Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Duvarın Arkasını Gösteren ALET

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YekPare

  • *****
  • Cinsiyet: Bayan
Duvarın Arkasını Gösteren ALET
« : 21 Ekim 2009, 21:39:21 »

Fark Akademi

Bilim artık kapalı kapılar, hatta beton duvarlar ardındakileri de görüyor. Sistem duvarın arkasından birinin geçtiğini size haber veriyor.


Bilim adamları, kapalı kapılar, hatta beton duvarların arkasındaki insanların hareketlerini tespit edebilmek için bir kablosuz ağ şebekesinin radyo sinyallerinin kullanılabileceğini tespit etti.


İngiliz Telegraph gazetesinin teknoloji sayfasındaki habere göre, ABD’nin Utah Üniversitesi’nden araştırmacıların radyo tomografi görüntüleme temeline dayanan sistemi, kablosuz cihazların sinyallerinin birbirlerini kestiği noktalar arasındaki dalga karışımının ölçülmesine dayanıyor. Kablosuz cihazın kapsadığı alandan birisi geçtiğinde, cihaz sinyal seviyesindeki değişikliği kaydediyor ve bu bilgiyi bilgisayara iletiyor.

Sistemin şimdilik bir duvardan bir metre ötesini görebildiğini ve şu aşamada bir duvarın arkasındaki cismin gerçek görüntüsünü yeterince sağlayabilecek kadar gelişkin olmadığını belirten bilim adamları, bu sistemin zaman içinde mutlaka istenilen düzeye ulaşabileceğini kaydediyorlar.

Araştırmacılar, bu teknolojinin bir felaketten sonra arama ve kurtarma operasyonlarında kullanmak için ideal olacağının altını çiziyorlar.


Duvarın Arkasını Gösteren ALET
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2009, 23:41:58 »

Aman olay Biri Bizi Gözetliyor'a dönmesinde.  :) Yoksa yardımı olacak herşeye eyvallah.