyası adının aynı isimli olmasına dikkat edin.

Bizim şimdi yapmamız gereken sadece teknik servislerin girmesi için oluşturulmuş olan servis menüsüne girmek ve video oynatma seçeneğini aktive etmek olacak. Dediğim gibi bu menü sadece teknik servislerin girmesi için oluşturulmuş, bu sebeple kullanıcının bu servis menüsüne girip yanlış bir ayar yapması sonucu televizyona zarar vermesi durumunda garanti kapsamı dışında kalması olası. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Öncelikle televizyonunuzun yazılım sürümünü kontrol edin. Bunun için kumandadan MENU tuşuna, ardından kumandanın alt kısmında ki renkli tuşlardan KIRMIZI‘ya basın. Çıkan menüden Yazılım Güncelleme‘ye girin, ordan mevcut yazılım sürümünüzü görebilirsiniz. Benim televizyonun yazılım sürümü 03.00.12 (ld450 modeli). Eğer benimkiyle aynı sürümse aşağıda ki adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz. Eğer sürümünüzde V3.15 yazıyorsa da bir sorun olmayacaktır. V3.24, V3.37, V3.40,V3.55,V3.63 versiyonlarında 3.15 e downgrade etmeniz gerekmektedir. V3.48 ve V3.47 versiyonlarında ilk önce V3.55 e yükseltip dana sonra V3.15 e downgrade etmeniz gerekmektedir. Aksi halde TV niz bozulabilir. V3.15 i buradan indirebilirsiniz. V3.55'i de buradan indirebilirsiniz. Yazılım güncellemek için usb belleğinizde büyük harflerle LG_DTV diye bir klasör açın ve indirdiğiniz dosyayı bu klasöre atın ve usb yi tv nize takın. Kumandadan "menü"'ye basıp "ayarlar" bölümüne girin. Daha sonra FAV tuşuna 7 defa basın. Yazılımı yüklemek istediğinize dair bir soru çıkacaktır. Evet dedikten sonra yazılım yüklenecektir.

Şimdi geldik film oynatma özelliğini açmaya. Bu özelliği açmak için LG servis kumandasına ihtiyacımız var. Bu kumandaya nasıl sahip olacaz. Eğer kızılötesi olan symbian bi cep teliniz varsa irRemote programıyla bedavaya sahip olabilirsiniz. Eğer böyle bir tel. im yok diyorsanız Alacağımız kumanda “HAMA Universal Remote Control 12047” olacak. Ürün Darty’de 12,90TL’ye satılmakta.

irRemote ile servis menüsü Açmak
Buradan irremote ve lg servis kumanda eklentisini indiriyoruz.

Psiloc_irRemote_S603rd.sisx dosyasını telefonumuza yüklüyoruz.

LG_InStart-EZAdjust_36382.ir dosyasını telefonumuzda bulabileceğimiz bir yere atıyoruz. Ben sd kartın olduğu d:/DATA/CODES/ klasörünün içine attım. Sonra telefonumuzdaki dosya yöneticisiyle dosyanın olduğu yere gidip dosyayı çalıştırıyoruz. Otomatik olarak irremote programı çalışacaktır.Menu den add device yapıyoruz.

TV yi seçiyoruz.

LG yi Seçiyoruz.

IN-START Service Menu yü seçiyoruz. anonymous u seçiyoruz. Daha sonra profili seçiyoruz.

ve servis kumandamız geliyor. şifre penceresi gelene kadar 2'ye basılı tutuyoruz.

Artık telefonla işimiz bitti. Kumanda ile şifre ekranına 0000 yazıyoruz. (Bazı modellerde 0413 te olabiliyor.)

Servis menüsünden “Tool Option3” yazan bölüme girin.

DivX yazan ayarın karşısında “0” yazar, kumandanın sağ veya sol tuşuyla o rakamı “1” yapın ve EXIT tuşuyla servis menüsünden çıkın.

İşlem tamamdır. Artık flash diskinizi veya harici hard diskinizi takarak divx ve mkv filmleri izleyebilir, televizyonunuzu tam bir medya canavarına dönüştürebilirsiniz.

Hama kumanda ile servis menüsü açmak

Satın aldığımız Hama kumandadan “SETUP” tuşuna kırmızı led yanana kadar (3-4sn) basılı tutuyoruz.

- Kırmızı led yandıktan sonra yine Hama kumandadan “TV” tuşuna basıyoruz.

- TV tuşuna bastıktan sonra Hama kumandadan “0119” rakamlarını tuşlayıp ”SHIFT” tuşuna, ardından “OK” tuşuna basarak biraz önce girdiğimiz kodu kaydediyoruz.

Şu ana kadar yaptığımız işlemler Hama universal kumandaya televizyonu tanıtmaktı, bundan sonra ki işlemler servis menüsüyle ilgili. Kumandamıza televizyonumuzu tanıttığımıza göre artık servis menüsüne girebiliriz.

- Hama kumandadan önce “SETUP” tuşuna, daha sonrada “AV” tuşuna basıyoruz.

Karşımıza şifre ekranı gelecektir. Bundan sonra üstteki adımların aynısını yapıyoruz.

DTS yi AC3 'e çeviren program

http://www.avi2iso.com/forum/index.php?PHPSESSID=94a0fa3cb4bab6ef5d7f6f5b5440f4b
2&topic=956.0

Programın en güzel yanı BİRDEN FAZLA MKV FİLMİ LİSTEYE EKLEYİP DTS SESLERİ AC3'E ÇEVİREBİLMESİ.

- MKV filmler iş listesine ekleniyor.
- AC3 tercihleri belirleniyor (varsayılanda bırakmak bile yeterli, sesin normalize edilmesi bile varsayılan)
- Sesi AC3'e çevrilmiş filmlerin kopyalanacağı yer belirleniyor.

Start'a basılıp iş PC'ye emanet ediliyor.

alıntıdır
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2010, 17:34:52 Gönderen: SIR »
http://www.birlikteforum.com/googleara.html
Ben parayı görünce bozulmam.
Ama para beni görünce bozulabilir. "bunamı kaldım ben" diye
SIR

Saygısızlıkla Suçladığınıza Saygınlık Bahşedersiniz...
  Daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek!

FORUM KURALLARI
Yasal Uyarı: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bf@birlikteforum.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet incelenip ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Birlikteforum.com SMF 2.0.8 | SMF © 2011, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal