Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Velilere oh dedirten genelge ** BAKAN ÇELİK ÖĞRETMENLERİ UYARDI

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı freelife

  • *****
  • Cinsiyet: Bay

Fark Akademi

Velilere oh dedirten genelgeBakan Çelik, 'proje ve performans ödevleri' ile ilgili okullara genelge yolladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere sürekli internetten ödev verilmesi, ödevlerin de veliler tarafından yapılması üzerine okul idarecilerini ve öğretmenleri uyardı.

Veliler tarafından yapılan ödevlerin kabul edilmemesini isteyen bakanlık, öğretmenlerin de sürekli internetten yapılacak ödev vermemelerini istedi. Bakan Hüseyin Çelik, ilköğretim öğrencilerine verilen 'proje ve performans ödevleri' konusunda yaşanan tartışmaları çözmek için illere bir genelge gönderdi. Bakan Çelik, ödevlerin 'öğrencinin yapmakta, öğretmenin ise takip etmekte ve değerlendirmekte zorlanacağı güçlükte olmamasını, şartlara göre pratik ve ekonomik olmasını' istedi. Genelgeye göre, ödevler maddi olarak öğrenciye yük getirecek ve öğrencinin ulaşmakta zorlanacağı kaynaklardan verilmeyecek, öğrenci seviyesinin üzerinde olmamasına da özen gösterilecek. Ödev verilirken öğrencinin kendi çabası ile ulaşabileceği kaynaklara yönlendirilmesi isteniyor. Velilerin gerekli kaynak ve materyallere ulaşma, yol gösterme gibi konularda öğrencilere yardımları dışında 'ödevi yapmak gibi' katkılarının olmamasına dikkat edilecek. Velilerin veya başkalarının yaptığı çalışmalarla öğrenci performansı tespit edilemeyeceği için öğrenci tarafından yapılmayan çalışmalar değerlendirilmeyecek.

Genelgede, öğretmenden, öğrencilerin ödevleri yaptıkları süreci takip etmeleri istendi. Bakan Çelik'in genelgesinde, ödevlerin yapım aşaması da tespit edildi. Artık 'öğrencilerin gelişim düzeyleri, ilgi, istek, öğrenme ihtiyaçları, okul ve çevre imkanları dikkate alınarak' ödev verilecek. Öğretmenler, öğrencilerin ilgilerine, özelliklerine ve seviyelerine uygun ödevler seçecek. Performans görevleri ve projeler sadece not vermek için kullanılmayacak, amacın 'sadece değerlendirme değil, öğrencilere beceri kazandırma da olduğu' unutulmayacak. Bakan Çelik genelgede, "Performans görevleri, öğrencilerin, internetten ya da ansiklopedilerden bilgileri aynen aktarmaları değil, bilgiyi edinme, düzenleme, kritik etme, kendini ifade etme, yaratıcılığı ve vücut dilini kullanma gibi hem bilişsel hem psikomotor hem de duyuşsal becerilerini işe koşmalarını sağlamalıdır." dedi.

Velilere oh dedirten genelge ** BAKAN ÇELİK ÖĞRETMENLERİ UYARDI
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2009, 18:42:44 »

   Bakalım bakalım bu sistemin meyvelerini bundan çok değil 7-8 yıl sonra görmeye başalayacağız.Fiş sistemiyle heceleme sistemiyle okuduk.Anam babam usulü A-Li a-ta bak...internete değil kütüphaneye giderdik kütüphaneye gidince sayfanın arasından abuk sabuk resimler çıkmazdı internetteki gibi.Bizim performans ödevlerimiz yoktu ama yaptığımız her etkinlik performansımızı sergilerdi.Ama bizim dönemimizden mühendiste çıktı öğretmende doktorda mimarda:Elbette sistem değişssin yeni şeyler görsün millet ama önce şu ÖSS denilen illet sınav ortadan kalksın...
   Çok dili geçmiş zaman kullandım kendimi yaşlı gibi hissettim :-*