RSS Facebook LinkedIn Twitter MySpace

BirlikteForum. Kültürel Bilgi Paylaşım Platformu

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: KAR PAYI HELALmi HARAMmı??  (Okunma sayısı 7879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ademmm

• ademYAGĞMURCA
  • Yeni Üye
  • **
  • Teşekkür Sayısı: 6
KAR PAYI HELALmi HARAMmı??
« : 13 Ocak 2009, 21:09:20 »
merhaba arkdaşlar.Son günlerde karşıma sıkça çıkan,bankaların (ozelliklede albarakaturk-kuveytturk vs muhafazakar kesime hitap eden) kar payı adı altında işletilen paraların haram olmadığı düşünceleri.
arkadaslarımla cogu kez sonuna varamadığımız,hatta arada tartısmaya basladıgımız bi konu hakkında sizinde fikirlerinizi merak ediyor degerli yorumlarınızı beklıyorum .

ama once bu konu hakkında benım inandıgım ve arkadaslarımın inandıgı dusunceleri belirtmek istiyorum .

ben; calısmadan,alın teri dokulmeden,bi emek harcanmadan kazanılan paranın helal olmasından suphelıyım.supheliyim diorum umarım bu konu sonunda fikirlerimi degisterecek daha mantıklı biseyler okuyabilirim.
arkadaslarımın yada benım gibi dusunmeyenlerin diyelim kısaca tek dayandıgı husus, bankanın parayı kar payına gore verdigimiş. banka zarar ederse senın sermayende zarar edermıs ... bankanın kar payı adındaki bu hizmetinde zarar edipte musterilerinin zarar gordugunu ben simdiye kadar hiç gormdedim.Bence bu bankaların faiz olmasından sakınan musterilerine yeni bi oyunu ufak bi ad degisikli,ali cengiz oyunu !
saygılar diliyorum.
[Rayına koydum hayatımın tek vagonlu trenini,gitme gelme aleminde tek ve son seferdeyim] SK.

Çevrimdışı mendakka5

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 849
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2009, 21:43:00 »
merhaba arkdaşlar.Son günlerde karşıma sıkça çıkan,bankaların (ozelliklede albarakaturk-kuveytturk vs muhafazakar kesime hitap eden) kar payı adı altında işletilen paraların haram olmadığı düşünceleri.
arkadaslarımla cogu kez sonuna varamadığımız,hatta arada tartısmaya basladıgımız bi konu hakkında sizinde fikirlerinizi merak ediyor degerli yorumlarınızı beklıyorum .

ama once bu konu hakkında benım inandıgım ve arkadaslarımın inandıgı dusunceleri belirtmek istiyorum .

ben; calısmadan,alın teri dokulmeden,bi emek harcanmadan kazanılan paranın helal olmasından suphelıyım.supheliyim diorum umarım bu konu sonunda fikirlerimi degisterecek daha mantıklı biseyler okuyabilirim.
arkadaslarımın yada benım gibi dusunmeyenlerin diyelim kısaca tek dayandıgı husus, bankanın parayı kar payına gore verdigimiş. banka zarar ederse senın sermayende zarar edermıs ... bankanın kar payı adındaki bu hizmetinde zarar edipte musterilerinin zarar gordugunu ben simdiye kadar hiç gormdedim.Bence bu bankaların faiz olmasından sakınan musterilerine yeni bi oyunu ufak bi ad degisikli,ali cengiz oyunu !
saygılar diliyorum.
bende size katılıyorum bu biraz manevi peşkeşe benziyor
3 aylık kar payınızı görüp para yatırıyorsunuz hadi canım sendeeee
(burdan bankaya yatırılan paranın nemasının helal mi harammı noktasınada gelebiliriz yaşar bey helal der mesala )
GENELLEME FAŞİZME AÇILAN İLK KAPIDIR(mendakka)

Çevrimdışı art--ist

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 12
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2009, 22:07:57 »
arkadaşlar helallerde haramlarda kaynak kitaplarda belirtilmiştir.örnek kuran:

faiz harammıdır EVET.
peki bir işe ortak olmak yapılan işin karından pay almak yada hisse senedi almak....bunlar harammıdır.
bence bu iki durumdada kazanç haram değilse yani yapılan iş helal değilse kazanılan parada haramdır.
hscb bankta aynı işlemi yapıyor harammıdır bence haramdır çünki diğer işlemlerinde faiz alıyor yani daha önce yazdığım gibi kazanç haram paylaşılanda haram oluyor....

kredi kartı kullanıyorsunuz ne güzel dimi yaptığınız harcama uzun bir zaman sonra taksit taksit ödeniyor.
satıcı parayı peşin tahsil ediyor.neyse fazla dallandırmadan bitiriyorum eğer bankanın diğer işlemlerinde faiz varsa kar payı yalan olur.hscb deki gibi.ama kuveyttürk yatırdığınız paranın karşılığında paranızı kullanarak iş yapıyor karediyor bu kardanda size pay veriyor..olay bu.

( DÜŞÜN ) AMA DÜŞMEDEN DÜŞÜN

Çevrimdışı KILÇIK

• Birlikte Üyesi
  • Teşekkür Sayısı: 1465
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2009, 00:23:35 »
  Biz bu konuyu bir ara konuşmuştuk. İsterseniz bir inceleyin. :)

http://www.birlikteforum.com/forum/abd_8216faizsiz_bankacilik_sistemini_tartisiyor-t18359.0.html
KÜÇÜK BİR HATAYI BÜYÜTMEK İSTİYORSAN, O HATAYI SAVUN...                                                                                                        LENİN

FORUM KURALLARI
Yasal Uyarı: Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bf@birlikteforum.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet incelenip ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
Birlikteforum.com SMF 2.0.8 | SMF © 2011, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal