Birlikteforum Kültürel Bilgi Paylaşım

Reklamlar
Fark AkademiFark Akademi

Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye
« : 05 Ağustos 2009, 21:54:27 »

Fark Akademi

Sadece çiğnemenize ve konuşmanıza yaramayan dişler, ayrıca görüntünüzü de etkiliyor.

Dişlerinizin hem beyaz hem de sağlıklı olmasını istiyorsanız. Reader's and Digest dergisinde yer alan sırları deneyebilirsiniz.

1. Beyaz diş diyeti uygulayın. Eğer çok fazla siyah çay ya da sigara içiyorsanız, bunun dişleriniz üzerindeki sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız. Dişlerinizde leke yapabilecek yiyecekler yediğinizde ya da içtiğinizde hemen dişlerinizi fırçalayın ya da iyi bir beyazlatma maddesi kullanın. Tüm bunlara alternatif olarak, bir elma yiyebilirsiniz.

2. En az 2 ya da 3 ayda bir diş fırçanızı atın ya da elektrikli diş fırçanızın başlığını değiştirin. Aksi halde, dişlerinizi fırçalarken sadece bakterileri ağzınıza taşımış olursunuz.

3. Dişlerinizi 45 derecelik açıyla dairesel hareketlerle yavaş yavaş fırçalayın. Dişlerinizi fırçalarken diş minelerine zarar vermemeye özen gösterin.

4. Nefesinizi tazelemek ve diliniz üzerindeki plağı kaldırmak için dilinizi her sabah dil temizleyiciyle temizleyin. Kötü ağız kokusunun bir nedeni de dil üzerinde üreyen bakterilerdir. Günlük dil temizliği ağız kokusunu uzaklaştırmaya yardımcı olur.

5. Arıtıcı gıdalar yemelisiniz. Doğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz yiyebilirsiniz. En iyi sonuç için, akşam yemeğinden sonra bu yiyecekleri yemelisiniz.

6. Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın. Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve ağzınızdaki, dişetlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

7. Dişlerinizi beyazlatmak ve lekeleri yok etmek için haftada bir kez karbonatla fırçalayın. Diş macunu yerine karbonat sürün. Diş macununa alternatif olarak tuz da kullanabilirsiniz. Dişetlerinizi tazelenmiş hissetmeye başlarsanız, dişlerinizi tuzla iki günde bir fırçalayın.

8. Nefesinizi taze tutun. Nefesinizin tazeliğini kontrol etmek için avucunuzun içini yalayın ve henüz yaşken koklayın. Eğer bir şey kokuyorsa, şekersiz naneli şeker yiyebilir ya da alkolsüz ağız gargarası kullanabilirsiniz. Piyasada satılan reçetesiz ağız gargaralarının çoğu alkol içeriyor. Gargaradaki alkol ağzınızdaki dokuları kurutabilir ve bakterilere karşı daha hassas hale getirebilir.

9. Dişlerinizin arasını diş ipliğiyle temizleyin. Aynaya bakmadan temizlemeye alışırsanız, arabada, yatakta ve önemli toplantı öncesinde dişlerinizi diş ipiyle temizleyebilirsiniz.

10. Sabahları kalkınca ve gece yatmadan mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Sabahları kalkınca yapacağınız ilk iş dişlerinizi fırçalamak olmalı. Böylece uyurken üreyen plak ve bakteriyi yok etmiş olursunuz.

samanyoluhaber.com(ZAMAN)

Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2009, 03:04:33 »

Ben de  diş    konusunda  hassas olanlardanım.İşime yarıyacak  öneriler  var.Teşekkürler.  :)

Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2009, 02:53:17 »

Ben de  diş    konusunda  hassas olanlardanım.İşime yarıyacak  öneriler  var.Teşekkürler.  :)

Rica ederim her zaman...=)

Çevrimdışı remzi_tar

  • ***
  • Cinsiyet: Bay
Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2011, 21:14:43 »

dişçi'den korkanlar içinde ben bir haber paylaşayım. sağlıklı bir ağız ve dişler için korkmadan diş hekimine gitmek gerekli.
http://i56.tinypic.com/zlf4ux.jpg


« Son Düzenleme: 25 Eylül 2011, 21:26:10 Gönderen: Wolt »

Sağlıklı ve beyaz dişler için 10 tavsiye
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2011, 21:41:52 »

teşekkürler paylaşımlar için,
farklı be yararlı öneriler için de facebook sayfasından takip edebilirsiniz,
http://www.facebook.com/dentaluna