Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Uçuk ve Dudak Uçuklaması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı freelife

  • *****
  • Cinsiyet: Bay
Uçuk ve Dudak Uçuklaması
« : 26 Haziran 2009, 22:42:31 »

Fark Akademi

Uçuk genellikle dudakUçuk ve Dudak Uçuklaması ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır.
Uçuk ve Dudak Uçuklaması

Uçuk Ciddiye Alınması Gereken Bir Sağlık Sorunu mudur?

Yapılan araştırmalarUçuk ve Dudak Uçuklaması dünya nüfusunun %80'inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini göstermektedir. Günümüzde Türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir.


Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir?

Uçuk çıkacak bölgede 0-24 saat önceden gıdıklanmaUçuk ve Dudak Uçuklaması karıncalanmaUçuk ve Dudak Uçuklaması kaşınmaUçuk ve Dudak Uçuklaması yanmaUçuk ve Dudak Uçuklaması sızlama hissedilir.
Bunu o bölgenin kızarmasıUçuk ve Dudak Uçuklaması şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurkenUçuk ve Dudak Uçuklaması gülerkenUçuk ve Dudak Uçuklaması yiyip içerken acı ve ızdırap verir.
Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk cok ağrılıdır.
Zamanla kuruyup çatlarUçuk ve Dudak Uçuklaması sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.
Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar.
İyileşme döneminde uçuk üstünde oluşan kabuk düşerUçuk ve Dudak Uçuklaması yerine kuru ve gergin bir doku oluşur.


Uçuk Bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?

UçukUçuk ve Dudak Uçuklaması ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havluUçuk ve Dudak Uçuklaması bardakUçuk ve Dudak Uçuklaması çatalUçuk ve Dudak Uçuklaması kaşık vb. eşyalarla ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerineUçuk ve Dudak Uçuklaması göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir.

Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır.

Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içiUçuk ve Dudak Uçuklaması diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.
Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.

Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.

Özellikle bebeklerUçuk ve Dudak Uçuklaması çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidirUçuk ve Dudak Uçuklaması yakın temastan kaçınılmalıdır.
Uçuklu insanın kullandığı havluUçuk ve Dudak Uçuklaması bardakUçuk ve Dudak Uçuklaması çatalUçuk ve Dudak Uçuklaması kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.

Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılırUçuk ve Dudak Uçuklaması aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur)

Uçuk Neden Nükseder / Tekrarlar?


Uçuğa neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşir ve uçuk oluşmasını tetikleyen faktörler devreye gireneUçuk ve Dudak Uçuklaması yani vücudun zayıf düştüğü ana kadar orada kalır.


Uçuk Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Stres
AteşUçuk ve Dudak Uçuklaması soğukalgınlığıUçuk ve Dudak Uçuklaması grip
Aşırı güneş ışınları ve ultraviyole ışınlar
Hormonal değişimler (hamilelikUçuk ve Dudak Uçuklaması adet dönemi)
Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
Dişe yapılan müdahaleler (diş çekimi dolgu vb.)
Diğer enfeksiyonlar
Aşırı alkol


Uçuktan Nasıl Korunulur?

Öncelikle uçuğun nüks etmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir.
Strese bağlı olarak gelişiyor ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek.
Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak.
Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir.
Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir. Ön belirtiler (karıncalanmaUçuk ve Dudak Uçuklaması kaşınmaUçuk ve Dudak Uçuklaması yanmaUçuk ve Dudak Uçuklaması sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya sıklıkla uçuk geçiriyorsanız doktorunuzla görüşerek antiviral tabletlerden koruyucu olarak yararlanılabilinir.

Uçuktan uzak kalabilmek için sağlıklı beslenmek de önemli. Yapılan araştırmalar bazı yiyeceklerin uçuk oluşumunu azaltırkenUçuk ve Dudak Uçuklaması bazılarının da uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırdığını göstermektedir.

Araştırmacılar diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için lisin içeren besinleri almalarınıUçuk ve Dudak Uçuklaması Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarını önermektedirler.

Bu amaçla diyetlerde lisin içeren tavukUçuk ve Dudak Uçuklaması patatesUçuk ve Dudak Uçuklaması sütUçuk ve Dudak Uçuklaması bira mayasıUçuk ve Dudak Uçuklaması fasulye ve balık besinleri alınmalıUçuk ve Dudak Uçuklaması Arjinin içeren çikolataUçuk ve Dudak Uçuklaması yer fıstığıUçuk ve Dudak Uçuklaması biraUçuk ve Dudak Uçuklaması üzümUçuk ve Dudak Uçuklaması mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak kalınmalı